חברות

הפקודה אלי – חלק ב': אימון בחוץ והוספת הסחות דעת

כאמור, בחלק א' של המאמר, אמרנו שהפקודה אליי היא אחת המיומנויות החשובות ביותר שהכלבים שלנו יכולים ללמוד. לאחר שהכלב למד בצורה טובה את המילה בסביבה ניטרלית, ללא הסחות דעת, הגיע הזמן לעלות שלב ולתרגל איתו בחוץ.

נתחיל ממספר טיפים שכדאי לזכור בעת האימון בחוץ וגם בזמן טיול בעולם האמיתי:

  • השתמשו בתגמולים שווים ביותר, כגון פסטרמה וחזה עוף. קחו אתכם פאוץ' עם חטיפים לא רק לתרגול, אלא גם לטיולים היומיומיים.

 

  • בדיוק כמו בכל לימוד התנהגות, עליכם להתקדם בהדרגה – כלומר להכניס הסחות דעת בצורה הדרגתית – מהקל לכבד, להגדיל את המרחק בצורה הדרגתית וכו'.

 

  • אם אתם משנים קריטריון באימון, כגון מעבר לסביבה עם יותר הסחות דעת, עליכם להפחית בתרגול את הקושי של קריטריונים אחרים, כגון הקטנת מרחק הקריאה מהכלב.

 

  • מומלץ מאד להיעזר בשלבים הראשונים של האימון בחוץ ברצועה ארוכה, כדי שתוכלו לשמור על הכלב שלכם קרוב ולהתנהל בצורה טובה יותר בסיטואציות בהן יופיעו גירויים חזקים בסביבה (כמו חתול או כלבים אחרים).
  • לפני שאתם מנסים להשתמש בפקודה אליי בעולם האמיתי – במהלך טיול, בפארק וכו', התאמנו באותם מקומות בצורה מבוקרת ויזומה.
  • אל תשתמשו בפקודה אליי אם אתם יודעים שהכלב שלכם לא יקשיב באותו רגע (למשל אם הוא משחק עם כלב אחר ולא עבדתם איתו בסיטואציה כזו).
  • אל תענישו את הכלב שלכם אחרי שאתם קוראים לו, גם אם הוא עשה משהו שאתם לא אוהבים לפני שהוא הגיע אליכם, גם אם לקח לו המון זמן להגיע אליכם וגם אם נאלצתם מסיבה זו או אחרת לרדוף אחריו. תגובה של כעס מצדכם, רק תשכנע אותו לא לחזור בפעם הבאה שתקראו לו.
  • אחרי שהכלב כבר למד את הפקודה אליי בצורה מעולה, אל תקראו לו ביומיום רק כשאתם רוצים לשים לו רצועה ולחזור הביתה, אלא מדי פעם קראו לו במהלך הטיול, תגמלו ושחררו אותו להמשיך בעיסוקיו המהנים ובחלק מהפעמים תגמלו, שימו רצועה והמשיכו ללכת כשהוא רתום. כך הוא לא יחשוב שהפקודה אליי משמעותה "בוא הביתה, נגמר הכיף"…
  • בכל פעם שאתם קוראים לכלב שלכם השתמשו תמיד באותה המילה (נניח הפקודה אליי) ובאותו הטון – הקפידו להשתמש בטון שמח ומזמין, ולא בטון כעוס או נוקשה.

 

  • "טיפ זהב" – במהלך האימונים והטיולים תגמלו קשר עין. כאשר אתם מבחינים שהכלב שלכם מביט בכם או שבחר בעצמו להיות קרוב אליכם, שבחו ותגמלו בחטיף. כך תלמדו אותו שכשהוא לידכם ושם לב אליכם, דברים טובים קורים.

רעיונות למשחקי "אליי"

תפוס אותי

עמדו מול הכלב שלכם, אמרו לו "אליי" וקחו מיד מספר צעדים אחורה. ברגע שהכלב מגיע אליכם, תגמלו אותו.

חזרו על כך – בכל פעם, התרחקו עוד כמה צעדים לפני שתתגמלו את הכלב.

ברגע שהוא מבין את המשחק ומתחיל לרוץ כדי להדביק אתכם, נסו להפנות את הגב ולרוץ כמה צעדים קדימה אחרי שתקראו לו. אם כלבכם רץ קדימה כדי להגיע אליכם – תגמלו אותו ברגע שהוא מגיע.

חזרו על כך – בהדרגה רוצו רחוק מהכלב שלכם. אל תשכחו לתגמל ולשבח אותו בכל פעם שהוא מגיע אליכם.

משחק היו-יו (כמו שתרגלתם בבית או בחצר סגורה – בסביבה נטולת הסחות דעת)

זהו משחק נהדר לכל המשפחה ובכלל כדאי לשחק את המשחק הזה עם מישהו נוסף.

ציידו כל אחד מהמשתתפים בחטיפים טעימים. לאחר מכן, עמדו בנקודות שונות וקראו לכלב "אליי!" כל אחד בתורו. כשהכלב מגיע לכל משתתף, הוא מתוגמל.

dogform

בהדרגה, הגדילו את המרחקים ביניכם.

מצא אותי

לרוץ אליכם זה כיף, אבל הצורך למצוא אתכם כשאתם מחוץ לטווח הראייה מהנה הרבה יותר את כלבכם, ממש משחק מחבואים…

התחילו כשהכלב מסיט מבטו מכם (אבל לא עסוק בגירוי משמעותי). קראו לו "אליי" ורוצו אל העץ, השיח או המבנה הקרובים והסתתרו מאחוריו (בשלב זה סביר שהכלב ראה אתכם בשלב הריצה וזה בסדר גמור). סביר להניח שכלבכם ירוץ אליכם במהירות. תגמלו אותו ברגע שהוא מגיע אליכם.

בשלב הבא, תנו לכלב שלכם שוב להסיט את תשומת ליבו מכם, הפעם, עשו את דרככם לעבר מקום מסתור לפני שתקראו לו (כאן בהחלט רצוי שיהיה אתכם מישהו שיעזור). ממקום המחבוא קראו לו "אליי!" ותגמלו אותו ברגע שהוא מוצא אתכם.

 

זכרו, משחק משותף מהווה דרך נפלאה להעביר זמן איכות יחד ובמקביל ללמד את הכלב התנהגויות רצויות.

 

אימון אפקטיבי ומהנה לכם ולכלבכם!

 

מירב גמליאל בושן – מאלפת ומטפלת התנהגותית לכלבים
וסופרת ילדים הכותבת בעיקר על עולמו של הכלב www.merav-dogs.com

עדיין לא מצאת את התשובה שחיפשת?

whatsapp
אהבתם? שתפו
עדיין לא מצאת את מה שחיפשת? אנחנו זמינים עבורך לכל שאלה בווטסאפ שלנו לשליחת הודעה