שינה וסביבה

הבחירה בסוג הדג לגידול בבית

החלטתם שאתם רוצים לגדל דגים. לא צריך לצאת איתם לטיולים, הם לא משירים שערות והם אפילו יכולים לשמש כאביזר דקורטיבי לבית. אז איך תדעו אילו דגים לבחור?

אהבתם? שתפו

דגי זהב לילדים – כן או לא?
הורים שקונים דגים לילדיהם דגים כתחליף לחיית מחמד יעדיפו בדרך כלל דגים בריאים וחזקים, אשר יצליחו לשרוד באקווריום הביתי למשך תקופה ארוכה. במקרה הזה, דווקא הבחירה בדגי זהב שנראית כבחירה הטבעית ביותר, היא לאו דווקא הבחירה הטובה ביותר. ההורים קונים דגי זהב ואקווריום בצורת כדור זכוכית, מהר מאוד הדגים גדלים והאקווריום הופך לקטן בעבורם. פעמים רבות דגי הזהב גם מתים כתוצאה ממחסור בחמצן בגלל גודלו של האקווריום.
דבר נוסף שאנשים אינם יודעים לגביי דגי זהב, הוא שדגי הזהב נוטים לייצר המון לכלוך וכדי לגדל אותם צריך גם לקנות פילטר שינקה את המים, לכן דגי זהב הם לא הבחירה הטובה ביותר למגדל הדגים המתחיל ובמיוחד לא עבור ילדים שרוצים לגדל את הדגים לגמרי בעצמם.

אז איזה דגים כדאי לרכוש לאקווריום קטן ביתי?
הדגים הטובים ביותר לגידול ראשוני אצל חסרי הניסיון הם דגים חזקים, שיכולים לחיות במים רגילים ולהסתדר עם התנאים הבסיסיים ביותר. כמו כן כדאי לחפש דגים שאינם גדלים יותר מידי ולכן הם מתאימים גם לאקווריומים קטנים.
עליכם לזכור שאקווריום קטן במיוחד כמו האקווריומים בצורת כדור זכוכית, נוטה להתלכלך מהר יותר מהאקווריומים גדולים ולכן הוא דורש החלפת מים תכופה.

מה לגבי מגדלי דגים בוגרים ומנוסים יותר?
מגדלי דגי נוי מיומנים שיש להם את הציוד המתאים, הזמן ואת התשוקה לכך, יבחרו מין הסתם לגדל דגים שדורשים טיפול יותר מורכב כמו דגים טרופיים בעלי יופי מדהים שיכולים לחיות אך ורק במים מלוחים. דגי נוי אלו דורשים ציוד מורכב במיוחד וקשה יותר לגדלם, אבל היופי והייחודיות שלהם שווים את המאמץ והטרחה בעבור מגדלי דגים רבים, שהפכו את תחביב גידול הדגים לאומנות של ממש והם מקדישים זמן רב וכספים לא מועטים לגידולם.

בין אם אתם בוחרים בדגים חזקים שיכולים לחיות גם בתנאי שדה, ללא פילטרים, מדי חום ומשאבות אוויר ובין אם אתם בוחרים בדגים מיוחדים שדורשים טיפול עדין וציוד מיוחד, אל תשכחו שישנה חשיבות גדולה להכרת סוג הדג, הציוד, האוכל והתנאים המיוחדים המתאימים לו, כדי להצליח בתהליך גידול דגי הנוי.