חברות

חתול בסטרס – סיבות ודרכים יעילות להורדת החרדה אצל החתול שלכם

סטרס וחרדות, כמו אצל בני אדם, עלולים לגרום לבעיות בריאות ובנוסף גם לבעיות שאנשים מחשיבים כבעיות התנהגות, כמו למשל צרכים מחוץ לארגז, תוקפנות, דכאון ועוד.

כאשר מתפתחת פתאום בעיית התנהגות, חשוב קודם כל לשלול בעיה רפואית כמו למשל דלקת בשלפוחית השתן, ולבדוק מה עלולים להיות הגורמים לכך שחתול בסטרס.

למה חתולים סובלים מחרדות?

חתולים לא מתמודדים טוב במיוחד עם שינויים משמעותיים בחיים. גם שינויים קטנים עלולים להכניס סטרס למערכת. מעבר דירה או חתול חדש בבית עלולים להיות הרסניים לחתול.

סיבות נפוצות לכך שחתול בסטרס:

ביקורים אצל הווטרינר – הרבה חתולים מאוד מפחדים מהביקור אצל הווטרינר, גם הדרך לשם ברכב מפחידה אותם ובטח הריחות במרפאה ונוכחות של חיות נוספות בסביבה מקשים עליהם מאוד.

דייר חדש בבית (חתול או אדם) – חתולים יכולים להגיב בדרכים שונות כשמגיע אדם זר או חתול חדש הביתה. ברגע שמבינים את זה ומתכננים את החיבור ביניהם ואת בניית מערכת היחסים ביניהם בצורה נכונה, אפשר למנוע סטרס מיותר מהחתול הוותיק בבית. חשוב מאוד שתהיה לכם הרבה סבלנות תוך כדי הפעולות שתעשו עם החתול הותיק כדי ללמד אותו שיש בבית דייר חדש ושהוא יכול להירגע ולהמשיך בחייו בנחת.

שינוי סדר היום – עבודה חדשה לרב מלווה בשינוי סדר היום שלכם ושל החתול, לכן חשוב להתארגן לשינוי הזה מראש כדי להקל על החתול. קודם כל תבנו סדר יום עשיר ומגוון בפעילויות שהחתול יכול להפעיל בעצמו כדי שיפרוק אנרגיה ולא ישתעמם. תתחילו לבדוק איזה פעילות בבית אהובה עליו. תשאירו אותו לבד לשעה וכל יום קצת יותר עד שתתחילו לעבוד, בתנאי שסיפקתם סדר יום פעיל ומעניין.

סטרס אצל חתולים מבוגרים

סטרס הוא גורם רציני מאוד כשמדובר בבריאות ואיכות החיים של חתול מבוגר או כל חתול שסובל מבעית בריאות. כאשר חתול בסטרס, עלולות להיווצר בעיות בריאות כמו דלקת במערכת השתן. חתולים שסובלים מבעיות בריאות לא יצליחו כמעט להחלים או שהמצב הבריאותי שלהם יחמיר אם הם חיים בסביבת מחיה שבה הם מרגישים לחוצים ולא נינוחים. הרבה פעמים אני שומעת את המשפט "הזמן יעשה את שלו", אז כדאי לדעת שהזמן תמיד עושה את מה שהוא צריך לעשות אבל לא תמיד זה עוזר לחתול להירגע או לפתור את בעיית ההתנהגות. החתול זקוק לעזרה שלכם, לכן תהיו פעילים וקבלו הנחיות מדויקות מיועצת התנהגות חתולים כדי לפתור את הבעיה.

dogform

מה עושים כאשר חתול בסטרס?

אם אתם יודעים מהי הסיבה לכך שחתול בסטרס, תעשו את הצעדים הנדרשים כדי לעזור לחתול. אם אפשר להרחיק את גורם הסטרס כמו למשל לא להביא הביתה חתול אומנה, לא לעשות מסיבות רועשות בבית וכדומה, מה טוב.

לפעמים לא ניתן להרחיק את גורם הסטרס ולכן, צריך לעבוד עם החתול על ההתייחסות שלו לסיטואציה ולטפל בגורם הספציפי.

אם למשל מדובר במערכת יחסים לא טובה עם חתול אחר בבית, חשוב לבנות ביניהם אמון ומערכת יחסים טובה, אם מדובר באדם שמפחיד את החתול, חשוב לעבוד על זה. יש המון סיבות לחתול פחדן וחשוב לתת מענה מדויק לבעיה.

פרומונים יכולים להוריד רמות סטרס בחלק מהמקרים. החומרים האלה מדמים את הפרומונים הטבעיים שחתולים מפרישים מהגוף כדי לסמן טריטוריה ומסייעים להם להרגיש יותר בטוחים.

דרך אחרת ויעילה ביותר, היא הפחתת מתחים באמצעות תזונה ייעודית טובה ומרגיעה. סדרת המזון לחתולים Urban Choice אשר פותחה במעבדות ביופט, נועדה לסייע בהפגת מתחים של חתולים החיים במרחב העירוני.
הפורמולות של אורבן צ'ויס מועשרות במגוון רכיבים ייחודיים כגון קמומיל, פסיפלורה, S3D, חיידקים פרו-ביוטיים ועוד רכיבים המשפרים את התמודדות הגוף עם מצבי לחץ ומסייעים בשמירה על תחושת הרוגע של החתול.

אורלי זכאי,
יועצת התנהגות חתולים.

עדיין לא מצאת את התשובה שחיפשת?

whatsapp
אהבתם? שתפו
עדיין לא מצאת את מה שחיפשת? אנחנו זמינים עבורך לכל שאלה בווטסאפ שלנו לשליחת הודעה