חברות

גור חתולים חדש בבית

אימצתם גור חתולים חדש או שאתם מתכננים לאמץ בקרוב? ברכות! להביא חתול חדש הביתה זו חוויה אדירה. גורי חתולים כל כך משעשעים וכל חמודים שאי אפשר לתאר. דמיינתם כבר כמה כיף הולך להיות לכם? יופי עכשיו, בואו נתכונן לזה בצורה הכי טובה ונכונה כדי שהוא ירגיש בבית ותיהנו יחד.

נתחיל מזה שעבור הגור, המעבר מסביבת המחיה שבה הוא היה לבית חדש עם משפחה חדשה הוא שינוי מאוד משמעותי. אז, מה תצטרכו לדעת כדי לטפל בו כבר ביום הראשון, כולל מה לתת לו לאכול?

אהבתם? שתפו

ראשית, תארגנו כלוב נשיאה כדי שתוכלו להביא את הגור בבטחה. בהנחה שאתם מאמצים אותו מעמותה או בית אחר, אני ממליצה לכם לקחת קצת מהאוכל שהוא רגיל אליו לעוד כמה ימים בבית שלכם, כדי שהשינוי יהיה קצת יותר רך עבורו.

בנוסף, קבעו פגישה אצל הוטרינר שלכם לבדיקה כללית.

 

המזון של החתול החדש

הפעם הראשונה שבה אתם מאכילים חתול חדש בבית היא צעד חשוב בחיים המשותפים שלכם. האכלה בכלי מתאים ובאוכל איכותי שהגור אוהב תשפיע מאוד על ההסתגלות שלו ועל האמון שלו בכם, ככה שהוא כבר יעלה על המסלול וירגיש בבית.

  • מעבר למזון החדש – כל שינוי פתאומי בתזונה של החתלתול, עלולה לגרום לבעיות עיכול וסטרס. בימים הראשונים תשארו עם אותו מזון ואז תתחילו לשפר את איכות המזון בהדרגה. תנו לו כל יום קצת מהאוכל החדש עד שתעברו לגמרי לאוכל החדש והאיכותי שקניתם לו. בכל מקרה תבחרו מזון שמתאים לגורי חתולים. כדאי לשלב גם מזון רטוב בנוסף למזון יבש לחתולים.
  • ארגנו מקום שקט ובטוח לאכול – אם יש לכם ילדים או חיות נוספות והמולה, כדאי ביום הראשון לפחות להניח צלחת אוכל בחדר שקט יחסית, כדי שירגיש בטוח. אל תסגרו את הדלת אלא אפשרו לו בחירה. חתולים לא אוהבים לאכול ליד ארגז הצרכים שלהם אז אל תניחו אוכל, מים וארגז צרכים באותו חדר.
  • אם החתול בסטרס מהמעבר לבית חדש, יכול להיות שיאכל מעט מאוד בהתחלה. התיאבון יחזור כשירגישו יותר בנוח בבית. בכל מקרה תזכרו שחתולים לא אוכלים ארוחות גדולות, אלא אוכלים כמה ארוחות קטנות ביום. אם החתול לא אוכל בכלל, פנוי מיד לווטרינר שלכם.
  • לאחר שסיים לינוק, אל תתנו לחתלתול החדש חלב או מוצרי חלב, כיוון שחתולים לא יכולים לעכל חלב פרה בצורה טובה וחלב בתפריט הקבוע עלול לגרום לשלשול. אפשר לגוון את התפריט גם באוכל שאתם אוכלים. בדקו מה כדאי ומה לא ותנו לו ליהנות.

 

היום הראשון של חתול חדש בבית

אפשרו לחתול החדש בבית לבדוק את סביבתו. תניחו את כלוב הנשיאה בחדר שקט פתחו את הדלת. אפשרו לו לצאת מהמנשא ומהחדר אל יתר החדרים, ברגע שיהיו מוכן. תתאפקו עם הרצון העז לחבק אותו, רוב החתולים יעדיפו קודם להרגיש יותר בטוחים בסביבה החדשה.

