חברות

איך לגרום לכלב להקשיב לך?

איך מלמדים את הכלב "צליל תשומת לב" להפסקת התנהגויות לא רצויות?

צליל תשומת לב (או צליל הפרעה חיובית, positive Interrupter באנגלית) הוא צליל שגורם לכלב להסתובב מיידית ולהסתכל עליכם, כמו שריקה מיוחדת או צליל נשיקה.
בעקבות כך הצליל עוזר להפסקת ההתנהגות בעת שהיא מתרחשת, למשל נביחות על רעשים, לעיסת חפצים לא רצויים, משחק אינטנסיבי מדי בין כלבים ועוד.
לכן, כדי ללמוד איך לגרום לכלב להקשיב לך, עליך ללמוד כיצד להשתמש בצליל תשומת לב.

מה רע בלומר לכלב "לא"?

בינינו, האם "לא" ממש עוזר לכלב להבין מה ההתנהגות שאתם רוצים להפסיק ומה ההתנהגות החלופית שמתגמלת אותו?

לעיתים נראה שהנזיפה עובדת. אבל זה עלול להבהיל אותו רק לרגע או שניים והוא עלול לגלם את אותה התנהגות בהזדמנות הבאה. כמו כן "לא" היא מילה שהוא שומע על בסיס קבוע בבית, גם אתם אומרים "לא" האחד לשני בהזדמנויות רבות… כך שהכלב שלכם בהחלט יכול להתעלם מהמילה…

קחו בחשבון שלמילה "לא" ללא עונש, אין כוח קסם; אבל ענישה היא לא הדרך בה אנו רוצים ללמד את הכלב. אנו רוצים כלב שמח שמרגיש בטוח להיות איתנו ומבין אילו התנהגויות מתגמלות אותו ואילו לא.

יש דרך חיובית יותר להפסיק התנהגות – צליל תשומת לב! בדרך זו יכולים לעצור או למנוע התנהגויות בעייתיות כשהן מתרחשות, להחזיר את תשומת ליבו של הכלב אליך ולתת לו הדרכה נוספת על מה עליו לעשות במקום זאת.

 

איך לגרום לכלב להקשיב לך – שלבי האימון

 

התחילו את האימון הזה במקום שקט כשהכלב שלכם קרוב אליכם ומסביבכם מינימום הסחות דעת.

הצטיידו בחטיפים טעימים (לא ביסקוויטים יבשים, בבקשה).

בחרו צליל בעל אפקט מפנה ראש על הכלב שלכם (נשיקה, צקצוק לשון, שריקה קצרה, מילה חדשה..)

 

1. יצירת קשר חיובי עם הצליל:

השמיעו את הצליל שבחרתם ומיד אחריו תגמלו בחטיף. הכלב שלכם לא צריך לעשות דבר מלבד לשמוע את הצליל ולאכול את החטיף. במהרה הכלב יבין שהצליל המיוחד אומר שתגמול מגיע. צליל/מילה = חטיף. חזרו על כך 8-10 פעמים ברציפות.

 

2. חיזוק קשר עין:

כמו בשלב 1 השמיעו את הצליל, אבל חזקו את הכלב על קשר עין אליכם – ברגע שהכלב מרים אליכם מבט, אמרו מילת סימון "יופי" או "YES" ומיד אחרי כן תגמלו בחטיף.

צליל > קשר עין > תגמול

 

3. הוספת הסחות דעת שונות:

מומלץ לעבוד עם רצועה בשלב הזה כדי לעזור לכלב להצליח. שלבו הסחות דעת (התחילו מהקלות), לדוגמה צעצוע, מישהו שמחזיק אוכל (אבל זכרו בהדרגה – לא מתחילים עם משהו שלכלב ממש יהיה קשה לעמוד בפניו). השמיעו את הצליל ובדקו אם הכלב שלכם מפנה אליכם במהירות את תשומת לבו. אם לא, נסו לעבוד במרחק גדול יותר מהסחת הדעת, נסו להחליף להסחת דעת פחות מרגשת או נסו חטיף בעל ערך גבוה יותר. חזרו על זה מספר פעמים, עם הסחות דעת שונות.

dogform

 

4. שילוב הצליל בחיים האמיתיים:

במהלך היום בבית, בטיולים בחוץ וכו'

 

טיפ 1: מה קורה אם ההתנהגות הלא רצויה מתרחשת שוב לאחר מכן?

כשזה קורה, השתמשו שוב בצליל תשומת הלב ונהלו את הסביבה בצורה שתמנע מהכלב לשוב ולהתעסק בהתנהגות – אם יש רעשים מבחוץ, סגרו חלונות והביאו לכלב צעצוע האכלה להתעסק איתו, אם כלבים משחקים באינטנסיביות, העסיקו אותם במשהו במקום שיחזרו לשחק האחד עם השני וכו' (קראו מאמר על ניהול סביבתי וחשיבותו לתהליך אילוף הכלב). אם ההתנהגות מפריעה לחיי היומיום של כלבכם ושלכם – אל תחכו, פנו למטפל התנהגותי.

 

טיפ 2: אל תתנו לכלב תשומת לב רק כשהוא עושה משהו שאתם רוצים להפסיק, כי אז הוא ילמד להציע את ההתנהגויות הלא רצויות על מנת לקבל תשומת לב. חזקו ותגמלו במהלך היום התנהגויות שהוא עושה ואתם אוהבים, שחקו איתו, למדו אותו התנהגויות חדשות ועוד.

 

לסיום – סרטון של המאלפת הידועה Emily Larlham, שמדגים לימוד צליל הסחת דעת:

https://www.youtube.com/watch?v=TBvPaqMZyo8

 

 

אימון שמח וחיובי לכם ולכלבכם!

 

מירב גמליאל בושן – מאלפת ומטפלת התנהגותית לכלבים
וסופרת ילדים הכותבת בעיקר על עולמו של הכלב www.merav-dogs.com

עדיין לא מצאת את התשובה שחיפשת?

whatsapp
אהבתם? שתפו
עדיין לא מצאת את מה שחיפשת? אנחנו זמינים עבורך לכל שאלה בווטסאפ שלנו לשליחת הודעה