שינה וסביבה

קטניפ – למה חתולים כל כך אוהבים אותו?

מי שמגדל חתול בטח מכיר את הצמח הזה, ובכל זאת, קטניפ הוא צמח שבעברית נקרא נפית החתול ושייך למשפחת השפתניים. חשוב לדעת שלא כל החתולים רגישים ומתלהבים כל כך מצמח נפית החתול באותו האופן אם בכלל. מחקרים גילו שהיכולת של חתול לזהות קטניפ כאטרקטיבי מבחינתו קשורה להימצאות של גן מסוים בגוף שלו. חתולים שיש להם שני העתקים של הגן הזה יימשכו מאוד לצמח. חתולים שיש להם העתק אחד של הגן יגיבו, אבל קצת פחות. חתולים שאין להם את הגן הספציפי הזה בכלל לא יגיבו לקטניפ ולא יגלו שום ענין בצמח. המחקרים מדברים על כשני שליש מהחתולים שמגיבים בצורה כזו או אחרת לקטניפ.

אם אתם מתעניינים גם בחתולים גדולים: מחקר שנעשה על ידי צוות תכנית טלויזיה מבריטניה, שבדק השפעה של קטניפ על אריות וטיגריסים, גילה שטיגריסים לא מגיבים לקטניפ ואילו אריות הגיבו באותו אופן שחתולים מגיבים.

חתולים מגיל שישה חודשים בערך יהיו מושפעים מקטניפ,כלומר גורים לא מושפעים ולא מגיבים לצמח. חתולים מבוגרים לא כל כך מגיבים לקטניפ. חשוב לדעת שאם ניסיתם והחתול שלכם הגיב לא טוב, כלומר הראה סטרס או עצבנות, עדיף להוציא את הצמח מהבית כדי לא להוסיף סטרס לחתול. הדבר חשוב במיוחד כאשר מדובר בחתולים חששנים או כאלה שחיים בסטרס די קבוע בבית, מסיבות שונות שצריך לטפל בהן.
אם גיליתם שהחתול שלכם מגיב טוב לקטניפ, אפשר להיעזר בו כדי לגרום לחתול לא פעיל במיוחד לפרוק יותר אנרגיה. כך, השילוב של נפית החתול והפעילות יהפכו אותו להרבה יותר שמח ומאושר.

אז למה חתולים אוהבים קטניפ?

בצמח נפית החתול יש חומר שנקרא נפטלקטון. כשחתול מריח את הצמח, מתרחשת תגובה כימית במוח. חתול שיגיב לריח לרוב יתגלגל על הרצפה, ילקק ויתחכך בצמח או בזרעים שתפזרו. האפקט נמשך כמה דקות. אם התחלתם לגדל נפית החתול במרפסת, החתול יוכל ליהנות מהריח ומההשפעה של החומר כשיבחר.

האם קטניפ טוב לחתולים?

זו שאלה שאני נשאלת מדי פעם על ידי מי שמגדל חתול וראה את החתול שלו ממש כמו משתכר מהריח של הצמח. אל חשש, הכל בסדר. אפשר לגדל קטניפ לחתולים בבית, אפשר לקנות את הזרעים ולפזר. העיקר שהחתול שלכם יהנה. אין תופעות לוואי או אלרגיות ידועות. הקטניפ לא רעיל ולא ממכר, כך שהחתול יהנה ויחזור ליהנות כשירצה. בנוסף, נפית החתול עוזר לנקות את המעיים של החתול מפסולת ופרווה שנתקעו במערכת העיכול, שמצטברים כאשר חתולים מלקקים את הגוף כדי להתנקות

dogform

איך להשתמש בקטניפ לחתולים

כמו שכתבתי, אם מצאתם צמח גדלו וטפחו אותו בבית או במרפסת, רק תקפידו על שמש ישירה. דרך נוספת היא פשוט לקנות זרעים בכל חנות ציוד לבעלי חיים ולפזר בבית. אפשר לפזר את הזרעים במקומות ישיבה שאתם מעדיפים שהחתול ימשך אליהם.

עוד כמה מילים ממני על צמחים

חתול זו חיה שצריכה טבע. מרגע שהחלטתם להכניס חתול הביתה ולא אפשרתם לו להסתובב, לרחרח ולכרסם לבחירתו, חשוב שתכניסו עבורו לפחות קצת מהטבע הביתה. מדובר בצורך בסיסי של בעל חיים ולא פריבילגיה או פינוק.
אז איזה צמחים כדאי לגדל בבית עבור החתול? קטניפ, נענע, מנטה (שהיא מאותה משפחה של הקטניפ), לימונית, עשב חיטה, דשא יפני ודשא רגיל שאנחנו מכירים מהגינה. תשתלו באדניות גדולות. (כמה גדולות? כמה שיותר, כמה שהמקום שלכם מאפשר) כדי לספק לחתול גינה קטנה ותחושה של טבע. הצמחים אמורים להיות נגישים עבורו ומכאן, ההחלטה היא שלו. כלומר, החתול שלכם יחליט אם מספיק לו רק לעבור ליד הצמחים ולרחרח מדי פעם, או שמתאים לו לכרסם. המתפנקים האמיתיים ממש שוכבים על הדשא או הדשא היפני ונהנים מהחיים. תהיו בטוחים שהצמחים שציינתי כאן לא רעילים ודי בטוחים לחתולים. אז – תנו קפיצה קטנה למשתלה הקרובה וארגנו גינה קטנה בבית. כך תהפכו את החתול שלכם להרבה יותר בריא ושמח.

אורלי זכאי, יועצת התנהגות חתולים

עדיין לא מצאת את התשובה שחיפשת?

whatsapp
אהבתם? שתפו
עדיין לא מצאת את מה שחיפשת? אנחנו זמינים עבורך לכל שאלה בווטסאפ שלנו לשליחת הודעה