בריאות

האם התחלת להתרחק מהכלב שלך? ניקוי שיניים לכלב

הכל על ריח פה, היגיינת הפה, ניקוי שיניים לכלב ושמירה על בריאותו של כלבך

כל ילד יודע שצריך לצחצח שיניים.
כל אחד מאיתנו מצחצח את שיניו לפחות פעמיים ביום, כחלק מתחזוקה שוטפת של הבריאות הכללית. אנחנו לא מחכים עד שנתפתל מכאב שיניים כדי לטפל בהן באופן יומיומי. אז למה שהכלב האהוב שלנו לא יזכה לטיפול ניקוי שיניים לכלב? בדרך כלל אנחנו נזכרים בהיגיינת הפה של הכלב רק כשאנחנו עצמנו סובלים מריח הפה שלו, אבל חשוב לדעת שכלבים סובלים מבעיות שיניים וחניכיים, ממש כמונו, למרות שהם אינם מראים כאב גם כשהם סובלים מדלקת חריפה.
בעוד חורים בשיניים הם נדירים אצל כלבים, דלקות חניכיים, עששת ונסיגת חניכיים הן דווקא נפוצות. בעיות אלו עלולות לגרום להתרופפות אחיזת השן בלסת עד לאבדן שיניים, כאב, התפשטות לאזורים נוספים, ואפילו חדירה למחזור הדם ופגיעה בכליות ובלב.

לעיתים ריח רע מהפה אינו מעיד על היגיינת הפה של הכלב, אלא נגרם על ידי טיפול אנטיביוטי שניתן לו, אולם ברוב המקרים מבט בפיו של הכלב יחשוף בפניכם אדמומיות או נפיחות המרמזים על דלקת, או אבן שן מחוספסת אפרפרה, חומה או צהבהבה, שנגרמה כתוצאה מהצטברות של רובד חיידקי.

ומי מצחצח לטורפי הבר את השיניים?
ההבדלים בהרגלי התזונה בין טורפים בטבע לבין טורפים בסלון, העבירו את האחריות להיגיינת הפה של הכלב מאימא טבע אלינו.
אם כבר אתם מסתכלים בפה של הכלב או החתול, שימו לב לאופן בו השיניים העליונות נפגשות עם התחתונות. כל שן משתלבת בתוך המרווח שבין השיניים ממול. בצורה זו, בכל פעם שהטורף נוגס מתבצעת פעולת ניקוי טבעית על ידי החיכוך בין השיניים. מכיוון שחיית הבית לא טורפת, היא עושה נגיסות הרבה פחות יעילות ונמרצות, ובנגיסות אלה אין קריעה של עור וגידים או כתישת עצמות. כך, עם הזמן, מצטבר רובד חיידקים המביא לשקיעה של אבן, ובשלב מאוחר יותר דלקת חניכיים, נסיגת חניכיים, ריקבון, ריח רע, כאבים ואבדן שיניים. בנוסף, תוחלת החיים של חיות מחמד הרבה יותר ארוכה מהתכנון המקורי. רוב חיות הבר לא יזדקקו לשיניים שלהם מעבר לגיל 4-6.

טיפול באבן שן ובדלקות חניכיים
אם חיית המחמד שלכם כבר סובלת מאבן שן או מדלקת חניכיים ניתן לעצור את התהליך על ידי ניקוי אבן על ידי הווטרינר, בהרדמה כללית. מומלץ לבצע ניקוי שיניים לכלב אחת ל-1-3 שנים, בהתאם להמלצת הווטרינר ולנטייה של כלבכם לצבירת אבן שן, בהתאם לגזעו, לתזונתו ולטיפול השוטף בהיגיינת הפה.

שמירה שוטפת על בריאות הפה
שמירה שגרתית על היגיינת הפה ובריאות נועדה לעודד זרימה תקינה של דם בחניכיים ולמנוע הצטברות רובד חיידקי ואבנית והיווצרות עששת.

