תזונה

כללי האכלה והתאמת מזון לחתולים

איך מחליפים לחתול את האוכל? האם כדאי לתת מזון מיוחד לחתולות בהריון? ומה לגבי חתולים שכבר קשה להם ללעוס?

אהבתם? שתפו

1. העברה מסוג מזון אחד לסוג מזון אחר
לקראת כל מעבר למזון חדש, יש ליצור מעבר בהדרגה. תחילה יש לערבב בין שני המזונות. בשלב הראשון יש לשים בכלי האוכל של החתולים הרבה מהמזון הקודם ומעט מהמזון החדש, וכך בהדרגה יש להוריד את כמות המזון הקודם. כעבור כמה ימים יש לתת 100% מהמזון החדש.

2. כמות האכלה
חתולים צורכים מזון לפי דרישות המטבוליזם שלהם והבעיה של אכילת יתר, כפי שקיימת אצל כלבים רבים, אינה בעיה נפוצה כל כך אצל חתולים.
חתולים גם אוכלים כ- 10-20 ארוחות קטנות ביום ולפיכך ההמלצה היא מתן מזון חופשי לחתול. הכמות ביום יכולה לנוע בין 75-100 גרם ליום של מזון יבש. 100 גרם מזון יבש שקול ל- 400 גרם של מזון לח.

3. תזונה לחתולים מבוגרים
לחתולים מבוגרים מומלץ לגוון את המזון ולתת מזון לח. תחילה, רצוי לערבב את המזון הלח עם המזון היבש ובשלבים להעלות את רמת המזון הלח. אפשר להגיע למצב בו נשארים רק עם המזון הלח בתנאי שיהיה "מזון מלא" ולא "מזון משלים".

4. האכלת גורי חתולים וחתולות מיניקות
חתולות בהיריון, מיניקות וחתלתולים בשנת חייהם הראשונה זקוקים למזון לחתלתולים. מזון זה, המועשר בסידן, וויטמינים וחלבון תורם להתפתחות החתול ולבניית העצמות, השיניים והשרירים של החתול.
חתלתולים נוהגים לאכול מספר רב של ארוחות קטנות ביממה, בזמנים שהם בוחרים. הם אינם אוכלים יותר מהדרוש לגופם. לכן, נהוג להעמיד לרשותם למשך כל שעות היממה, קערית עם מזון יבש לחתולים, ולהוסיף כופתיות מזון טריות לפי הצורך.
מגיל שהחתלתול מסוגל לאכול בכוחות עצמו, יש להגיש לו מזון המיועד לגורי חתולים. אם הוא מתקשה באכילת כופתיות המזון היבש, ניתן להקל עליו את הלעיסה על-ידי ריכוכן במים. הרטיבו אותן במים פושרים והמתינו מעט עד שייספגו. אפשר להוסיף למים הפושרים גם מעדן לחתולים, מזון משומר המתאים לגורי חתולים.
כמות המזון תלויה בגיל החתול, בגודלו, במידת פעילותו הגופנית, בתיאבון האישי שלו ובמזג האוויר.
לקראת גיל שנה, יש להאכיל את החתול במזון לחתולים בוגרים.
היריון של חתולות נמשך 9 שבועות. חתולה בהריון יש להאכיל במזון לחתלתולים, במשך כל ההיריון. מומלץ להאכיל את החתולה ביד חופשית, ובמקרים של השמנת יתר, יש להתייעץ עם רופא וטרינר. הזנה נכונה בזמן ההריון של החתולה, תתמוך באופן משמעותי בגדילת העוברים, טרם המלטתם.
לאחר ההמלטה יש להמשיך בהאכלת החתולה המיניקה במזון לחתלתולים, ובכך להבטיח הנקה תקינה ושמירה על בריאות החתולה.