בריאות

למה כדאי לעקר ולסרס חתולי בית

בואו נדבר רגע על סירוס ועיקור חתולים...רכזנו עבורכם את היתרונות הכי משמעותיים בעיקור וסירוס חתולים.

 

 במהלך השנים פונים אלי המון אנשים שמגדלים חתולים ומתלבטים בשאלה האם לסרס את החתול ובאיזה גיל הכי כדאי לעשות את זה. בדרך כלל הם מבקשים גם לדעת האם עיקור או סירוס של החתול שלהם, ישפיע על ההתנהגות שלו ועל החיים המשותפים עם החתול בבית.

אז בואו נדבר על התנהגות חתולים לא מסורסים ועל כל הסיבות לסרס:

ריסוס שתן

בעיית ההתנהגות הכי נפוצה אצל חתולים שחיים בדירה, היא השתנה מחוץ לארגז הצרכים או ברחבי הבית, על הספה, המיטה או הכביסה. חלק גדול מהחתולים הלא מסורסים בעצם מסמנים בשתן את הקיר שצמוד לארגז הצרכים, או את החפצים והרהיטים בבית כדי לסמן את הטריטוריה. לחתולים בוגרים יש צורך ממשי לסמן את הטריטוריה שלהם, אבל שתן על הקירות או על הספה בסלון זה דבר פחות נעים לכולנו.

ריח

חתול לא מסורס מפזר את הריח שלו ברחבי הטריטוריה על מנת להשפיע על ההתנהגות החברתית או המינית של חתולים אחרים בסביבה. הריח הזה מאוד חזק אבל אחרי הסירוס הריח של השתן הופך עדין מאוד עד כדי לא קיים. הרבה מאוד אנשים שמגדלים חתול מספרים שאחרי הסירוס החתול שלהם מריח טוב ומנקה את עצמו יותר.

אגרסיביות

חתולים יכולים לריב ביניהם לפעמים, אבל חתולים לא מסורסים מגיעים הרבה יותר למריבות מאשר חתולים מסורסים. הסיבה לכך היא הצורך של החתולים להתמודד על המשאבים באותה סביבת מחיה, כלומר, ממש תחרות בין החתולים על הטריטוריה. אם המריבות האלה נגמרות ממש בפציעה, עלולים להתפתח זיהומים חמורים. סירוס מקטין בצורה משמעותית מריבות ופציעות.

סטרס

חתול לא מסורס או חתולה לא מעוקרת שחיים בדירה ולא יכולים לצאת החוצה להזדווג, יחיו בסטרס מתמשך. אני כמובן בעד לעקר ולסרס ולאפשר להם לחיות בנחת שמחים ורגועים.

ניסיונות לברוח מהבית  

חתול לא מסורס ירצה לצאת ולחפש אחרי נקבות והוא ירחיב את הטריטוריה עד שימצא את האחת להזדווג איתה. חתול כזה שחי בתוך דירה, יעשה מאמצים גדולים מאוד כדי לברוח, וינסה בכל דרך לצאת החוצה.

בנוסף החתול עלול ליילל בלי סוף מתוך תסכול מכך שהוא סגור.

dogform

חתול שעבר סירוס, לא ירגיש צורך להסתובב כדי למצוא זיווג אלא יצא קצת החוצה לסביבה הקרובה יותר, בניסיון לצוד משהו וליהנות מהשמש ומהצמחים. לכן, זו סיבה נוספת לסרס את החתול ולאפשר לו לחיות רגוע יותר בטריטוריה שלו.

רמת פעילות אחרי הסירוס או האם חתולים משמינים אחרי שמסרסים אותם?

חתול בריא ובמשקל תקין זה תוצאה של תזונה טובה ופעילות גופנית, בדיוק כמו אצלנו. חתולים שחיים רק בתוך דירה משמינים מכיוון שהם כמעט לא פעילים יחסית לצורך שלהם. ואם לא די בזה, את האוכל לא צריך לצוד בבית כיון שהוא מחכה בצלחת, מה שאומר שהחתול אוכל מבלי להתאמץ. אלה שתי סיבות ממש טובות להשמנה. אני מציעה  שתיצרו סביבת מחיה עשירה ומגוונת בבית ושתעסיקו את החתול בפעילות פיזית הרבה יותר מבדרך כלל, כדי שהחתול יהיה שמח ורגוע. תארגנו מקומות טיפוס גבוהים, מקומות לתצפית החוצה, תחליפו משחקים מדי יום ועוד.

אבל תזונה טובה ובריאה, תוך כדי פעילות ציד מאתגרת היא הבסיס למשקל תקין וחתול בריא.

אז לסיכום, תהיו אחראים.  

אולי קשה לתאר אבל אין מספיק אנשים שיכולים ומעוניינים לאמץ חתולים, כדי לצמצם את מספר החתולים שנמצאים בכלובים בעמותות או ברחוב. לכן מיליוני חתולים מומתים בשנה. האחריות שלנו היא לעקר ולסרס את החתולים.

אם העלות מהווה בעיה, היום יש אפשרות לפנות למרפאות עמותה גדולה ולסרס במחיר נמוך.

אם עדיין לא אימצתם חתול ואתם ממש בדרך לעשות את זה, כדאי לאמץ חתול שכבר עבר סירוס, ככה שתחסכו בעיות התנהגות מיותרות.

אם אתם הורים לילדים, שחושבים לאפשר לילדים שלכם לראות המלטה וגורים בבית שלכם, בואו תחשבו שוב, כי דווקא ההמלצה שלי היא  ללמד אותם שיעור חשוב מאוד על אחריות ואכפתיות, בכך שתעקרו את החתולה ותחסכו מהגורים להגיע בסופו של דבר לכלובים בבית מחסה או לרחוב.

דברו עם הווטרינר שלכם וקבלו הסבר על הפרוצדורה הפשוטה כדי שתרגישו בטוחים יותר ורגועים עם התהליך הקצר.

לחיי חתולים בריאים ומאושרים!

אורלי זכאי,
יועצת התנהגות חתולים

עדיין לא מצאת את התשובה שחיפשת?

whatsapp
אהבתם? שתפו
עדיין לא מצאת את מה שחיפשת? אנחנו זמינים עבורך לכל שאלה בווטסאפ שלנו לשליחת הודעה