צחצוח שיניים
אם הכלב עדיין לא סובל מהצטברות אבן, או אם זה עתה סיים ניקוי שיניים בהרדמה, מומלץ לצחצח לו שיניים מדי יום. בפעולה פשוטה, הנמשכת כדקה, ניתן לשפר באופן משמעותי את איכות חייו. קל יותר לצחצח את השיניים אם מקנים לכלב את ההרגל לכך מגיל צעיר.

dogform

ניקוי שיניים לכלב נעשה ע"י שפשוף הצד החיצוני של השיניים, כך שאפילו לא צריך לפתוח לכלב את הפה. גם כלבים וגם חתולים נהנים מתשומת הלב, ובדרך כלל שמחים לצחצוח. אם לא השגתם את המברשת והמשחה הייעודיים, עדיין תוכלו לצחצח: לפפו פד-גזה רטוב סביב האצבע, ושפשפו את השיניים. אין להשתמש במשחה של בני אדם.
ניקוי שיניים לכלב
מוצרים דנטליים המודעות הגדלה והולכת לחשיבות השמירה על היגיינת הפה של כלבים, מתבטאת בהיצע גדול של מוצרים דנטליים לכלבים: משחות שיניים, מי פה, תרכיז מי פה למי השתייה, ועוד מוצרים רבים.
משחת שיניים יש להקפיד ולהשתמש  אך ורק במשחת שיניים המיועדת לכלבים, הבטוחה לבליעה (בניגוד אלינו, הם אינם יורקים את שאריות המשחה). משחות השיניים הייעודיות כוללות את החומרים הפעילים המותאמים לכלבים ובדרך כלל הן מועשרות בחומרי טעם המחבבים אותן על הכלב.
מברשת שיניים – ניתן בהחלט להשתמש במברשת רכה של בני אדם. בכלבים מגזע קטן השתמשו במברשות שיניים של ילדים. אופציה מועדפת לניקוי שיניים לכלב היא מברשת אצבעון, המקלה על הצחצוח לכלבים סרבנים.

תזונה מותאמת
כדאי לזכור שמזון יבש עדיף על שימורים, כי הוא מעודד לעיסה נמרצת יותר. בנוסף, חלק מהמזונות כוללים נוסחה דנטלית לשמירה על בריאות שיני הכלב.

חטיפים דנטליים – בשבילו זה שעשוע, בשבילכם זאת שמירה על היגיינת פיו
דרך נוספת ונוחה לשפר את היגיינת הפה של כלבים, היא לתת להם באופן קבוע חטיפים דנטליים, המשלבים בין תאוות הלעיסה והשעשוע של הכלב לבין בריאותו בכלל ובריאות הפה שלו בפרט. פינוק הכלב באופן קבוע בחטיפים דנטליים, מאפשר להם לנקות את פיו של הכלב משיירי מזון, לשמור על זרימה תקינה של דם בחניכיים, להפחית הצטברות פלאק ולשמור על ריח פה רענן. לווימזיס ישנם גם חטיפים דנטאליים המתאימים במיוחד לגורים כדי לעזור לך לשמור על שיני כלבך כבר מגיל צעיר.

חטיפי הלעיסה הדנטליים מבית המותג ההולנדי ווימזיס, אשר פותחו על ידי מומחי החברה, הינם בעלות יתרונות פונקציונליים: החריצים נכנסים ברווחים הקטנים שבין שיני הכלב ומסייעים לניקוי יעל יותר של הפה, ואילו החללים שבחטיף מסייעים לאחיזה טובה יותר של השיניים בחטיף ומאפשרים לכלב ללעוס אותו בקלות רבה יותר. הצורות הכדוריות מסייעות ולמניעת הצטברות אבנית והיווצרות עששת. החטיפים עשירים בסיבים תזונתיים אשר תורמים לעיכול קל, מסייעים בהברקת השיניים והופכים את פעולת הלעיסה של הכלב לחזקה ויעילה יותר. וחשוב במיוחד: הם מאפשרים לשמור על היגיינת הפה גם של הכלבים הרגישים ביותר: הם מיוצרים מרכיבים טבעיים בלבד ללא הנדסה גנטית, הם צמחוניים ואינם מכילים גלוטן צמחי או צבעי מאכל.

עדיין לא מצאת את התשובה שחיפשת?

whatsapp
אהבתם? שתפו
עדיין לא מצאת את מה שחיפשת? אנחנו זמינים עבורך לכל שאלה בווטסאפ שלנו לשליחת הודעה