בריאות

החתול במגפיים

כמה עצות חשובות שיעזרו לחתול שלכם לעבור את החורף בשלום ובנעימים

אהבתם? שתפו

אורלי זכאי | CAT GURU
יועצת התנהגות חתולים

הימים כבר מתקררים, כבר עברנו את היורה והנה, עונת המגפיים מגיעה.
שינויי מזג האוויר משפיעים על כולנו, אבל גם החתולים, ממש כמו בני האדם, מושפעים מהם מאוד ואפשר לראות שינויים ברורים במצב רוחם ובהתנהגות שלהם.
אורלי זכאי, יועצת התנהגות החתולים שלנו, מסבירה על השינויים בהתנהגות החתול בחורף ומציידת אותנו בכמה טיפים חמים לימים הקרים.

מכירים את תנוחת השבלול?
ככל שהחתול שלכם משתבלל יותר כך הוא מתאמץ יותר לשמור על חום גופו. זהו סימן טוב עבורנו לעזור לו להתחמם. כשתראו אותו מתמתח ומשחרר את השבלול, תדעו שהרבה יותר
חמים ונעים לו.

יש חתולים שהפרווה שלהם הרבה יותר עבה וצפופה ומסוגלים להתמודד טוב יותר עם ימים קרים. בנוסף,בחורף הפרווה צומחת ומתמלאת, באופן טבעי, כדי לשמור על טמפרטורת הגוף גם כשקר בחוץ. יחד עם זאת, אם יש לכם בבית גור חתולים או חתול מבוגר, הם מסתדרים פחות טוב בדרך כלל במזגאויר קר ואנחנו צריכים לעזור להם לשמור על החום. אצל גורי חתולים למשל, המנגנון של שמירה וויסות חום הגוף לא מפותח עדיין ואילו חתולים מבוגריםשהעצמות והמפרקים שלהם רגישים יותר, עלולים לסבול מכאבים במזג אויר קר.

יכול להיות שהחתול שלך עצוב בחורף?
חתולים מאוד רגישים לשינויים ברמת האור. מיעוט האור בסתיו ובחורף משפיע על רמות הסרוטונין, אותו הורמון שאחראי בין היתר על תקינות מערכת העצבים והמוח ומשפיע על מצב הרוח של החתול. חסר בהורמון הזה, עלול לגרום לעצב, דכאון, חוסר חשק לשחק, כאבים ועוד. החתול שלכם אלוף במציאת המקום הכי נח בבית לנוח בו ובטח ראיתם אותו שוכב רגוע בדיוק בנקודה שבה השמש נכנסת הביתה. נוקי, החתולה שלי בת ה-21 , למשל, על אף שהיא יכולה לצאת לחצר, נוהגת לעבור בבית מחלון לחלון בעקבות קרני השמש. אפשרו לחתול שלכם להיחשף לשמש בכל יום ופשוט פתחו את הווילונות והניחו כיסא ליד החלון או כרית נוחה ונעימה על אדן החלון.

אתם לא אוכלים יותר בחורף?
באופן טבעי, גם חתולים אוכלים יותר בחורף, אז קודם כל אפשרו להם לאכול קצת יותר, אל תמנעו מהם. זו גם הזדמנות מצוינת לשדרג את איכות המזון כיוון שמזון ברמה גבוהה נספג טוב יותר בגוף, כך החתול מקבל את כל אנרגיה ואת כל הערכים התזונתיים שהוא זקוק להם – גם כדי לחזק את מערכת החיסון שלו וגם כדי לשמור על חום גוף תקין גם בחורף.

משתגעים בבית?
זמן משחק משפיע על המצב הבריאותי והמנטלי של החתול שלכם. לכן, כשהוא אינו יכול לשחק בחוץ, הקפידו שיעשה יותר פעילות פיזית. שחקו יותר עם החתול שלכם, עזרו לו לפרוק אנרגיה עם משחקי חכה, או בכל דרך שעובדת אצלו. התאימו את המשחקים ואת זמן הפעילות לגיל וליכולת של החתול שלכם ואל תוותרו על זמן פעילות כיפי כל יום. אז תוציאו את המשחקים מהמגירה ותתחילו כבר היום…

שחררו…
אם החתול שלכם רגיל לצאת החוצה, אין שום סיבה למנוע את זה ממנו, אפשרו לו לצאת גם אם קר וגם אם גשום. יש חתולים שאוהבים ונהנים מזה. תנו להם להחליט. כמובן שחשוב לוודא שיש לו אפשרות לחזור הביתה ברגע שירצה ושיש בחוץ מקום מסתור. לפעמים הם פשוט נהנים לשבת בחוץ ולהשקיף על הסביבה.

איפה כאן השירותים?
יש חתולים שימנעו מעשית צרכים באדמה הרטובה מהגשם ויעשו על הרצפה או הספה בבית, אם לא יהיה להם ארגז. הניחו ארגז חול בבית בתקופת החורף, גם אם החתול שלכם רגיל לצאת החוצה ולעשות צרכים בחצר. הניחו את הארגז ליד חלון לאוורור קבוע ולא קרוב לקערת האוכל.

אז מה היה לנו?
בשביל החום – עזרו לחתול לשמור על חום גופו (בעיקר לגורים ולחתולים מבוגרים)
בשביל מצב הרוח – אפשרו לו ליהנות ממה שיותר קרני שמש
בשביל הבריאות והחסינות – עוברים לתפריט חורף: פרגנו לו קצת יותר אוכל ושפרו את תזונתו
בשביל האנרגיה והשפיות – שחקו איתו!
בשביל האיוורור – אפשרו לו לצאת גם בימים גשומים
בשביל יציאות – ארגנו לו ארגז חול בבית (רצוי במקום מאוורר ולא ליד צלחת האוכל)

שיהיה חורף חם ונעים לחתולים ולכם!

למאמרים נוספים ולעצות מיועצת התנהגות החתולים שלנו – כנסו:

לכתבה "זמן איכות עם החתול בתקופת החגים" לחצו כאן

לכתבה "9 הסיבות שהחתול שלך לא נוגע באוכל" לחצו כאן