תזונה

כל כלב ומזונו – אוכל מומלץ לכלבים

במה כדאי להתחשב בבואנו לבחור לכלב שלנו את האוכל שלו? חשוב לקרוא כדי שתוכלו להתאים לכלב שלכם את התזונה המתאימה לו ביותר.

אוכל בריא לכלבים

תהליכי השינוי ביחס האדם לכלבים

התהליך של ביות הכלב אשר החל לפני כ- 14,000 שנים ממשיך עד עצם היום הזה. מערכת היחסים שלנו עם הכלבים שלנו כל הזמן מתפתחת ומשתנה, והכנסתו של הכלב לתוך הבית מתעצמת והולכת. המגמות העכשוויות כוללות התייחסות לכלבים כאל בני משפחה לכל דבר: חגיגת ימי הולדת, רכישת בגדים, צעצועים ואפילו תכשיטים.
לצד התפתחויות אלה גם הרפואה של הכלבים מתפתחת: מגוון החיסונים גדל ומחלות שהיו נפוצות בעבר הולכות ונעלמות. האדם פיצח את הקוד הגנטי של הכלב ובעתיד נראה את היעלמותם של מחלות גנטיות. כיום עושים לכלבים CT ו- MRI, טיפולי שורש בשיניים, השתלות איברים, כימותרפיה כשנדרש, ועוד. תוחלת החיים של הכלב עולה כל הזמן.

גם התזונה של הכלבים השתנתה והשתפרה

תהליך זה מתרחש יחד עם שינויים ושיפורים בתזונה של כלבים. מזון לכלבים היום הוא שונה מאד ממה שהוא היה לפני 50 שנה ואפילו לפני עשר שנים. כיום יש לנו הידע המדעי להתאים לכלבים את מזונם בצורה מאד מדויקת. חשוב לזכור, כלב הבית המודרני תלוי רק בנו למזונו, אין לו הזדמנויות לשוטט ולחפש את מזונו בטבע או אפילו לפשוט על פחי אשפה ואתרי פסולת. היכולת להתאים את המזון לצרכים הספציפיים של הכלב מהווה יתרון תזונתי משמעותי. הרי ברור שלכלב גישוש ותקיפה יש צרכים שונים מכלב בית מזדקן או מגור בתחילת דרכו.
אוכל מומלץ לכלבים
במאמר זה ננסה לתת מספר עצות על אוכל מומלץ לכלבים שיסייעו לבעלי כלבים ובעלי מקצוע בתחום להתאים את סוג המזון לכלב:

1. בריאות וחולי

ראשית, חשוב להבחין שבמאמר זה אנו עוסקים באוכל מומלץ לכלבים בריאים, שכן ישנם מזונות רבים המותאמים לכלבים חולים. מזונות אלה מכונים "מזון רפואי" ועל פי רוב ניתנים "במרשם". בפועל אין מדובר בתרופה ולהבדיל מתרופות, מזונות רפואיים אינם מפוקחים באמצעות פקודת הרוקחות של משרד הבריאות. אם הכלב סובל ממחלה כל שהיא, יש לקבל במרפאה הווטרינרית הנחיות לגבי סוג המזון הרפואי המתאים, אם יש.

2. מזון לגורים

כלבים מתחילים להיגמל בהדרגה מחלב כבר בגיל שלושה עד ארבעה שבועות ועד גיל שמונה שבועות ניתן לגמול אותם לחלוטין, אז הם עוברים למזון אמתי. המזון המתאים ביותר למשך תקופת הגדילה הוא מזון לגורי כלבים. תקופת הגדילה נחשבת לתקופה שעוברת עד שהגור מגיע למשקלו הבוגר. משך התקופה תלוי בגזע הכלב: ככל שהכלב מגזע גדול יותר, תקופת הגדילה ארוכה יותר. תקופה זו יכולה לנוע בין חצי שנה עבור כלבים מגזע ננסי ועד לשנתיים עבור כלבים מגזע גדול. בגלל שיש הבדל כל כך גדול בין סוגי כלבים שונים, חשוב להתאים לגור אוכל בריא לכלבים המתאים לגודל הגזע שלו. יש מזונות לגורים מגזעים קטנים, בינוניים וגדולים. לכל קבוצה צרכים תזונתיים מיוחדים.

3. מזון להריון והנקה

החל מהשליש השלישי להריון ועד סוף הנקה, כלבות זקוקות למזון עם תוספת של אנרגיה ומינרלים. מומלץ לתת לכלבות אלה מזון לגורים. בדרך כלל, מזון לגורים מגזע גדול אינו מתאים ויש להעדיף מזון לגורים מגזע בינוני או קטן.

