חברות

למה הכלב שלי עושה את זה? חלק א'

מה עומד מאחורי התנהגויות וטקסים של שינה וצרכים? מירב גמליאל בושן, מאלפת ומטפלת התנהגותית לכלבים הכינה לכם מדריך פירוש התנהגות כלבים.

ישנן התנהגויות כלבים שאנו יודעים לקרוא ולפרש, ויש כאלו שלא תמיד ברורה לנו הסיבה העומדת מאחוריהן. הכנתי עבורכם מאמר על פירוש התנהגות כלבים, שיסביר לכם חלק מן ההתנהגויות "המוזרות" שהם מפגינים - התנהגויות שעבור כלבים הן לגמרי נורמליות ומונעות מתוך דחפים ואינסטינקטים טבעיים.

אז בואו נתחיל בדיון סביב אחד הנושאים הכי מרתקים – צרכים!

למה הכלב שלי בועט בדשא/באדמה לאחר שעשה צרכים?

הכלב שלכם לא מתעסק יותר מדי בניקוי השטח אחרי שהוא עושה צרכיו. לאמיתו של דבר, הוא פשוט שולח מסר ​​לבעלי חיים אחרים שהוא היה במקום. לכלבים יש בלוטות ריח ברפידות של כפותיהם, אז כשהכלב שלכם בועט ומגרד את הקרקע לאחר שהוא עושה צרכיו, הרפידות האלו משחררות את הריח שלהן לתוך האדמה וכך הכלב מסמן את המקום כטריטוריה שלו.

למה הכלב שלי בוהה בי כשהוא עושה צרכים?

בעלי כלבים רבים מובכים או מופתעים מקשר העין העמוק שכלבם יוצר עמם כאשר הוא עושה את צרכיו.  מה עובר לכלב שלכם בראש כאשר הוא מסתכל בריכוז לתוך עיניכם?

התאוריה הרווחת קשורה להגנה: כשהכלב שלכם עושה צרכים בוא נמצא מבחינתו בעמדה פגיעה. ולכן הוא משתמש באינסטינקטים טבעיים כדי לשמור על בטחונו (בטבע – מפני טורפים) – על ידי שמירה על קשר עין איתכם, הוא כנראה מנסה לוודא שאתם מגנים עליו מפני סכנות.

למה הכלב שלי מתפלש בצרכים?

לצערנו, כלבים לא מעטים אוהבים להתפלש בצואה של עצמם (או של כלבים אחרים) או בנבלה לא עלינו. יש לכך כמה תיאוריות. אחת התיאוריות המובילות היא הסוואת ריח. כלבים מתפלשים בצרכים של אחרים כי זה מסווה את הריח שלהם (כך הם מרחיקים מעליהם בטבע טורפים פוטנציאליים). תיאוריה נוספת היא שהכלב לא מנסה להסוות את הריח שלו, אלא דווקא להשאיר את הריח על הקרקע, על מנת לשלוח מסר לכלבים אחרים שיתרחקו – זו הטריטוריה שלו.

למה הכלב שלי רץ אחרי שהוא עושה צרכים?

לפעמים התשובה טמונה בהסבר הפשוט ביותר. הכלב שלכם רץ כי הוא מרגיש הקלה לאחר שעשה צרכיו, במיוחד אם הוא התאפק במשך זמן מה. סיבה נוספת עשויה להיות התרגשות. אם עבדתם עם הכלב על עניין הצרכים ותגמלתם אותו כשעשה צרכיו בחוץ, הוא כנראה התחיל לרוץ בציפייה נרגשת לתגמול.

 

ועכשיו זמן מנוחה – נעבור לענייני שינה…

למה הכלב שלי ישן על הגב?

כשהכלב שלכם ישן על הגב, תהיו רגועים שהוא מרגיש בטוח ונוח בקרבתכם. בטבע, כלבים, כמו כל בעלי החיים, חוששים מטורפים ולכן מגנים על בטנם על ידי כל שישנים עליה. הם גם ישנים עם הבטן למטה כדי שיוכלו לקום במהירות במקרה של סכנה. כלב שמרגיש בטוח, אינו מודאג מהבטן שלו החשופה כלפי העולם. הוא ככל הנראה ישן בנעימים וחולם חלומות שמחים

אבל אל תתבלבלו עם כלב מפוחד השוכב על הגב וחושף את בטנו. כלב המאמץ מחווה פייסנית שכזו, מנסים להראות שהוא לא מהווה איום. התהפכות שכזו היא הדרך שלו לומר "בבקשה אל תיגעו בי, אני חשוף ופגיע."

dogform

למה הכלב שלי עושה "טקס" הסתובבות במעגלים לפני שהוא שוכב?

התיאוריה הרווחת היא שטקס זה עבר בתורשה מאבותיהם הזאבים שעשו זאת להגנתם, וכלבי הבית שמרו על נטייה גנטית זו. מספר ביולוגים של חיות בר מאמינים שזאבים ישנים עם אפם לרוח כדי שיוכלו לקלוט במהירות ריח מאיים. המעגל מאפשר לזאב לקבוע את כיוון הרוח כך שיוכל להתמקם בצורה הטובה ביותר. סיבה נוספת, בסיסית יותר, היא שאבותיהם בטבע, מכינים בצורה זו את מצע השינה שיהיה יותר נוח ובטוח – הם טופחים על דשא ומזיזים עשבים קוצניים, אבנים וענפי עצים שנפלו, כמו גם מכים על פני השטח להבטיח שאין נחשים או חרקים במקום שבו הם הולכים לשכב.

למה הכלב שלי ישן על הספה בסלון / על המיטה שלנו? אולי זה סימן לדומיננטיות?

אז בואו נתחיל בכך שכל נושא הדומיננטיות אצל כלבים הופרך מדעית. ארחיב על כך במאמר נפרד.  הסיבה שהכלב שלכם עושה זאת, היא כי הספה/המיטה נוחה לו. פשוט ככה. אם אתם לא רוצים שיישן לכם על הספה/המיטה, הכינו לו מצע מפנק אחר – מיטה נעימה ומפנקת משלו (ואם יש לכם אפשרות לספק לו ספה/כורסה, שתהיה רק שלו, זה יהיה נהדר!). הפכו את המיטה שלו ל"מקור כל הטוב" – פנקו אותו שם בצעצועי האכלה, תגמלו אותו בחטיף טעים כשהוא הולך לשם מיוזמתו ולמדו אותו בצורה חיובית הליכה "למקום" (ראו מאמר איך ללמד את ההתנהגות). רוב הסיכויים שהוא יתחיל לבחור במיטה שלו כאופציה הראשונה למנוחה נעימה.

 

אל תפסיקו להתבונן בכלבכם האהוב, ללמוד עוד ועוד על עולמו – התנהגויותיו, טקסיו ושפתו הכלבית. זו הדרך הטובה ביותר להתאמן על פירוש התנהגות כלבים.

 

מירב גמליאל בושן – מאלפת ומטפלת התנהגותית לכלבים
וסופרת ילדים הכותבת בעיקר על עולמו של הכלב www.merav-dogs.com

עדיין לא מצאת את התשובה שחיפשת?

whatsapp
אהבתם? שתפו
עדיין לא מצאת את מה שחיפשת? אנחנו זמינים עבורך לכל שאלה בווטסאפ שלנו לשליחת הודעה