שינה וסביבה

למה חתולים אוהבים לזרוק דברים מהשולחן לרצפה?

שוב החתול השליך משהו מהשידה או השולחן? אתם לא לבד! זאת אחת התלונות הכי נפוצות אצל מי שמגדל חתול בבית והגיע הזמן לתת לה מענה.

ראיתם פעם את החתול שלכם זורק משהו מהשידה או השולחן לרצפה? אני בטוחה שזה קרה או שלפחות ראיתם בלי סוף סרטוני וידאו משעשעים כאלה ברשת.

החתול עולה לשידה, מוצא את הדבר הכי מעניין מבחינתו ומעיף באלגנטיות לרצפה… הרבה אנשים שמגדלים חתול יגידו לעצמם בשלב הזה, שהחתול שלהם רע או שהוא עושה להם דווקא אבל זה לא נכון. ליתר דיוק, חתולים ממש לא פועלים מהמקום הזה, הם לא עושים דברים כדי לעצבן אלא כי עבורם היא מאוד מאוד הגיונית.

הנה כמה סיבות שבגללן חתולים יזרקו דברים מהשידה לרצפה:

1. חתולים מחפשים דברים לרדוף ולשחק איתם
אם החתול שלכם לא מוצא בבית שום דבר שיכול לעניין אותו כרגע, כלומר שאפשר לרדוף ולצוד אותו, הוא ינסה לפתור לעצמו את הבעיה בדרכים שהוא מכיר. יכול להיות שבמקרה על השידה שלכם יש כמה חפצים קטנים וקלים שאפשר להעיף עם היד. הצליל שהם ישמיעו על הרצפה או התנועה שלהם על הרצפה יכולה להפעיל את החתול למשחק מהנה במיוחד.

2. חתולים מוצאים דרכים למשוך את תשומת הלב שלכם
חתול זו חיה מאוד חכמה. אם החתול העיף חפץ כל שהוא מהשידה לרצפה באמצע הלילה, סביר להניח שתתעוררו ותקומו או להחזיר את החפץ, או לשים לחתול אוכל כדי שיאכל וילך לישון. כלומר נתתם לחתול את תשומת הלב שהוא ביקש להשיג. שימו לב! לא בטוח שנתתם את מה שהחתול באמת זקוק לו ולכן הפעולה תחזור שוב ושוב לילה אחרי לילה ותכלול גם תסכול.
גם אם רק התעוררתם, ניסיתם להשתיק את החתול ולא נתתם לו אוכל או משחק, עדיין התייחסתם אליו. חתולים מאוד מהר מבינים שהם עלו על דרך טובה לתפוס את תשומת הלב שלכם.

3. חתולים משתמשים בכפות הידיים שלהם כדי לבדוק דברים
חתולים יעדיפו הרבה פעמים לנסות לגעת בחפץ כלשהוא או בחרק שראו, עם כף היד ורק אחר כך לקרב את הפנים לאותו אובייקט. זה בטוח יותר מבחינת החתול.

אז מה עושים כדי לשנות את ההתנהגות?

dogform

אז השלב הראשון בדרך לטפל בעניין הוא לשבת רגע ולחשוב מה הסיבות האפשריות להתנהגות, מה החתול שלכם בעצם מבקש מכם בדרך הזו.
האם זה שעמום והוא צריך הרבה יותר פעילות, האם זה אוכל לא טרי מבחינתו, האם ארגז הצרכים מלוכלך לדעתו או אולי יש שם בעיה אחרת. זו רק רשימה חלקית מאוד של הסיבות האפשריות.
אז שבו רגע ותעלו את כל האפשרויות על הכתב ומכאן אפשר להתחיל לתת מענה לכל אחת מהאפשרויות ולראות מה מתחיל להשפיע.

1. לספק אלטרנטיבות טובות במיוחד – אחת הסיבות העיקריות לכך שהחתול מעיף דברים מהשידה היא שעמום. זה הזמן להכניס לסדר היום של החתול שלכם הרבה יותר ענין ותעסוקה מהסוג שחתולים באמת צריכים. יש המון דרכים להעסיק חתול שנשאר לבד בבית, כמו למשל עם צעצועי האכלה, צעצועים שעובדים על סוללות כך שהחתול יוכל לרדוף אחריהם ולנסות לצוד אותם, תצפיות מעניינות החוצה מהמרפסת ועוד. החכמה היא למצוא מה שמפעיל את החתול שלכם.

2. זמני משחק מהנים יחד אתכם – חתולים זקוקים לאינטראקציה. קשה להם מאוד להיות סגורים בבית כל היום, כל החיים ובטח כאשר הם רב הזמן לבד. שחקו איתם במשחקים שמדמים מרדפים וציד, כמו למשל משחק חכה ולייזר. אלה משחקים שיכולים לספק את הצורך הטבעי של חתול. ככל שתפעילו אותם יותר פעמים במהלך היום כך יהיה יותר טוב.

בסופו של דבר, רק אחרי שתארגנו לו סדר יום הרבה יותר פעיל ומעניין, תעסיקו אותו יותר, תספקו לו יותר אינטראקציה מהנה יחד אתכם, רק בשלב הזה, כדאי להתחיל להתעלם מזריקת חפצים לרצפה. כלומר לא לתת חיזוק להתנהגות הזו, להתעלם, כך – כל ההמלצות יחד, עשויות לצמצם משמעותית את ההתנהגות ולאפשר לכם לישון טוב יותר ולשמור על חפצים חשובים במקומם.

אורלי זכאי
יועצת התנהגות חתולים

עדיין לא מצאת את התשובה שחיפשת?

whatsapp
אהבתם? שתפו
עדיין לא מצאת את מה שחיפשת? אנחנו זמינים עבורך לכל שאלה בווטסאפ שלנו לשליחת הודעה