אוכל מומלץ לכלבים יכול להשפיע גם על התפתחות גורי כלבים במהלך ההיריון

 

4. הבדלים בין גזעים

בנוסף למה שצוין לגבי גורים, גם בכלבים בוגרים יש הבדל בין גזעים. ככלל, לכלבים מכל הגזעים יש צרכים תזונתיים דומים, הרי שמדובר באותו בעל חיים. יחד עם זאת, יש מספר הבדלים בהם יש להתחשב כשבוחרים אוכל בריא לכלבים:
א. שיניים – כשכלבים לועסים את מזונם, במיוחד כשמדובר במזון יבש לכלבים, מתבצעת פעילות ניקוי טבעית הנובעת מהחיכוך של השיניים זו בזו. אם הכופתיות של המזון קטנות מדי, כלבים גדולים עלולים לבלוע אותן שלמות. לעומת זאת, כלבים מגזעים קטנים, מתקשים לעתים להתמודד עם כופתיות גדולות. לכן מתאימים את גודל הכופתית לגודל הכלב.
ב. בריאות המפרקים – בכלבים גדולים העומס על המפרקים גדול ויש סיכוי רב יותר לנזקי שחיקה. במזונות לכלבים גדולים כדאי לדאוג שיהיו מרכיבים במזון התומכים בבריאות המפרקים כמו גלוקוזאמין וכונדרויטין.

dogform

5. זקנה
לקראת גיל הזקנה מתחילים שינויים המצדיקים התאמת המזון למצב המשתנה. כל כלב מגיע לזקנה בגיל אחר, ממש כמו בני אדם. ככלל, ככל שהכלב מגזע קטן יותר, כך תוחלת החיים הממוצעת שלו גבוהה יותר, וגיל הזקנה מתאחר בהתאם.

6. רגישויות
א. רגישות במערכת העיכול – ישנם כלבים עם נטייה טבעית למה שנהוג לכנות "קיבה רגישה". כלבים אלה אינם חולים, אלא פשוט נוטים לבעיות עיכול כגון שלשול והקאות. כיום ניתן למצוא בדרך כלל מזונות מיוחדים המקלים על תופעות אלה.
ב. רגישות בעור ובפרווה – כלבים מסוימים נוטים להתגרד ולסבול בבעיות עור כשהם אוכלים מזון רגיל. לעתים קרובות ניתן לפתור לכלבים אלה את הבעיה על ידי מתן מזון המבוסס על כבש ואורז במקום עוף ותירס. אם יש לכלב אלרגיה קשה למרכיבי מזון, ייתכן שהוא יזדקק למזון רפואי.

7. אורח חיים – רמת פעילות והשמנת יתר
גם כאן, כמו אצלנו, יש כלבים יותר פעילים ויש כלבים פחות פעילים. אם לא נאזן בין רמת הפעילות של הכלב לבין כמות הקלוריות, כלבים פעילים מאד יהיו רזים מדי וכלבים פחות פעילים עלולים להשמין. לכלבים שמנים וכלבים עם נטייה להשמנה יש מזונות "דיאט" המכילים פחות קלוריות ולכלבים פעילים מאוד, בורדר קולי לדוגמא, יש מזונות עתירי אנרגיה.

8. מה אסור לכלב לאכול?
חשוב לבחור אוכל מומלץ לכלבים מחברה מוכרת בעלת מוניטין. כמו כן, יש לוודא שיש תווית בעברית על האריזה עם טלפון של היבואן/יצרן למקרה שיש צורך ליצור קשר עם החברה. במידה ונותנים לכלבים מזון ביתי (שאריות ביתיות) יש להקפיד על מספר כללים:
א. לא לתת עצמות של עוף או דגים כדי למנוע נזק אפשרי למערכת העיכול.
ב. לא לתת בשר, דגים או ביצים שלא עברו בישול יסודי כדי להקטין את הסיכוי למחלות מעיים לכלב או לבעלים.
ג. אסור לתת לכלבים שוקולד. שוקולד מכיל חומר המכונה "תיאוברומין" אשר עלול לגרום להרעלה בכלבים.

כפי שניתן להבין מהסקירה הקצרה לעיל, כיום יש באמת יכולת להתאים לכל כלב את המזון הטוב ביותר עבורו ולהעניק לו בריאות טובה לאורך שנים.
אוכל מומלץ לכלבים
אז שיהיה בתיאבון ובעיקר לבריאות.

לטיפים נוספים בנושא בחירת מזון לכלבים, אנו מזמינים אתכם לקרוא המלצות למזון כלבים

עדיין לא מצאת את התשובה שחיפשת?

whatsapp
אהבתם? שתפו
עדיין לא מצאת את מה שחיפשת? אנחנו זמינים עבורך לכל שאלה בווטסאפ שלנו לשליחת הודעה