בריאות

התמודדות עם מצבי חירום בחתולים

מהו מצב חירום בחתולים? מה עושים במצב חירום? וכיצד ניתן למנוע זאת?

אהבתם? שתפו

מאת: ד‘‘ר דיויד רוזנבלט, וטרינר

מהו מצב חירום בחתולים?
מצב חירום מוגדר כמצב בו החתול שלכם נמצא בסכנת חיים אם לא יזכה לטיפול רפואי בהקדם.
ישנן מספר מערכות בגוף המחזיקות אותנו בחיים. החיים של החתול שלנו בסכנה מיידית במקרים של אבדן דם, התייבשות, קריסת מערכת הלב-ריאה או פגיעה במערכת העצבים המרכזית.

שאלתי את פרופ‘ ריצ‘רד גולדשטיין, חבר טוב ומומחה לרפואה וטרינרית פנימית, מהם מצבי החירום הנפוצים המגיעים למחלקות לטיפול נמרץ בבתי חולים וטרינרים: ‘‘עקרונית, אפשר לחלק את מקרי החירום לארבע קבוצות: טראומה, הרעלה, אירועים סביב המלטה ומחלות שהסתבכו. רוב מקרי הטראומה הם בעקבות פגיעת מכונית, ריבים בין חתולים ונשיכות כלבים. ההרעלות הן או בעקבות תאונות בהן החתול אכל חומר רעיל בלי כוונה, אכילת מכרסם מורעל או הרעלות מכוונות. במקרי ההרעלה כלולים גם הכשות של נחשים ועקרבים. הרבה מקרים מגיעים לטיפול נמרץ בגלל מחלות שהסתבכו כגון גורים עם חתלתלת, חתולים זכרים עם חסימה בדרכי השתן, סוכרת שיצאה משליטה וכו‘.‘‘

יש מעט מאד מקרי חירום שניתן היה למנוע, אם בעלי חתולים היו מקפידים על מספר כללים בסיסיים:
1. האכילו את חתולכם במזון באיכות גבוהה. וודאו שמדובר בנוסחה שמסייעת במניעת הצטברות אבנים בדרכי השתן. חתולים זכרים, במיוחד אלה שסורסו, סובלים לעתים מחסימה בדרכי השתן. ניתן להפחית את הסיכון למחלה קשה זו דרך האכלתם במזון איכותי.
2. דאגו לחסן כנדרש גורים החל מגיל ששה שבועות ובוגרים כל שנה. כך נמנע את מקרי החתלתלת ומחלות הנשימה הנפוצות.
3. חתולים וחתולות שאינם מיועדים לרבייה מומלץ לעקר / לסרס בגיל 5-6 חודשים. כך ניתן למנוע מקרי חירום סביב ההמלטה, ריבים בין זכרים ואסונות המתלווים לשוטטות לא מבוקרת.
4. בחורף אל תשאירו אנטי-פריז פתוח או במקום בו הוא יכול להישפך. חומר זה הוא גם טעים וגם רעיל לחתולים. כמו כן, לפני שמניעים מכונית בחורף וודאו שאין חתול מנמנם מתחת למכסה המנוע בעזרת כמה דפיקות קלות על המכונית.
5. בקיץ, נכשו עשבים וסלקו גרוטאות למניעת נחשים ועקרבים.
6. אל תזניחו. יותר מדי פעמים אנחנו יודעים שמשהו לא בסדר עם החתול, אבל קשה לנו להחליט לקבל טיפול רפואי. כשהמצב מתחיל להיות ממש קשה, הולכים לרופא ואז במקום לטפל במחלה קלה מטפלים בסיבוך המחייב התערבות דחופה.
7. אל תשאירו חתול במכונית סגורה ולמנוע מצבים בהם אין מי שתייה זמינים בכל עת.

מה לעשות אם בכל זאת קורה משהו ויש מצב חירום?
1. אל תכנסו להיסטריה ואל תרוצו מיד למרפאה הווטרינרית הקרובה. התקשרו קודם לוודא שיש שם מישהו ושהמישהו ששם מצויד לטפל כרגע במקרה החירום אליו נקלעתם.
2. יש לשמור על קור רוח וכדאי לנסות לעצור דימומים, רק קחו בחשבון שחתולים במצבי טראומה עלולים לנשוך ולשרוט ואז תצטרכו לעצור את הדימומים שלכם גם. במקרה חירום הזמן הוא קריטי.
3. אם לא תופסים אף אחד בטלפון אפשר להתקשר לבית החולים הווטרינרי בבית דגן 24 שעות ביממה, 365 ימים בשנה, 03-9688588.

שימו לב לטיפים הבאים שעשויים להכריע בין חיים למוות:
תשאלו את הווטרינר שלכם לאיזה טלפונים להתקשר בזמן חירום וגם לאן להתקשר כשהוא או היא לא נמצאים. החזיקו את כל מספרי הטלפון במקום בולט. תדאגו שיהיה אותם לילדים ולבייביסיטר.
במקרה של הכשה, אם הנחש או העקרב נתפס, חי או מת, הביאו אותו אתכם.
במקרה של הרעלה, אם יש לכם אריזה ריקה או דוגמה של החומר הרעיל הביאו אותה למרפאה. אם החתול מקיא, הביאו דוגמה מהקיא.

גם אם זה לא נראה כמו מקרה חירום, יתכן וזה עלול להיות כזה בהמשך…
חשוב לציין שיש מקרי חירום שאינם נראים כמו מקרי חירום. יש לקחת את החתול לווטרינר בכל אחד מהמקרים הבאים גם אם נראה שהכל בסדר, שכן בכל המצבים האלה סימני הפגיעה עלולים להיות מושהים, פתאומיים וחריפים.
1. פגיעת מכונית
2. אכילת רעל
3. נפילה מגובה
4. הכשה
5. נשיכה.

 השקעה במניעה חוסכת את רוב מצבי החירום וכשבכל זאת נקלעים למצב חירום, שמירה על קור רוח מסייעת לעתים קרובות לעבור את המשבר בשלום.