חברות

איך תדעו אם זה משחק או מריבה בין החתולים

אהבתם? שתפו

כשחתולים משחקים ביניהם, אפשר לפעמים להתבלבל ולחשוב שמדובר במריבה עם כל הקפיצות, הכדרורים והנהמות.

יכול להיות קצת קשה לשים לב להבדלים לפעמים בין משחק ציד בין חתולים או מריבה ממש, במיוחד זה מסובך אם מתפתחת מריבה תוך כדי משחק. לרגע מדובר במשחק ציד קשוח אבל נחמד לשניהם ורגע אחר כך הם רבים באמת.

איך תוכלו, אתם כהורים שלהם, לשים לב להבדלים?

לפני הכל חשוב לדעת שמשחקי ציד כאלה בין חתולים, הם חלק מתקשורת בריאה וחשובה. גורים מתחילים לשחק משחקי ציד כאלה אחד עם השני כבר עם האחים בשגר, בשלב מאוד מוקדם. הם מתפתחים מאינטראקציה שיש להם עם האחים שלהם ולומדים את הסימנים החשובים בשפת הגוף. הם לומדים איך לתקשר אחד עם השני איך להשתמש בציפורניים ובשיניים ולא פחות חשוב, הם לומדים שציפורניים ושיניים יכולים להכאיב.

כשגור מתבגר, משחקי ציד  אחד עם השני, ממשיכים להיות חלק בלתי נפרד מהיום יום בחיים של חתול בוגר, מתוך הצורך בפריקת אנרגיה וסוציאליזציה.

איך תדעו כשמשחק בין חתולים הופך למריבה אמיתית?

תנוחת הגוף
כשחתול משחק, הגוף שלו לרב, מוטה קדימה אחד אל השני כדי להצליח בצורה טובה יותר להשתמש בכפות ידיים, אבל אם אתם רואים את החתול שלכם מקמר את הגב, הפרווה שלו סומרת והגוף נוטה אחורה או הצידה, סיכוי טוב שהוא מתכונן למריבה.
חשוב להסתכל גם על האוזניים, כך שאם תראו את האוזניים של החתול מוטות לאחור ולפעמיים ממש מוצמדות לראש, תדעו שהוא מוכן לתקיפה. לעומת זאת חתול שרוצה לשחק, גם אם משחק קצת קשוח יותר, בדרך כלל האוזניים יהיו קצת יותר נינוחות.
יש לי הרצאה שלמה על התנהגות חתולים, שבה אני מדברת בהרחבה עם סימנים בשפת הגוף של החתול, איך תזהו סימנים מקדימים ומה אתם צריכים לעשות אם בכלל. אבל כאן, אני סורקת חלק מהסימנים שיש סיכוי טוב שנתקלתם בהם אצלכם בבית.
המבט הוא עוד דרך עבורכם לזהות אם החתולים רבים באמת או שהם משחקים אחד עם השני. אז כשחתולים כועסים או פוחדים זה מזה, סיכוי טוב שתראו שהם מסתכלים אחד לשני בעיניים במבט חודר, בלי למצמץ, וזה יכול להיות סימן עבורנו.

תקיפה
כשחתולים משחקים, הם יחליפו ביניהם תפקידים מדי פעם, כלומר פעם זה יהיה החזק והתוקף ופעם החתול השני. כשהם רבים באמת, לא תהיה החלפת תפקידים. יהיה ברור מאוד מי החזק והתוקף.

קולות
כשחתולים משחקים ביניהם לרב הם לא ישמיעו קולות. אולי פה ושם מדי פעם אם במקרה הכאיבו אחד לשני, אבל כמדובר במריבה אמתית, יהיו קולות כמו נהמות, יללות ונשיפות.

מה צריך לעשות כשחתולים ממש רבים?

אם אתם מזהים שהחתולים שלכם רבים באמת, נסו להפריד אם מחיאת כף או צליל אחר שימשוך את תשומת הלב שלהם, אבל אף פעם אל תנסו להכניס את היד שלכם לתוך המריבה כי אתם עלולים לחטוף נשיכה רצינית.
אל תצעקו או תענישו את החתולים כי הם רבו מכיוון שעונש יכול להעלות את רמת הסטרס שלהם ולהגביר את החשש או הכעס אחד כלפי השני.
אם אתם לא מצליחים להפסיק מריבה בין החתולים בדרך שכתבתי כאן אתם ללא ספק צריכים עזרה של יועצת התנהגות חתולים כדי שתעבוד אתכם על בנית מערכת יחסים טובה בין החתולים.
אם זיהיתם משחק בין החתולים, גם אם קצת יותר קשוח, אפשרו להם להמשיך. זה זמן איכות בשבילם אז אל תפריעו להם להיות חתולים.

אורלי זכאי
יועצת התנהגות חתולים