חברות

גור חתולים נושך – איך לגרום לחתול להפסיק לנשוך את הידיים?

למה גור חתולים נושך את הידיים?

גור חתולים לומד מאמא שלו כל מה שהוא צריך לדעת על העולם ועל תקשורת עם חתולים וחיות אחרות, כולל ציד ומשחק עם הציפורניים והשיניים שהם הכלים שעומדים לרשותו. זה הזמן שבו שכל גור חתולים בשגר, לומד מתי ואיך להשתמש בשיניים ובציפורניים. הלימוד הזה חשוב כדי שכל גור יצא אל העולם כשהוא מבין את הכללים של הצייד.

מה קורה כשהחתול מגיע אליכם בגיל צעיר מדי?

כשהגור נפרד מהשגר, מסיבות כאלה ואחרות, התפקיד שלנו הוא ללמד אותו כל מה שהוא צריך לדעת כחתול, על תקשורת עם אנשים וחיות אחרות, כולל שימוש בציפורניים ובשיניים. גור חתולים נושך כחלק מהתקשורת אתכם כי אלה הכלים שעומדים לרשותו. לנו עור עדין מאוד יחסית לבעלי חיים ואנחנו לא מכוסים בפרווה ולכן, כל נשיכה עם שיניים קטנטנות וחדות כואבת לנו מאוד.

בשלב הזה, כאשר גור חתולים נושך, בדרך כלל מתחילים לעשות את הטעויות הגדולות בניסיון "לחנך" אותו שלא לנשוך. בעיות ההתנהגות מתחילות להתפתח ברוב המקרים בשלב הזה.

אז איך לגרום לחתול להפסיק לנשוך את הידיים?

אני אומרת דווקא בשלב הזה לאפשר לו לנשוך בדיוק כפי שאמור היה לעשות בגיל הזה אם היה עם האחים שלו מכיוון שזה שלב הכרחי בהתפתחות הפיזית והנפשית שלו. חשוב לאפשר לחתול להשתמש בשיניים וללמד אותו להיות מודע לכח שלו ולאופן השימוש בפה כדי שידע מתי ובאיזה עוצמה להשתמש בפה בזמן משחק או כשצריך באמת לצוד. אם נאסור על הגור להשתמש לגמרי בשיניים, אנחנו לא ננצל הזדמנות חשובה, ללמד אותו להיות עדין.

בשלב הראשון, לספק תנאי מחיה טובים כמו למשל:

1. מזון – הבסיס לחתול רגוע ושמח הוא תזונה. נושא התזונה לבעלי חיים מאוד מורכב, אבל אם תרצו להתחיל בשינוי אחד קטן כבר מחר בבוקר, תתחילו ממזון ללא צבעי מאכל. יש המון מחקרים שמדברים על השפעת התזונה ובין היתר גם על צבעי מאכל רעילים ומיותרים שעלולים לגרום בריאותיות והתנהגותיות כמו תוקפנות, דכאון ועוד.
2. משחקים לגורים – תדאגו שיהיו לכם משחקים ראויים לגורים, שיוכלו גם לנשוך תוך כדי מרדף על מנת לדמות צייד כפי שהיו עושים בטבע.
3. משחקים מאתגרים – תזמו משחק אינטראקטיבי אתכם, תשתמשו במשחק חכה, כך היד שלכם מספיק רחוקה מהשיניים והציפורניים של החתול. בדרך הזו החתול יכול לנשוך את המשחק מבלי לחשוש.
4. גיוון ועניין – ודאי תשימו לב שחתולים, בין אם גורים ובין אם בוגרים, מאבדים עניין מהר יחסית בצעצועים הקבועים. תדאגו למגוון משחקים ותרעננו כל הזמן, כך שתספקו את הסקרנות שלהם ותגוונו את היום.

אחרי שהכנו מספיק משחקים, אנחנו עוברים לשלב הלימוד, עם היד שלנו.

שלב שני, שלב הלימוד:

אפשר להגיש לגור את היד ולשחק איתו בעדינות רבה. סביר שהוא ישתמש בשיניים במשחק הזה וכאן התפקיד שלכם הוא להמשיך לשחק כל עוד הוא לא מכאיב. אם הוא מכאיב, אנחנו צריכים להגיד לו ברוגע ובעדינות, די או איי זה כואב, מפסיקים את המשחק ומחכים שיירגע.

באינסטינקט שלנו נרצה למשוך את היד אבל אל תמשכו את היד במהירות. אם הנשיכה כואבת, נסו בעדינות דווקא ללכת עם היד קדימה לכיוון החתול, סביר להניח שהוא ישחרר את הנשיכה. אם הוא נרגע לרגע אפשר להמשיך את המשחק. כאן אפשר להציע לו מיד תחליף בצורת משחקי נשיכה ומשחקי ציד (אפשר למצוא צעצועים כאלה בחניות ציוד לבעלי חיים)

dogform

חשוב שתישארו רגועים גם בתגובה שלכם לכאב מכיוון שחתולים מגיבים קודם כל לשפת הגוף והרוגע שלכם חשוב מאוד ללימוד. חשוב – בכל מקרה, אני ממליצה לעשות את התרגיל הזה, רק אחרי שפרקתם לחתול המון אנרגיה, נתתם לו לרוץ, לטפס ולהתעייף מספיק, אחרת הוא יהיה במצב מאוד אנרגטי ואולי לא ישים לב כלל כשתגידו שכואב לכם. יש חשש שאולי אפילו יחזיק חזק יותר כי הוא מלא אנרגיות שלא פרק במהלך יום שלם כשהיה סגור בבית.

שלב הלימוד לוקח כשבועיים בהנחה שהשקעתם בתהליך ועבדתם איתו בצורה עקבית מדי יום ובאופן הנכון. בכל אופן תמיד תדאגו שיהיו לו צעצועי נשיכה וצייד וספקו אותם

מה לא לעשות כשהחתול נושך ושורט?

אם החתלתול שלכם נושך, אל תכו, אל תדחפו אותו, אל תשפריצו מים ואל תצעקו עליו.

למרות שהפעולות האלה אולי יגרמו לו באותו רגע לעזוב אתכם, בטווח הארוך הם ישיגו תוצאה הפוכה, כפי שאני רואה מדי יום אצל לקוחות שלי ביעוץ. החתול עלול ללמוד שהוא צריך להיזהר ולפחד מכם. הוא עלול להיכנס למצב של התגוננות, שיגרום לו לנשוך חזק יותר בפעם הבאה בניסיון להגן על עצמו.

לסיכום, כשמדובר בגורים, שימוש בשיניים ובציפורניים זו התנהגות טבעית והכרחית להתפתחות של חתול בריא ורגוע, חלק בלתי נפרד מתהליך הגדילה והלמידה שלהם. התפקיד שלכם הוא לספק את התנאים המתאימים לחיים משותפים, עם ציד בבית וליהנות יחד.

 

אורלי זכאי | CAT GURU | יועצת התנהגות חתולים

עדיין לא מצאת את התשובה שחיפשת?

whatsapp
אהבתם? שתפו
עדיין לא מצאת את מה שחיפשת? אנחנו זמינים עבורך לכל שאלה בווטסאפ שלנו לשליחת הודעה