שינה וסביבה

גם כלבים חרדים

גם כלבים סובלים מפחדים ומהתקפי חרדה. אז איך להרגיע אותם?

אהבתם? שתפו

בדרום, למוד הטילים והאזעקות, כבר יודעים את זה היטב ועכשיו, חשוב שכל אחד שמגדל כלב, בכל מקום, יהיה מודע לכך.
אמנם כלבים לא מבינים (כנראה) מהי מלחמה, מהו רעם, גנרטור רועש, מטוס, או כל מקור לרעש פתאומי או חזק. אבל, כלבים "מריחים" סיטואציות ומקשרים היטב בין אירועים שונים.
ממש כשם שכלב מקשר בין רשרוש הבונזו בשקית לשעת האוכל שלו, כך הוא מקשר בין אזעקה לריצה מבוהלת של כל המשפחה למקלט או בין זיקוקים לבכי החרד של תינוק בבית.
אז, כדי שתהיו גם אתם חברים נאמנים לחבר הכי נאמן שלכם, הנה כמה טיפים קטנים שיסייעו לכם להשרות ביטחון על כלבכם, להרגיע אותו ולעזור לו להתמודד גם עם רגעים לא קלים.
1. תהיו לידו
המנעו מלתת לכלבכם לשוטט באופן עצמאי. הקפידו לסגור את הדלת או את שער החצר וצאו איתו כשהוא קשור ברצועה. כך תמנעו ממנו להתמודד עם רעשים לא צפויים כשאינכם נמצאים לידו. רעש חזק או פתאומי יתקבל אחרת בנוכחותכם המרגיעה.
2. הפכו חרדה לחוויה
צ'ופר טעים או צעצוע אהוב ירגיעו את הכלב ויסייעו לו להתייחס גם למצב "מפחיד", כמו כניסה אל הממ"ד עם כל בני המשפחה כשנשמעת אזעקה, כאל שעת משחק.
3. תגבירו!
כדי להפחית את ההשפעה מעוררת החרדה של רעש מסוים, ניתן להגביר במכוון את הרדיו או את הטלוויזיה. הרעש המוכר יעמעם את הרעש מטריד וימנע מהכלב לברוח או להתחבא.
4. שדרו עסקים כרגיל
כשאתם רגועים – כלבכם רגוע. גם כשיש אירועים חריגים, מפגעים קוליים או אפילו אזעקות – הקפידו לשמור על שגרת החיים המוכרת לכלבכם, השתדלו להוציא אותו לטיולים ושחקו ביחד. הוצאת אנרגיה תסייע לו לשמור על איזון נפשי ולהתמודד גם עם מצבים מלחיצים. עבור גזעי כלבים מסוימים, כמו האסקי סיבירי, פעילות גופנית מאומצת מספקת את הגירוי הנפשי לו הכלב זקוק ולכן התעמלות היא חיונית במקרי חירום.

מאת ד"ר דיויד רוזנבלט – רופא וטרינר