חברות

אינטראקציות חיוביות של ילד וכלב – המפתח לקשר חיובי ובטוח

אחד הדברים החשובים ביותר בעת הכנסת כלב לחיק המשפחה, זה ללמד את הילדים את הדרך הנכונה להתנהג בקרבתו – איך ליצור אינטראקציות חיוביות של ילד וכלב וממה עדיף להימנע.
אם תנהלו בצורה זהירה ונכונה את האינטראקציה בין הילד לכלב, תוך כיבוד והבנה של עולמו, רגשותיו רצונותיו ושפת הגוף הכלבית – תרוויחו קשר חזק וחיובי של ילד וכלב ותפחיתו במידה ניכרת את הסיכון שהכלב יידחק לפינה ומחוסר ברירה יגלה כלפי הילד התנהגות תוקפנית.

להלן מספר דברים שכדאי שתלמדו את ילדיכם:

לכלבים יש רגשות ורצונות

למדו את ילדיכם לכבד את הרגשות, הרצונות והמרחב האישי של הכלב – לא לכפות קירבה ואינטראקציה. לכלבים, בדיוק כמו לבני אדם, יש רגעים שהם רוצים להיות לבד, לנוח, לאכול בשקט וכו'. למדו את ילדיכם לכבד שהכלב זקוק למרחב אישי, להתרחק מן הכלב ולאפשר לו את המרחב הזה. כשהכלב יהיה מוכן לאינטראקציה, הוא כבר יגיע מיוזמתו.

כלבים בהחלט יכולים לדבר

כלבים מתקשרים באמצעות שפת גוף וקולות, לכן מומלץ מאד ללמוד על שפת הגוף הכלבית וללמד את ילדיכם להבין ולקרוא הבעות פנים, מחוות גוף וקולות.

כלבים רבים לא נהנים מחיבוקים ונשיקות

חלק גדול מהכלבים מרגישים לכודים כאשר מחבקים ומנשקים אותם. למדו את ילדיכם להביע את אהבתם לכלב במשחקים משותפים, בטיולים מהנים, בהכנת חטיפים טעימים עבורו ובמתן ליטופים עדינים ומגע רגוע (בהשגחתכם כמובן).

כל חפץ על הרצפה הוא בבחינת צעצוע עבור הכלב

כלבים (ובייחוד גורים!) יכולים להתייחס לכל דבר על הרצפה כאל צעצוע, בין אם זו נעל, צעצוע של תינוק, כדור משחק ועוד. למדו את ילדיכם להניח את הצעצועים שלהם בפינה שאינה נגישה לכלב, ספקו לכלבכם צעצועים ייעודיים לכלבים והנחו את ילדכם שבכל מקרה, אם הכלב חטף משהו מהרצפה, אין לרדוף אחריו ובטח שלא לנסות לקחת לו את החפץ מהפה.

תרגול מהנה המבוסס על תגמולים חיוביים

הראו לילדיכם כיצד להשתמש בטכניקות חיוביות לתרגול מהנה עם הכלב. הנחו אותם לדבר אל הכלב בקול חיובי ושמח ולתגמל אותו בפרסים (חטיפים טעימים). ילדים מאד אוהבים להרגיש שהם גורמים לכלב לעשות משהו חכם ושהוא מצליח להבין אותם. ההצלחה של הכלב היא ההצלחה שלהם! הכלב מצידו, נהנה כמובן מהאינטראקציה החיובית, מהתרגול שגורם לו לחשוב, מתשומת הלב ואיך לא – מהחטיפים הטעימים.

 

dogform

להלן דוגמה למשחק כיפי שילדיכם יכולים לשחק עם הכלב ולחזק באמצעותו יכולות ותכונות חיוביות:

"חפש אותי!" (משחק לילד וכלב בתוך הבית)

  • רגע לפני שמתחילים הערה קטנה: כדאי להורים להצטרף למשחק (ולא רק להשגיח) – כך המשחק יהיה יותר מאתגר ויותר מהנה עבור כולם.
  • הילד ובני המשפחה מצטיידים מראש בחטיפים רכים וטעימים, חתוכים לחתיכות קטנות.
  • עומדים במרחק של 1-2 מטר האחד מהשני.
  • כל אחד בתורו קורא לכלב בשמו + "אליי", בקול שמח ומזמין. כשהכלב פונה לכיוונו של בן המשפחה שקרא לו, זה הזמן לעודד אותו "יופי, כלב טוב…" וכו'
  • כשהכלב מגיע אל בן המשפחה שקרא לו, הוא מקבל ממנו תגמול – חטיף טעים. כשהכלב מסיים ללעוס, בן המשפחה הבא קורא לו….ככה כל אחד בתורו.
  • חוזרים על התרגיל כ-10-15 פעמים (או עד שמתעייפים ☺)
  • זהו משחק מצויין לחיזוק ההיענות של הכלב לקריאה "בוא" / "אליי" ולחיזוק הקשר של ילד וכלב וביניהם ליתר בני המשפחה.

תוך כדי תרגול, הילד סופג גם ערכים טובים ולומד על חשיבותם של תקשורת נכונה, עבודת צוות, חיזוקים חיוביים, עידוד להצלחה ועוד.

 

שמרו על ילדיכם ועל כלביכם שמחים ובטוחים!

 

מירב גמליאל בושן – מאלפת ומטפלת התנהגותית לכלבים
וסופרת ילדים הכותבת בעיקר על עולמו של הכלב www.mozzi-books.com

עדיין לא מצאת את התשובה שחיפשת?

whatsapp
אהבתם? שתפו
עדיין לא מצאת את מה שחיפשת? אנחנו זמינים עבורך לכל שאלה בווטסאפ שלנו לשליחת הודעה