חברות

טיפים שיעזרו להחזיר כלב לשגרה יומית סדירה

אצל כלבים, שיגרה היא דבר משמעותי ובתקופת המלחמה המון כלבים חוו שיניים בחיים: חלקם עברו למתחמי המפונים, חלקם הלכו לאיבוד ונמצאו וחלקם התרגלו לחברת בני המשפחה בבית במהלך רוב שעות היום. ישנם כלבים שמסתגלים לשינויים בלוח הזמנים בצורה די טובה, בעוד שאחרים מושפעים מאוד משיבושים בסדר היום וזקוקים לעזרה על מנת לחזור למסלול ולהסתגל מחדש לשגרה. על מנת להחזיר כלב לשגרה ולהימנע מבעיות התנהגות כגון נביחות מוגזמות, הרס חפצים, או אפילו חרדת נטישה, הכלב צריך להסתגל בהדרגה לשהות ממושכת בלעדיכם. כך תעזרו לו להסתגל מחדש לשגרה ואל תשכחו להיות סבלניים, קשובים ועקביים.

להלן מספר טיפים שיעזרו להחזיר כלב לשגרה:

ארוחות מסודרות

אם הארוחות של כלבכם לא היו סדירות במהלך חודשי הקיץ והחגים, התחילו להחזיר אותו לארוחות מסודרות בשעות קבועות. זה יעזור לו להסתגל חזרה ללוח הזמנים הרגיל.

טיולים סדירים

אל תוותרו גם על טיולים סדירים ומהנים, שעוזרים בפריקת אנרגיה ומתח שהצטבר. תנו לו לרחרח ולהנות מהסביבה, ואם אפשר, שלבו בטיול הפסקות לתרגול התנהגויות רצויות, שחקו איתו ואפשרו לו מפגש ומשחק עם כלבים אחרים. אם כלבכם רגיש לסביבה הומה או לכלבים אחרים, קחו אותו למקום פתוח, לסביבה רגועה ושלווה בה אין הרבה כלבים או גירויים אחרים. על הדרך תהנו גם אתם מן הטבע היפה.

השארות לבד

נסו כבר עכשיו, בימי החופשה האחרונים, להרגילו להישאר יותר זמן לבד, על מנת שיסתגל בהדרגה לשהות ממושכת בלעדיכם. אם כלבכם בילה את רוב יומו איתכם, התחילו להשאיר אותו לבדו למשך מספר שעות ומיום ליום הגדילו את משך הישארותו לבד. לא לשכוח לצאת לפני כן לטיול ממושך ומהנה, ולא טיול קצרצר שנועד רק לעשיית צרכים.

צעצועי האכלה / חידות מזון

בעת העזיבה, השאירו לכלבכם תעסוקה של צעצועי האכלה וחידות מזון שמהווים תעסוקה מאתגרת ומתגמלת עבורו. אתם יכולים להחביא חטיפים ברחבי הבית, כדי שכלבכם יחפש אותם בזמן היעדרותכם. אתם יכולים להקפיא קוביות של מזון רטוב או גושי בשר בקר או עוף קטנים. אתם יכולים לספק לו צעצועי האכלה מעניינים שגורמים לכלב לחשוב כיצד להוציא את המזון מהם. מעבר לכך שהצעצועים והחידות הם אתגר מנטלי מספק וטעים, הם גם מסייעים לכלב לפתח עצמאות וליהנות מתעסוקה שאינה קשורה לשהותכם לידו…

רוגע

כשאתם חוזרים הביתה, נסו להישאר רגועים יחסית. ברכו את כלבכם בצורה עדינה ורגועה, לא בהתלהבות יתרה. אם קשה לו להירגע, הוציאו אותו לטיול קצר ואם לא אפשרי, העסיקו אותו עם צעצוע האכלה/חידת מזון ורק אחר כך ברכו אותו לשלום כשהוא רגוע. אותו הדבר לגבי היציאה מן הבית בבוקר. אל תהפכו את העזיבה לדרמטית. כאמור לעיל, הקפידו על טיול לפני עזיבה ועל תעסוקה מעניינת עבורו. מייד לפני העזיבה אמרו ברכת עזיבה רגועה ומאופקת כמו "ביי צ'ארלי…אחזור אחר כך. תהנה חמוד…".

dogform

אימון ותרגול

דאגו להכניס לשגרת יומכם מספק דקות ביום של תרגול/משחק עם כלבכם או לימוד התנהגויות חדשות. זה יעזור לכם ולו לשמור על שגרה בריאה, רגועה ושמחה.

דוג ווקר

אם אתם עובדים שעות ארוכות, אל תהססו להשתמש בשירותיו של דוג ווקר בעל ניסיון והמלצות, שיארח חברה לכלבכם, יוציא אותו לעשות את צרכיו וייקח אותו לטיול מהנה. ברוב המקרים, תצליחו להחזיר כלב לשגרה לאחר מספר ימים של עקביות בלוח הזמנים שלו. יקל עליו ועליכם אם נסייע לו ונהפוך את התהליך לנעים וקל יותר.

בהצלחה ושגרה נעימה ובריאה לכולנו!
מירב גמליאל בושן – מאלפת ומטפלת התנהגותית לכלבים
וסופרת ילדים הכותבת בעיקר על עולמו של הכלב www.mozzi-books.com

 

עדיין לא מצאת את התשובה שחיפשת?

whatsapp
אהבתם? שתפו
עדיין לא מצאת את מה שחיפשת? אנחנו זמינים עבורך לכל שאלה בווטסאפ שלנו לשליחת הודעה