בריאות

בריאות וטיפול בדגי נוי

מהם הכללים עליהם חשוב להקפיד כדי לשמור על הדגים שלכם בריאים ומרוצים

אהבתם? שתפו

כל זן של דגי נוי דורש טיפול והתייחסות אחרת במגוון נושאים חשובים: תזונה, סוג המים, סוג האקווריום, טמפרטורת המים, תאורה וכדומה. לפניכם כמה כללים החשובים לבריאותם של דגי הנוי שלכם:

1. מגוון דגים, תנאים דומים
אם אנחנו רוצים לגדל מספר זנים של דגי נוי באקווריום אחד, אנחנו צריכים לוודא שכל אותם זנים זקוקים לתנאים דומים.
2. זמן הרצה
כדי שנצליח לשמור על בריאות הדגים וחייהם, אקווריומים רבים צריכים לפעול במשך תקופת זמן מסוימת ללא דגים, כדי שהתנאים בתוך האקווריום יתאימו לאותם דגים.
3. שמירה על ניקיון המים
דגי נוי הם יצורים עדינים מאוד. אם אנחנו יכולים להגיד לגביי חיות מחמד אחרות שאנחנו מגדלים, שמעט לכלוך בסביבת המחייה שלהם לא יזיק להן, בנוגע לדגי נוי הדבר שונה לחלוטין, אקווריום מלוכלך הוא אקווריום שפוגע בבריאות של הדגים. רוב הדגים וחסרי החוליות שגדלים בתוך האקווריום הביתי אינם מסוגלים להסתגל לשינויים בכימיה של המים, המתרחשים בדרך כלל כתוצאה מאי הקפדה על ניקיון המים והאקווריום וכתוצאה מכך הם חולים ומתים.
4. סלקציה קפדנית לדגים חדשים
דגים גם נדבקים במחלות במהירות, לכן אם אתם מכניסים בטעות דג חולה לאקווריום בריא, ישנם סיכויים גדולים לכך שהדג החולה ידביק את שאר הדגים במהירות- הכנסת דג חדש למים צריכה להיעשות רק לאחר שווידאתם באופן מוחלט שהדג החדש הינו בריא לחלוטין ואת זה אפשר לעשות בעיקר על ידי קניית הדגים בחנות מקצועית, אמינה שאתם ידועים מעל לכל ספק שהעובדים בחנות דואגים לדגים שתחת אחזקתם בצורה הטובה ביותר.
5. מזון מותאם לסוג הדגים
גם לסוג המזון לדגים יש השפעה ניכרת על בריאות דגי הנוי- תזונה נכונה, בהתאם לסוג הדג ובמינון המתאים, שגם מספקת לדגים את כמות הוויטמינים שלה הם זקוקים, תחזק את הדג ותעזור לו להתמודד עם מחלות ושינויים אחרים בסביבת המחייה שלהם. התזונה המומלצת לדגים היא בדרך כלל תזונה מעורבת, חשוב גם להימנע מעודף תזונה הגורם לשאריות מזון להירקב בתוך המים וכתוצאה מכך לזיהום המים.
6. להתייעץ עם איש מקצוע
הדרך הטובה ביותר לברר את כל התנאים הדרושים לדגי הנוי שאתם מתכננים לגדל, כדי להבטיח את בריאותם ואריכות חייהם, היא התייעצות עם איש מקצוע בעל ניסיון רב לפני קניית הדגים. איש מקצוע מיומן ובעל ניסיון יוכל להגיד לכם בדיוק לאיזה מזון הדג זקוק, מה היא טמפרטורת המים הנחוצה לו, התאורה שהוא מעדיף, אופן הרבייה שלו ותנאי גידול נוספים הייחודיים לאותו דג נוי. גם ברשת האינטרנט ניתן למצוא מגוון גדול ועשיר של מידע בקשר לגידול דגי נוי, הקפידו לברר שהמידע שאתם קוראים הינו מידע מקצועי ואיכותי.