חברות

הפקודה "למקום"

איך מלמדים את הכלב ללכת למקום וליהנות שם?

למה הפקודה למקום שימושית?

דמיינו לעצמכם שאתם מתיישבים לארוחת ערב ויכולים לשלוח את כלבכם למקומו ולפנק אותו בצעצוע האכלה במקום שיקרקר סביב שולחן האוכל ויתחנן לחתיכה שתיפול? או שיש לכם את האפשרות לארח חברים בשלווה ורוגע, מבלי שכלבכם יקפוץ עליהם בניסיון לקבלת תשומת לב – במקום זאת הוא ישכב במקום שלו ויאכל עצם עסיסית או יתעסק עם צעצוע האכלה מעניין.

איך לעזור לכלב שלכם לאהוב את המקום שלו?

חשוב להבין שאם הכלב מתייחס למקום שלו כעונש, יהיה לכם הרבה יותר קשה (ופחות רצוי) לשכנע אותו להישאר שם. במקום זאת, הפכו את מקום המרבץ לכלב למקום שנפלא להיות בו, מקום שהוא מקור כל הטוב לכלבים – תנו לו שם צעצועי האכלה, חידות מזון ועצמות לעיסה. אל תשכחו במקביל לתגמל אותו כשהוא שוכב שם מיוזמתו (לכידת התנהגות).

איך מתחילים?

רצוי להתחיל ללמד את הכלב את הפקודה למקום עם מקום מרבץ לכלב כמו מיטה ניידת או שטיחון איתו תוכלו לתרגל בחדרים שונים ברחבי הבית כך שתוכלו להשתמש בהתנהגות בכל מקום.

הצטיידו בחטיפים טעימים והשתמשו בקליקר או במרקר קולי ("כן")  על מנת לסמן לכלב שלכם במדוייק את ההתנהגות הנכונה שהוא עושה ולבנות בהדרגה את ההתנהגות הסופית. מייד אחרי הסימון, מתגמלים בחטיף.

הערה חשובה: רצוי שהכלב שלכם כבר ידע לבצע "ארצה" לפני עבודה על הפקודה למקום. הוא גם צריך לדעת מילת שחרור כמו "חופשי" או "אוקיי", שאומרת לו שסדרת התרגול התסיימה והוא חופשי לעזוב את השטיחון.

שלבי התרגול:

