חברות

למה החתול שלך פחדן?

אהבתם? שתפו

אם החתול שלכם מוצא לעצמו מקומות מסתור הרבה שעות ביום, או רץ להסתתר עם כל רעש שנשמע ברקע כמו למשל שכן שעולה במדרגות, דלת נסגרת, שקית מרשרשת וכד', בטח תהיתם למה זה קורה.

הנה 5 סיבות עיקריות שבגללן החתול שלכם פחדן

1. חתול שלא עבר סוציאליזציה כשהיה גור יסמוך פחות על בני אדם, כנראה גם כחתול בוגר. סוציאליזציה צריכה להתרחש בתנאים של החתול כאשר הוא מחליט אם להתקרב אליכם ומתי ולא מתוך אילוץ או חוסר ברירה. חתול כזה יכול לגדול להיות חתול מאוד פחדן ואגרסיבי. הבשורה הטובה היא שבהרבה מאוד מקרים אפשר לפתח אמון ובטחון אצל חתולים כאלה אם מאפשרים להם את סביבת המחיה שמתאימה להם, עם המון אהבה והתחשבות בצרכים שלהם כציידים ובעיקר לא מאלצים אותם להיות במקום סגור.

2. אם הבית שלכם הומה ורועש בדרך כלל, חתולים רגישים עלולים בקלות לפחד מרעש לא צפוי או תנועה מהירה לכיוונם או רעש מהרחוב. חוש השמיעה של החתול מאוד טוב והם שומעים ועלולים להיבהל מאוד גם מרעשים שאנחנו לא שומעים או בכלל לא שמים לב אליהם. חתול כזה עלול לתקוף את מי שנמצא לידו מתוך פחד אמתי מהרעש ששמע עכשיו ולתחושתו ממש מהווה איום על החיים שלו. הוא לא יודע להגיד לעצמו שהרעש הזה מבחוץ ועלול לקשר את הפחד למי שנמצא לידו ולכן לתקוף כדי להגן על עצמו. אם קרה לכם כזה דבר, תדעו שאתם צריכים עזרה והנחיות כדי לחזק את הביטחון של החתול ולחזק את האמון שלו בכם ובסביבת המחיה שבה הוא חי.

3. שינוי בהתנהגות של החתול עלול להעיד על התפתחות של בעיה בריאותית אצל החתול שלכם שצריכות התייחסות וטיפול. אם החתול שלכם בדרך כלל אמיץ ובטוח בעצמו, אבל לאחרונה אתם שמים לב שהוא קצת יותר פחדן ונמנע מאינטראקציה, צרו קשר עם הוטרינר שלכם לבדיקה וטיפול.

4. כמו אצל בני אדם, יש חתולים שפשוט נולדו קצת יותר רגישים וחששנים והם מועדים להיות חתולים פחדנים יותר גם כשיגדלו. אבל חשוב מאוד לדעת ואני רואה את זה כל יום בעבודה שלי עם לקוחות שמגדלים חתולים כאלה, יש הרבה מה לעשות כדי לחזק את הבטחון של החתול ולהרגיע אותו. חשוב מאוד לדעת ולקבל את ההנחיות המותאמות לכם ולחתול מכיוון שלחיות בסטרס תמידי זה מאוד לא כיף ועלול לפגוע גם בבריאות של החתול ולייצר דלקות במערכת השתן. אחת הבעיות העקריות שמתפתחות אצל חתולים כאלה.

5. חתולים הם חיה טריטוריאלית מטבעם. אם יש לכם בבית יותר מחתול אחד, המון פעמים עלול להיווצר מתח על רקע טריטוריאלי, גם אם אתם לא רואים את זה. ממילא התקשורת של חתולים אחד עם השני היא בעזרת סימנים כמעט בלתי נראים בשפת הגוף שלהם, כך שהם מבינים מצוין אחד את השני אבל לרב נדרשת עין של איש מקצוע כדי לזהות את הסימנים.

חשוב לדעת שגם אם החתול שלכם חי לבד בדירה, גם אז הוא עלול לסבול ממתח מכל מיני סיבות, בין היתר בגלל חתול לא מסורס למשל שחי בסביבת הבניין שלכם. סיטואציה כזו עלולה להתפרש אצל החתול שלכם כאיום אמיתי על החיים שלו ולגרום לו לחיות בסטרס קבוע.

לסיכום, אם ההתנהגות של החתול שלכם השתנתה או שאתם יודעים שהחתול שלכם בסטרס כבר תקופה, דעו שיש הרבה מה לעשות כדי לעזור לו, ולכם כשמפחה שאיתו לחיות טוב יותר יחד בבית.

אורלי זכאי, יועצת התנהגות חתולים