בריאות

בריאות הציפורים שלכם

גלו על מה חשוב להקפיד כדי לשמור על בריאות הציפור שלכם: תזונה, גודל הכלוב, סימנים למחלות ועוד

אהבתם? שתפו

כל מי שמגדל ציפור היה רוצה מאוד שהציפור שלו תהיה בריאה ושמחה.
בריאותן הטובה של ציפורי המחמד שלכם תלויה בתזונה, התאמת הכלוב לצרכים של הציפור, מתן תנאי הגידול ההכרחיים לאותו סוג של ציפור וגם מתן תשומת לב עקבית לציפורים חברותיות שזקוקות לכך. בנוסף לאלו, חשוב גם להקפיד על זיהוי מוקדם ככל האפשר של טפילים, מחלות, או בעיות בריאותיות אחרות.

תזונה
כדי להעניק לציפור שלכם את התזונה המתאימה ביותר בשבילה, עליכם להבין בדיוק לאיזה מזון הציפור שלכם זקוקה בהתאם למין שלה, תערובות מוכנות לציפורים בדרך כלל אינן מספיקות ומינים רבים של ציפורים ובמיוחד תוכים, זקוקים לתוספת של פירות וירקות טריים, סידן, חלבונים ולפעמים גם וויטמינים על בסיס קבוע. היום קיים שפע של מידע באינטרנט, מה הציפור צריכה לאכול ומה יכול לגרום לה להשמנה, לפגוע בבריאות שלה, או אפילו חלילה להרוג אותה.

מישהו מוסמך להתייעץ איתו
כאשר אתם מחפשים מידע ברשת, שימו לב שאתם מקבלים את המידע ממקור מהימן, לא כל מגדלי הציפורים שכותבים בפורומים, יודעים בדיוק מה הכי טוב ביותר לציפור שלכם. אתם יכולים כמובן גם להתייעץ עם הווטרינר שלכם, במיוחד אם בחרתם וטרינר בעל ניסיון בטיפול בציפורי מחמד.

כלוב
הכלוב של הציפור צריך להיות בגודל שיאפשר לציפור לעוף בתוכו וכמובן שככל שמספר הציפורים שאתם מגדלים גדול יותר, אתם תזדקקו לכלוב יותר גדול. ישנן ציפורים שלא יכולות לחיות לבדן, עליכם לדעת זאת מראש ולקנות זוג של ציפורים וכמובן שגם כלוב גדול יותר. ישנן ציפורים שניתן לגדל בחוץ ללא צורך ביצירת תנאים מיוחדים, אבל ישנן גם ציפורים רגישות מאוד למזג האוויר ועליכם לדאוג שהכלוב שלהן לא יהיה חשוף לרוח פרצים, לתנאי קור או חום קיצוניים, בימים חמים במיוחד עליכם לדאוג להרטבת הכלוב, כדי לקרר את הציפורים שבתוכו.

תשומת לב
ציפורים רבות זקוקות לתשומת לב, במיוחד התוכים למיניהם, לכן עליכם להיות מוכנים להקדיש מספר שעות ביום לציפור המחמד שלכן ואם אינכם יכולים לעשות זאת, כדאי מאוד לגדל מספר של ציפורים יחדיו . אם החלטתם לגדל זכר ונקבה באותו כלוב, עליכם לדעת שבשלב כלשהו תצטרכו גם להתמודד עם גוזלים המצריכים בדרך כלל תנאי גידול מאוד מיוחדים.

לשים לב לסימנים המעידים על מחלות
קשה לזהות מחלות אצל ציפורים, לכן אם אתם מכניסים ציפור חדשה לכלוב עם ציפורים ותיקות יותר, עליכם להיות בטוחים מעל לכל ספק שהציפור בריאה ונקייה מטפילים. מלבד זאת, עקבו אחר התנהגות הציפורים והמראה שלהן. תלישת נוצות יכולה להעיד על הימצאות טפילים, על דיכאון, או בעיה נפשית אחרת שהציפור סובלת ממנה. פעילות מועטה, תיאבון ירוד, הפרשות מהעיניים או מהאף מעידים בפירוש על מחלה ועליכם לקחת את הציפור מוקדם ככל האפשר לבדיקת וטרינר.
טיפול נכון וזיהוי מוקדם של בעיות ומחלות יעזור לכם להאריך את חיי ציפור המחמד האהובה שלכן.