 1. הראו לכלב את השטיחון ותגמלו כל תשומת לב כלפיו, כגון רחרוח או עמידה עליו. לחלופין, אתם יכולים לפתות את הכלב שלכם על ידי כך שתפזרו חטיפים על השטיחון. סמנו ותגמלו כל התנהגות של אינטראקציה של הכלב עם השטיחון (זו יכולה להיות פניית ראש גדולה יותר לכיוון המיטה, או תזוזה של משקל הגוף של הכלב לכיוון המיטה, או צעד ממשי לעבר המיטה). הקפידו להניח את החטיף על השטיחון כדי לבנות קשר בין מקום המרבץ לכלב לבין תגמול.
 2. המשיכו לעצב את התנהגות של כלבכם עד שהוא מניח את כל ארבע הכפות על השטיחון. סמנו ותגמלו בזמן שהוא על המחצלת. כעת הוסיפו את מילת השחרור. אמרו את המילה ואז פתו את הכלב להתרחק מהשטיחון על ידי זריקת חטיף הצידה. אל תסמנו את השחרור (השחרור הוא ללא קליקר או מילת סימון).
 3. המתינו בסבלנות כדי לראות אם הכלב שלכם חוזר לשטיחון. אם כן, סמנו ותגמלו. אם לא, חזור על שלב 2 מספר פעמים נוספות ואז נסו שוב.
 4. כשהכלב שלכם על השטיחון, בקשו ממנו לשכב, באמצעות המילה שהוא מכיר ("ארצה") או סימן יד. אם צריך בהתחלה לפתות אותו לתנוחת השכיבה, השתמשו בחטיפים. סמנו את ההתנהגות הנכונה, תגמלו על השכיבה ושחררו. תרגלו מספר פעמים, עד שברור לכם שהוא מבין שאת התגמול הוא מקבל על השכיבה במקום.
 5. כשנראה לכם שהכלב שלכם מבין לחלוטין את ההתנהגות ושוהה בשמחה על השטיחון עד שהוא שומע את סימן השחרור, אתם יכולים להוסיף את המילה, כגון "למיטה" או "למקום". בהתחלה הצמידו את הפקודה למקום או למיטה לפעולה (כשהוא הולך לשטיחון, אמרו את המילה) ואחר כך בקשו ממנו כמה שניות לפני ביצוע ההתנהגות. אתם רוצים בשלב זה לראות את הכלב שלכם מגיב למילה – מגיע לשטיחון ונשכב שם אוטומטית.
 6. כעת, כשהכלב שלכם שוכב באופן עקבי על השטיחון שלו לאחר שבקשתם ממנו (הפקודה למקום / למיטה), אתם יכולים להגדיל את משך הזמן שהוא נשאר שם, על ידי המתנה יותר ויותר לפני שאתם מסמנים ומתגמלים. לא לשכוח את מילת השחרור.
 7. אתם יכולים כעת להתחיל להוסיף מרחק להתנהגות. צעדו רגל אחת אחורה. סמנו ותגמלו (בשלב זה לא עובדים על משך ההישארות אלא רק על קריטריון של מרחק). חזרו על כך 5-6 פעמים. ולאחר מכן נסו לקחת שני צעדים אחורה. המשיכו להגדיל את המרחק בהדרגה עד שתצליחו להתרחק ולזוז בחדר/להתיישב לפני שתחזרו לתגמל את כלבכם. לאחר מכן, הגיע הזמן להרגיל את הכלב שלכם להישאר במיטה כשאתם לא בקרבת מקום.
 8. הוסיפו בהדרגה הסחות דעת כמו צעצועים ואנשים, זכרו שמתחילים מההסחה הקלה ביותר על מנת לייצר הצלחות לכלב.

דגשים חשובים:

 • אל תשכחו להתאמן על הפקודה למקום בחדרים שונים בבית, כדי לעזור לכלב שלכם להכליל את ההתנהגות.
 • היו סבלניים הקפידו על אימונים קצרים ומהנים. 10-12 חזרות מספיקות.
 • אם באיזשהו שלב נראה לכם שהכלב לא מבין מה אתם רוצים ממנו, סביר להניח שהתקדמתם מהר מדי. חזרו צעד אחורה ותרגלו שוב את השלב הקודם. אפשר גם להפסיק את האימון ולהמשיך למחרת.

 

dogform
 • שלבו תרגולים קצרים בסיטואציות שונות בחיי היומיום, אבל אל תתחילו מאתגרים קשים כמו שליחת הכלב למקום כשאתם מבשלים ארוחה ריחנית שקשה לכלב לעמוד בפניה. התחילו מסיטואציות בהן הוא יצליח לבצע את ההתנהגות בקלות – כלומר ילך בשמחה למקום שלו.

 

 • אל תשכחו לתת לו מדי יום עיסוק מהנה במקום – צעצוע האכלה, עצם עסיסית… כך שבנוסף לחוויה החיובית הנקשרת למקום, ההישארות שם עוזרת לפתח את העצמאות שלו וכן מסייעת לו להיות עסוק בדברים חיוביים במקום להגיב לגירויים בסביבה.

 

אימון מהנה לכם ולכלבכם!

מירב גמליאל בושן – מאלפת ומטפלת התנהגותית לכלבים
וסופרת ילדים הכותבת בעיקר על עולמו של הכלב www.merav-dogs.com

 

עדיין לא מצאת את התשובה שחיפשת?

whatsapp
אהבתם? שתפו
עדיין לא מצאת את מה שחיפשת? אנחנו זמינים עבורך לכל שאלה בווטסאפ שלנו לשליחת הודעה