חברות

לימוד נגיעה במטרה (TARGETING) ושימושים מועילים בעולם האמיתי

מה זה בעצם נגיעה במטרה?

נגיעה במטרה, הידועה גם בשמות טארטינג (TARGETING) או טאצ' (TOUCH), הוא תרגיל פשוט ומהנה המלמד את הכלב לגעת במטרה – בדרך כלל באמצעות האף או כף הרגל הקדמית שלו. המטרה יכולה להיות כף היד שלנו, גב היד שלנו או חפץ / אובייקט מסויים. טארגטינג משמש כבסיס למגוון מיומנויות מורכבות יותר ויש להתנהגות יישומים מועילים בעולם האמיתי, כפי שתראו בהמשך.

בגלל שהתרגיל כל כך פשוט וסיכויי ההצלחה של הכלב לבצע אותו גבוהים מאוד, הוא מומלץ מאוד כתרגיל ראשוני לעבודה עם כלבים, ובמיוחד לכלבים רגישים שזקוקים לחיזוק הביטחון העצמי שלהם או לגורים צעירים שרק מתחילים ללמוד התנהגויות חדשות.

איך מלמדים נגיעה במטרה?

שיטת נגיעה במטרה עובדת בדומה לשיטת ה-Luring, בה אנו מפתים את הכלב לעקוב אחר חטיף (כמו בשלבים הראשונים של לימוד "שב" – עם חטיף מעל האף כדי להגיע לתנוחה הרצוייה). אך, במקום לבקש מהכלב לעקוב אחרי חתיכת מזון, אנו מבקשים ממנו לעקוב אחר המטרה (כאמור – היד שלנו או חפץ כלשהו).

dogform

מתחילים בצורה הכי פשוטה:

 • בחרו חטיף טעים בעל ריח חזק (עוף מכובס, פסטרמה) והעבירו אותו מיד אחת לשנייה כדי שיספגו את הריח.
 • כעת השתמשו ביד שהיא ללא החטיף, הניחו אותה מול הכלב שלכם – ממש לצד האף שלו. ברגע שהכלב שלכם מתקרב לרחרח ונוגע ביד הפתוחה, אמרו "יופי" או "כן!" ותנו לו את החטיף אשר ביד השנייה.
 • חזרו על התרגיל מספר פעמים: הכלב נוגע במטרה –> "יופי" –> מקבל חטיף.
 • ברגע שהכלב שלכם נוגע בידכם בעקביות, הוסיפו בזמן הנגיעה את המילה "מגע!" או "TOUCH" בקול שמח וחיובי.
 • אם הוא מבצע זאת היטב – כמעט ב-100% מהפעמים, זה הזמן להעלאת קריטריונים: התחילו להרחיק את היד – למקם אותה במיקומים שונים ובמרחקים שונים.

למה נגיעה במטרה שימושית ומועילה?

 • לימוד הכלב למקם את עצמו בפוזיציה מסוימת – אחרי שהכלב למד לגעת כמטרה ביד, אפשר ללמד באמצעות טרגטינג תרגילים נוספים, למשל ללכת בסמוך אלינו (מתרגלים עם הכלב "טאצ'" תוך כדי הליכה, כשהיד שלנו צמודה לגופנו) או לבוא אלינו (מתרגלים עם הכלב "טאצ'" כשהכלב במרחק מהיד והוא בא לעברה כדי לגעת בה).
 • סיוע בשעת טיפוח / טיפול וטרינרי – מלמדים את הכלב טרגטינג למשטח מסויים – הכלב שם את האף או הרגל על מטרה מסוימת וקל יותר לטפל בו אצל הספר/ית או הוטרינר/ית (למשל בעת גזירת ציפורניים, או בדיקת כף רגל, אוזן וכו').
 • לימוד טריקים – לדוגמה מלמדים את הכלב טרגטינג לדלת (סגירת דלת), דחיפת חפץ עם האף, נפנוף לשלום וכו' וכן לימוד תרגילים לספורט כלבני, לדוגמה דחיפת כדורי אימון דרך מוטות.
 • סיוע בטיפול בפחדים – טרגטינג היא דרך מצויינת לעודד את הכלב לגעת בחפצים המפחידים אותו וכן דרך מצויינת לבנות בטחון בכלבים שמפחדים ממגע אנושי. בעבודה עקבית ונכונה, אנו יכולים לשנות כך את התגובה הרגשית של הכלב לגורם המלחיץ אותו.
 • הסחת דעת מטריגר המעורר פחד ותגובה ריאקטיבית– טרגטינג יכול לסייע מאוד מול טריגר מלחיץ. לדוגמה, אם הכלב שלנו ריאקטיבי לכלבים הבאים מולו, נשתמש בטרגטינג ליד שלנו כדי להסיח את דעתו של הכלב שלנו מהטריגר המלחיץ (הכלב ממול). כמו כן, ניעזר בטרגטינג כדי לכוון את כלבנו להסתובב מהטריגר ולהתרחק ממנו (זאת כמובן במידה והטריגר מצוי במרחק שעדיין לא עורר תגובה משמעותית מצד הכלב שלנו). ברגע שהמבט של הכלב שלנו מוסב הצידה – אל היד שלנו כדי לגעת בה, שחררנו את "התקיעות" שלו על הטריגר ומנענו את ההתפרצות הצפוייה.
 • כלבי שירות: לדוגמה כלבי חרשים – מלמדים אותם טרגטינג לאדם החרש – הם נוגעים בחרש כדי ליידע אותו על טלפון, צלצול בדלת או אזעקה. כלבי נכים – התנהגויות שמסייעות לנכה, לדוגמה לכבות מתגי אור

אימון מוצלח ומהנה לכם ולכלבכם!

מירב גמליאל בושן – מאלפת ומטפלת התנהגותית לכלבים
וסופרת ילדים הכותבת בעיקר על עולמו של הכלב www.merav-dogs.com

עדיין לא מצאת את התשובה שחיפשת?

whatsapp
אהבתם? שתפו
עדיין לא מצאת את מה שחיפשת? אנחנו זמינים עבורך לכל שאלה בווטסאפ שלנו לשליחת הודעה