שינה וסביבה

איך לנסוע עם כלב ברכב בצורה נינוחה ורגועה

למרות שכלבים רבים אוהבים ומצפים לנסיעה ברכב, כלבים אחרים מפחדים מהחוויה, מזילים ריר, או אפילו מקיאים. הסיבות לכך מגוונות; בחילה שמקבלים בגלל התנועתיות בנסיעה או בגלל הלחץ אותו הם חווים, חרדה מעצם העובדה שהם כלואים בתוך משהו שזז במהירות, חוויה לא נעימה או טראומתית שחוו בעבר עם הרכב ועוד.

אם יש לכם גור זה הזמן להתחיל ללמד אותו לנסוע ברכב בנחת ובנוחות. נסיעה בטוחה ומהנה עם כלב ברכב יכולה להיות מצוינת, לא רק להגעה מנקודה א' לנקודה ב' אלא גם לחיזוק הקשר וצבירת חוויות מהנות יחדיו. ככל שתתרגלו איתו מגיל צעיר, כך גדל הסיכוי שהוא יראה במכונית הרפתקה מהנה ומשמחת.

אם כבר יש לכם כלב שסובל מנסיעות, מומלץ להסתייע במטפל התנהגותי שיוכל להדריך אתכם איך לשנות את הרגש כלפי המכונית מדבר מפחיד לדבר חיובי, בתהליך הדרגתי המותאם לרמת הקושי והפחד של הכלב.

היכרות ראשונית עם המכונית

ממש כמו שילדים זקוקים למשחקים ולחפצים שלהם בעת הנסיעה, גם כלב ברכב זקוק למשחקים ולחפצים שלו. הביאו איתכם צעצוע שהוא אוהב, עצם ללעיסה ואפילו שמיכה שנוחה לו למרבץ כך שהוא ירגיש בטוח ונוח.

שלב 1: רכב דומם – תנו לכלבכם לחקור את המכונית בעודה בחנייה, ללא שום תנועה ומנוע כבוי. תנו לו לשבת בתוכה ותראו איך הוא מרגיש. עודדו אותו בכל אחד מהשלבים בקול שמח ורגוע, ליטופים וחטיפים טעימים.
*בדרך כלל ההמלצה היא להימנע מארוחה לפני הנסיעה, כדי למנוע תחושת בחילה, אבל בהחלט ניתן לצ'פר בחטיפים קטנים אם הכלב לוקח אותם בשמחה.

שלב 2: רכב מונע – לאחר שכלבכם נראה נינוח, סגרו את הדלתות, הפעילו את הרדיו בעוצמה נמוכה והניעו את הרכב. תנו לכלבכם לחוות את ההרגשה כשהמנוע פועל.

dogform

שלב 3: תזוזות קלות בחנייה – אם הוא נראה רגוע ושליו, אתם יכולים לנסוע לאט בתוך החנייה – קדימה ואחורה כדי לבחון איך הוא מגיב לתנועת המכונית.

שלב 4: נסיעה קצרה – אם הכל עבר עד כה בהצלחה, צאו לנסיעה קצרה, אם אפשר – למקום שהכלב אוהב ליד הבית.

למדו את הכלב להנות מהנסיעה – המכונית מובילה למקומות נפלאים

  • צאו לטיולים לעיתים קרובות עם הרכב ובהדרגתיות הגדילו את משך הנסיעה.
  • בחרו יעדים שאתם יודעים שהכלב שלכם יהנה מהם: פארק, חבר אהוב, בן משפחה, טיול באזור פתוח וכו'. אם הטיול היחיד ברכב שהכלב שלכם עושה ברכב הוא למרפאה הווטרינרית או למספרה, הוא עלול לקשר את הרכב למקום מפחיד ולרצות להימנע מנסיעות.
  • בדיוק כמו שעשיתם בעבר, קחו תמיד צעצועים וחטיפים כדי להמתיק את הנסיעה, כמו כן שבחו אותו בקול שמח על שנשאר רגוע.
  • לפני הנסיעה עשו טיול, גם אם קצר, על מנת לאפשר לכלבכם לעשות צרכים ולפרוק אנרגיות, על מנת שיהיה רגוע ונינוח יותר במהלך הנסיעה.

בטיחות מעל הכל

  • עצירות במהלך הנסיעה – הביאו מים, ואל תשכחו קערה מתקפלת/ניידת. במהלך הנסיעה עשו הפסקות לאוורור וחילוץ עצמות, הציעו לכלבכם מים ואפשרו לו לעשות את צרכיו.
  • חלון – אפשרו לכלבכם מדי פעם להוציא את ראשו מהחלון, ליהנות מהאוויר הצח (עוזר גם לבחילות) ולהתבונן על הנוף, אבל שימו לב שפתח החלון אינו גדול מדי, כך שהכלב לא יוכל להוציא את גופו החוצה. כמו כן, אל תפתחו חלון בנסיעה במהירות גבוהה, שכן משב הרוח החזק עלול להזיק לעיניו של הכלב.
  • מניעת כוויות שמש בקיץ – כשם שבני אדם יכולים לסבול מכוויות שמש בזמן נהיגה, כך גם כלב ברכב. ספקו לכלבכם הגנה מקרני השמש ככל האפשר, על ידי פתרונות הצללה מתאימים. שמרו על רכב קריר דיו.
  • לעולם אל תשאירו את הכלב לבד במכונית, אף לא לדקה. בקיץ, הרכב יכול להתחמם במהירות שיא ולהפוך למלכודת מוות עבור הכלב. בחורף, השארת כלב לבד במכונית יכולה להוביל להיפותרמיה ובכלל – כלב שנותר לבדו במכונית עלול להיגנב. כמו עם ילדים, גם עם כלבים – זהירות וערנות מונעות אסון.
  • אם יש לכם גור צעיר או כלב קטן ממדים – אל תתנו לו לשבת על הברכיים שלכם בזמן הנהיגה. זו סכנת מוות! בזמן תאונה, חלילה, כרית האוויר יכולה לפגוע בו.
  • רכשו רתמה ייעודית להסעת כלב ברכב –רתמה טובה משמשת כחגורת בטיחות לכלב, מבלי להפעיל לחץ מיותר על צווארו, ושומרת על בטיחותו במקרה של בלימה פתאומית, התנגשות חלילה או הדחף שלו "לשייט" במכונית…

נסיעה מהנה ורגועה לכם ולכלבכם!

 

מירב גמליאל בושן – מאלפת ומטפלת התנהגותית לכלבים
וסופרת ילדים הכותבת בעיקר על עולמו של הכלב www.merav-dogs.com

עדיין לא מצאת את התשובה שחיפשת?

whatsapp
אהבתם? שתפו
עדיין לא מצאת את מה שחיפשת? אנחנו זמינים עבורך לכל שאלה בווטסאפ שלנו לשליחת הודעה