בריאות

מחלות כלבים – בעיות בריאות שמשפיעות על התנהגות כלבים

אם הכלב שלך מנהג קצת אחרת בתקופה האחרונה, תזכרו שיכול להיות שמדובר בבעיה שכדאי לטפל בה.

יש מגוון רחב של בעיות בריאותיות שיכולות לשנות את ההתנהגות של הכלב שלך, אז אם הכלב שלך מנהג קצת אחרת בתקופה האחרונה, תזכרו שיכול להיות שמדובר באחת מיני מחלות כלבים רבות ששווה לטפל בה. כל מי שמגדל כלב או חתול מנסה כל הזמן לתרגם מה שהם אומרים. מכיוון שהם לא מסוגלים להגיד לנו במילים מה כואב או מפריע להם, אנחנו צריכים להבין את ההתנהגות שלהם והמשמעות שלה. שינוי בהתנהגות הטבעית של הכלב או החתול צריך להדליק נורה אדומה ועלול להעיד על מחלות כלבים. ישנם גזעי כלבים, כמו קאנה קורסו למשל, שבשל הכלאה גנטית מוצלחת אינם מגלים נטיה למחלות ולכן שינוי התנהגות שלהם צריך להדליק אצלכם נורת אזהרה.

איך נדע מתי יש בעיה?

כדי לדעת שיש בעיה, אנחנו צריכים להכיר היטב את ההתנהגות הטבעית של הכלב או החתול שלנו. כלומר, כדי לדעת מתי ההתנהגות לא נורמלית, צריך להכיר את ההתנהגות הנורמלית של הכלב שלכם. החל מהדברים הבסיסיים כמו למשל: כמה מים הוא שותה בדרך כלל, כמה הוא אוכל, איך הוא אוכל, כמה זמן הוא ישן, כמה פעמים ביום הוא עושה צרכים וכו'.

לפעמים נשים לב למחלות כלבים כשהמצב כבר חמור, לכן חשוב להתייחס לשינויים בהתנהגות ובהרגלים כבר בשלב המוקדם.
כמטפלת ברפואה סינית בכלבים וחתולים, אני רואה הרבה מקרים כאלה ולכן נורא חשוב שתכירו את הסימנים והנורות האדומות, כדי שהכלב שלכם יהיה בריא ושמח.

dogform

הנה חלק מהבעיות שיעידו על מחלות כלבים:

  • הכלב התחיל לעשות צרכים בבית – אל תניחו שהוא כלב רע או שהוא עושה לכם דווקא. צרכים בבית עלולים להיות סימן לבעיה בריאותית. אם הכלב שותה יותר בתקופה האחרונה ועושה יותר פיפי אלה סימנים שיכולים להעיד על מספר בעיות בריאותיות לכן הצעד הראשון מבחינתכם יהיה לגשת לווטרינר לבחון את המצב.
  • קושינג – נראה שתיה מרובה והשתנה מרובה, יכול להיות שנראה גם עייפות וחוסר שקט.
  • מחלת כליות – גם כאן אנחנו יכולים לראות סימפטומים כמו שתיה והשתנה מרובים, עייפות ושינה מרובה ולפעמים שינויים בתיאבון.
  • כאבים או אי נוחות כתוצאה מדלקת מפרקים, אלרגיות, דלקות אוזניים, כאבי שיניים, כאבים כאלה לא קל לאבחן, לכן חשוב שלפחות תידלק נורה אדומה כדי שתוכלו לבדוק.
  • תת פעילות של בלוטת התריס יכולה להתבטא גם בשינוי התנהגות כמו למשל עייפות מוגברת, דכאון, חוסר שקט, חוסר סבלנות.
  • בעיות קוגניטיביות – זו בעיה שנראה בעיקר אצל כלבים מבוגרים מאוד ודומה לדמנציה אצל אנשים מבוגרים. הכלב עלול להיות מבולבל, נראה חוסר אוריינטציה, חוסר שקט, ערפול ודכאון.
  • פגיעה בשמיעה ובראיה – בגיל מבוגר החושים עלולים להיפגע וכתוצאה מזה גם ההתנהגות. אתם יכולים לקרוא לכלב שמגיב באופן קבוע ובשמחה לקריאה שלכם ופתאום הוא לכאורה יתעלם.

לסיכום, חשוב לזכור שיכולה להיות בעיה בריאותית ברקע כגורם לשינוי בהתנהגות של הכלב שלכם. כלומר, אל תניחו מיד שמדובר בבעיה התנהגותית, תבדקו אותו ותשללו מחלות כלבים. אחרי שתשללו בעיה בריאותית, תוכלו לטפל בעניין ההתנהגותי ולעזור לו ולכם.
תוכלו לבחור לטפל בבעיה הבריאותית גם בעזרת רפואה הסינית, ואם תבואו אלי הטיפול יהיה בעזרת דיקור סיני ופורמולות של צמחי מרפא – כמובן שלא בהכרח יחד אלא בהתאמה אישית לכלב ולבעיה. לפעמים הטיפול יהיה בשילוב עם הטיפול הקונבנציונלי ולפעמים כטיפול בלעדי.
תבחרו את הטיפול שמתאים לכם ולכם ותזכרו שאין טיפול אחד שמתאים לכולם. תעשו מה שהכי טוב לכלב שלכם.

אורלי זכאי – רפואה סינית לבעלי חיים

עדיין לא מצאת את התשובה שחיפשת?

whatsapp
אהבתם? שתפו
עדיין לא מצאת את מה שחיפשת? אנחנו זמינים עבורך לכל שאלה בווטסאפ שלנו לשליחת הודעה