חברות

לעיסות וסכנות – אילו חפצים מסוכנים לכלבים?

לעיסה היא פעולה טבעית לכלבים – היא עוזרת להם לשמור על שיניים נקיות ועל בריאות החניכיים, מהווה פעילות מהנה שמרגיעה אותם ומסייעת בהפגת תסכול או שעמום. כמו כן, באמצעות הלעיסה כלבים (ובעיקר גורים) מספקים את סקרנותם, שכן טעימת חפצים שונים מאפשרת להם להבין ולהכיר טוב יותר את סביבתם. יחד עם זאת, לעיסת אובייקטים מסוימים שנראים תמימים למראה, עלולה להיות מזיקה ולגרום לנזקים רבים, כגון: חתכים בחניכיים, שבירת שיניים, פצעי דקירה, עצירות, חסימת מעיים, חנק ועוד. למרות הפיתוי לתת לכלב להתעסק עם האובייקטים האלו להנאתו, חשוב להיות מודעים לסכנות שבלעיסתם.

אילו חפצים מסוכנים לכלבים? הנה רשימה חלקית:

1. קרח

קוביות קרח עלולות לגרום לשבירת שיניים אצל כלבים. ככל שקוביית קרח גדולה ומוצקה יותר, כך הסיכוי לשבר בשן גבוה יותר. בנוסף לכך, לעיסת קוביית קרח עלולה לגרום לשחיקה משמעותית של אמייל השן (הכיסוי המגן של השיניים).

2. מקלות וענפים

בעלי כלבים רבים משתמשים במקלות כמשחק הבאה במהלך הטיולים בחוץ, וזה דבר נפלא לכשעצמו. מקלות זמינים לנו בטבע ואין יותר כיף מלשחק עם הכלב במהלך הטיול.  אך, למרבה הצער, מקלות גם יכולים להוות חפצים מסוכנים לכלבים, באם הכלב משתמש בהם בתור צעצועי לעיסה ובולע בטעות חלק מהמקל – אפילו חתיכות קטנות. כאשר מקלות מתפרקים בעת לעיסה, הם הופכים לרסיסים חדים שעלולים להיתקע בקלות בפה, בגרון, בוושט, בבטן ובמעיים של הכלב. הסכנות רבות וכוללות  פגיעה בשיניים וברקמות הרכות המקיפות אותן, חנק, חתכים ופציעות, חסימה או זיהום של דרכי הנשימה, חסימת קיבה ועוד.

אז אם אתם רואים את הכלב שלכם אוכל מקל, נסו בעדינות להחליף לו את המקל בחטיפים. זרקו לו חטיפים לכיוון השני, על מנת שיעזוב את המקל וירוץ לתפוס אותם. או, לחלופין, נתבו אותו למשחק בצעצוע אחר שהוא אוהב.

אם אתם יודעים שהכלב שלכם ממש אוהב לאכול מקלות, הצטיידו מראש בחטיפים וצעצועים כאשר אתם יוצאים מהבית.

באופן כללי – מומלץ מאד בטיולים לצאת תמיד עם חטיפים טעימים ולתגמל את כלבנו על התנהגויות שאנו אוהבים. 

3. אבנים

אכילת אבנים יכולה לנבוע מסיבות שונות: כתוצאה מבעיה רפואית כלשהי (למשל מחסור תזונתי); בעיה התנהגותית כלשהי (הכלב מנסה לקבל כך תשומת לב מהבעלים); גור שמנסה להקל על כאבי בקיעת השיניים או כלב שלועס אבנים מתוך שעמום / מתוך סקרנות. כלבים נמשכים לאבנים לעיתים גם בגלל ריחות שסימנו בעלי חיים אחרים, או שאריות מזון שהשאירו בני אדם. במקרים אלו, הכלב עלול לנסות לבלוע את האבן מתוך מחשבה שזה מזון.