תראו לחתול את המיטה שלו או כל מקום שאתם חושבים שיהיה לו נוח. העיקר שתראו לו, כיוון שסביר להניח שחתלתול קטן יהיה עייף ביום כזה. גם במקרה הזה עדיף שהמיטה לא תהיה ליד ארגז הצרכים.

שימו עין על החתול הקטן. סביר שהוא ירצה לבדוק את הבית, אפשרו לו להסתובב, רק ודאו שהרשת בחלונות סגורה, אבל שאפשר לראות החוצה את הרחוב והנוף. זו דרך מצוינת מבחינתם להתחיל לאסוף מידע על הסביבה החדשה ולחזק את הבטחון שלהם בבית החדש.

ארגנו נכון את סביבת המחיה. חתולים לא אוהבים שארגז הצרכים נמצא ליד המיטה או האוכל והמים שלהם. אל תתפתו לארגן חדר משלו כמו שאני רואה לא מעט כשמזמינים אותי לעזור. זה לא מה שחתול חדש בבית צריך.

ספקו מקום נעים לישון בלילה. גורי חתולים צריכים להרגיש חום גוף, במיוחד אם מדובר בגורים שהופרדו מאמא שלהם מוקדם מדי מכל מיני סיבות. הכי טוב זה שתאפשרו להם לישון איתכם, צמוד לגוף.

כמה דגשים לגבי סביבת המחיה של החתלתול

  • מקומות מסתור- אם הוא מתחבא בארון או מתחת למיטה אל תאלצו אותו לצאת החוצה, תנו לו להכיר ולהתרגל לרעשי הרקע ולריחות , הוא יצא משם לבד.
  • רוגע – דברו איתו בקול נעים ומרגיע, שיגרום לו לרצות להיות לידכם. אל תצעקו, אל תכעסו עליו ואל תענישו אותו אף פעם.
  • ארגז חול – הניחו ארגז פתוח עם חול, קרוב לאזור שהוא כרגע נמצא בו כדי שלא יצטרך לחפש.
  • מזון פרימיום ומים – להניח 2 קעריות בחדר השקט.
  • משחק חכה – מאוד אהוב על חתולים ואפשר בעדינות רבה לפתות אותו אחרי זמן מה לצאת באמצעות המשחק.

 

 

 

אחרי כמה ימים, כשהחתול שלכם ירגיש קצת יותר בבית ובנוח, תתחילו לבנות אצלו את הבטחון גם בסביבת המחיה וגם בבני הבית. הכי טוב לעשות את זה בעזרת חטיפים כחיזוקים חיוביים על כל התנהגות שאותה אנחנו רוצים לעודד. בשלב הזה אפשר לעשות כמה שינויים בארגון הסביבה ככה שתתאים לחתול שמסתובב בכל הבית.

וודאו שיש לחתלתול כל מה שהוא צריך, אוכל טוב, מים טריים, משחקים מגוונים והמון אינטראקציה איתכם כולל משחקים משותפים אבל גם המון חום גוף כדי שירגיש בטוח.

אם יש לכם חצר, אפשרו לו לצאת החוצה כשהוא כבר מרגיש בבית ומאוד בנח איתכם. בהתחלה יחד איתכם ועם משהו מאוד טעים שהוא אוהב. לאט לאט הוא יתרגל ויהנה גם מהבית וגם מהחצר. לא לשכוח לסרס או לעקר לפני כן.

חתול חדש בבית יכול להיות כיף גדול. אם מקפידים לספק לחתול מה שהוא צריך, החיים המשותפים שלכם יהיו משעשעים ומהנים מאוד. חתולים שונים זה מזה ויהיו כאלה שירגישו בבית מאוד מהר, אבל רוב החתולים עוברים את התהליך לאט ובזהירות. הכי חשוב שתיהנו יחד.

 

 

אורלי זכאי, יועצת התנהגות חתולים