חשוב למנוע מכלבים ללעוס אבנים, שכן אכילת אבנים עלולה להוביל לשלל בעיות חמורות, ביניהן: פגיעה בשיניים, חסימות מעיים, קיבה מחוררת וחנק, שלא נדע…

4. עצמות

חשוב לדעת שישנן עצמות מסוכנות העלולות לגרום לפציעות חמורות. להלן פירוט חלקי של שלל הסכנות הטמונות בלעיסת עצמות:

  • שיניים שבורות
  • פציעות בפה, כגון רסיסי עצמות המחוררים את הלשון והחניכיים שלהם.
  • חסימות הנגרמות כתוצאה מהיתקעות של חלקי העצם בוושט, קנה הנשימה או המעיים.
  • שברי עצמות עלולים לגרום לעצירות.
  • דימום פנימי אם שברים חודרים איברים פנימיים.
  • זיהום חיידקי בבטן שעלול להתרחש כאשר שברי עצם חודרים את הקיבה או המעיים.
  • דלקת הלבלב מתכולת השומן הגבוהה.

 

דגשים חשובים לגבי עצמות:

עצמות של עוף – רסיסי העצמות יכולים להיות חדים כסכין. יש להימנע לחלוטין מלתת עצמות אלו לכלבים!

עצמות בקר עגולות – עלולות להיתקע סביב הלסת התחתונה, מאחורי שיני הכלבים התחתונות. זוהי חוויה מאוד מפחידה עבור הכלב, ועל מנת לחתוך את העצם רוב הכלבים צריכים להיות בהרדמה מלאה. מסיבה זו, יש לתת עצם בקר רק באורך שגדול בכ-10 סנטימטרים מאורכה של הלסת התחתונה של הכלב.

dogform

עצמות מבושלות מכל סוג עלולות להיות מסוכנות מכיוון שהן נשברות ומתפצלות לחתיכות קטנות וחדות שעלולות לגרום למספר בעיות בריאותיות, כולל: חתכים בפה ובלשון, ניקוב הוושט, פציעות בבטן וברירית המעי, עצירות, חנק,

בשר נא ועצמות עלולים להיות עם חיידקים כגון סלמונלה וליסטריה. אם אתם נותנים לכלבכם ללעוס עצמות, תדאגו שאלו יהיו תמיד עצמות טריות ואל תשאירו עצמות בחוץ לפרקי זמן ארוכים, במיוחד בימים חמים שבהם העצם עלולה להירקב.

אל תאפשרו לכלב שלכם לקבור את העצם מכיוון שהיא תגדל חיידקים שעלולים לגרום לזיהומים, כאשר הכלב יחזור ללעוס אותה.

תנו לכלבכם לכל היותר עצם או שתיים בשבוע ובשאר הזמן ספקו לו צעצועי האכלה ולעיסה מעניינים.

5. בקבוקי מים

כלבים רבים אוהבים ללעוס בקבוקי מים. עם זאת, בקבוקי מים יכולים להוות חפצים מסוכנים לכלבים ממספר סיבות: הכלב עלול לבלוע את הפקק, לקרוע חתיכות מהפלסטיק די בקלות וליצור קצוות חדים ומחוספסים שעלולים לפצוע את החניכיים שלו, או שהוא עלול לנסות לבלוע את החתיכות החדות הללו.

הדרך היחידה בה אפשר לתת לכלב בקבוק, תחת השגחה, היא בתור צעצוע האכלה, שמתוכו יוצא מזון: עוטפים בקבוק בגרב (בשביל שהכלב לא יחתך) ללא הפקק, עושים בבקבוק מספר חורים, כך שגרגרי המזון יוכלו לצאת דרכו בקלות (על ידי כך שהכלב מגלגל אותו על הרצפה). על מנת ליצור עניין לכלב, כדאי להכניס פנימה חתיכת נקניק או חטיף טעים עם ריח חזק.

ובכלל, נסו לספק לכלבכם תעסוקה בצורות שונות, על מנת שלא יהיה משועמם. שעמום מוביל להתנהגויות לא רצויות ובכלל זה גם ללעיסות לא רצויות.

זקוקים לרעיונות? קראו את הכתבה כאן  "משעמם לי…רעיונות להעשרת חייו של הכלב"

 

מירב גמליאל בושן – מאלפת ומטפלת התנהגותית לכלבים
וסופרת ילדים הכותבת בעיקר על עולמו של הכלב www.merav-dogs.com

עדיין לא מצאת את התשובה שחיפשת?

whatsapp
אהבתם? שתפו
עדיין לא מצאת את מה שחיפשת? אנחנו זמינים עבורך לכל שאלה בווטסאפ שלנו לשליחת הודעה