חברות

חתול תוקפני – מה עושים עם חתולים אגרסיביים?

החתול מעדיף לשרוט חזק כאשר הוא משחק, לא מעריך ליטופים, נושך אותנו כשאנחנו מנסים להתקרב אליו, חושש מהאורחים שלנו ובורח מתחת למיטה מהרגע שהם מגיעים ועד שהם עוזבים. נשמע לכם מוכר?

לפני שאמצנו או קנינו את החתול, חלמנו שנוכל ללטף אותו מתי שיתחשק לנו, שהוא תמיד ירצה לשבת על הברכיים שלנו, שהוא יישחק אתנו בעדינות והכי חשוב שנוכל להשוויץ ביופיו הרב בפניי האורחים. אבל החתול שלנו מעדיף לשרוט חזק כאשר הוא משחק, הוא לא אוהב ליטופים ולכן הוא נושך אותנו כשאנחנו מנסים להתקרב אליו. הוא חושש מאוד מהאורחים שלנו ובורח מתחת למיטה מהרגע שהם מגיעים ועד שהם עוזבים. חתול תוקפני – נשמע לכם מוכר?

קודם כל עלינו להתגבר על האכזבה שלנו מהתנהגות החתול, לקבל אותו ואת האופי הייחודי והעצמאי שלו ולא להכריח אותו לעשות שום דבר שהוא לא אוהב או רוצה, לאחר מכן עלינו לנסות למצוא את הסיבות להתנהגות האגרסיבית שלו ולנסות לפתור אותן באופן ספציפי, ורק בסוף אנחנו צריכים לנסות ללמד אותו לשנות את התנהגותו.
חתול תוקפני
הכל מתחיל בחינוך

אחת הטעויות הגדולות שאנשים רבים עושים עם חתולים כאשר הם גורים, היא ללמד את הגורים שהגוף שלנו הוא מגרש המשחקים שלהם. אנחנו מרשים לחתול לתקוף את הרגליים או לשרוט את היד שלנו תוך כדי משחק ולאחר מכן, כאשר הוא מתבגר, אנחנו מתפלאים שהוא ממשיך להתנהג כחתול תוקפני ולהתנהג כך. לכן גם כאשר החתול הוא רק גור קטן וחסר אונים, עלינו להבהיר לו, בעיקר על ידי מניעה ומתן צעצועים אחרים, שמדובר בהתנהגות אסורה.
אם החתול שלכם כבר בוגר ועדיין שורט או נושך, עליכם לשנות התנהגות זאת לאט ובסבלנות רבה. אל תצעקו או תענישו אותו, הדבר רק יחמיר את ההתנהגות שלו. הדרך הטובה והאפקטיבית ביותר, היא על ידי אמירת "לא" בטון נוקשה, והרחקתו של החתול מכם באופן מיידי. על פעולה זו תצטרכו לחזור בכל פעם שהחתול שלכם תוקף אתכם. ישנה אפשרות להרחיק את החתול, במיוחד כאשר מדובר בחתול צעיר יותר, על ידי תפיסת העורף שלו והחזקתו כך למשך שתיים עד שלוש שניות, אמירת "לא" והרחקתו, אבל עליכם לוודא שהאחיזה אינה מכאיבה לחתול, אלא מעליבה אותו בלבד.

כשמשעמם מתנהגים לא יפה
אל תתנו לחתול שלכם להשתעמם- חתולים רבים הופכים לאגרסיביים כאשר הם משועממים. אם תקדימו תרופה לשעמום ותשחקו עם חתולכם, או תעניקו לו משחקים להשתעשע בהם לבדו, תוכלו להקטין את ההתנהגות האגרסיבית ואפילו להעלים אותה.

חתולים לא תמיד אוהבים שמלטפים אותם
חתולים נושכים או שורטים כאשר הם אינם רוצים שילטפו אותם, אתם אולי חושבים שהתקיפה היא פתאומית, אבל פעמים רבות חתול תוקפני מאותת לכם לפני התקיפה שהוא כבר אינו נהנה. בדרך כלל הזזת הזנב היא סימן לכך שמאוד כדאי לכם להפסיק, גם עיניים מכווצות יכולות להצביע על חוסר שביעות רצון. ישנם חתולים רבים שאינם אוהבים להיות מלוטפים באזורים מסוימים- בראש, בגב, בבטן וכדומה. עליכם ללמוד אלו אזורים החתול מעדיף להיות מלוטף בהם ומה היא שיטת הליטוף/גירוד האהובה עליו והכי חשוב אלו זמנים מתאימים לו ביותר.
חתול תוקפני
תגובה מיידית
כאשר אתם רוצים ללמד את חתולכם להפסיק התנהגות בלתי רצויה ובתוכה גם נשיכות ושריטות עליכם להגיב עליה מיד, לא באמצעות ענישה פיזית, אלא באמצעות שימוש בטון דיבור נוקשה והרחקת החתול מכם. תגובה מיידית מאפשרת לחתול להבין שההתנהגות שלו היא לא נכונה או רצויה.

dogform

הבינו את החתול שלכם
הניחו לחתול שלכם לנפשו, אם הוא מבוהל מאורחים אין טעם להכריח אותו לצאת מתחת למיטה. אם הוא מעדיף לשבת על הספה לבדו ולא להיות לידכם, תנו לו את האפשרות הזאת. אם לא תעשו כך, הוא ינהג כחתול תקופני ויבהיר לכם בדיוק מה הוא מעדיף לעשות באותו רגע וזה יכול לכאוב.

הבנת אופיו ורצונותיו של החתול היא המפתח הטוב ביותר למניעת התנהגות שלילית, ככל שתדעו טוב יותר מה החתול שלכם אוהב וממה הוא חושש, כך תוכלו למנוע ממנו תגובות אגרסיביות. כמו כן ישנה חשיבות גדולה לחינוך הגור מגיל צעיר שהידיים והרגליים שלכם אינן משחק.
סביבה אוהבת ובטוחה תעזור לחתול שלכם להיות רגוע וכמובן שאהבה, סבלנות והתמדה יכולים לעזור גם לחתולים האגרסיביים ביותר להפוך לנחמדים יותר.

עדיין לא מצאת את התשובה שחיפשת?

whatsapp
אהבתם? שתפו
עדיין לא מצאת את מה שחיפשת? אנחנו זמינים עבורך לכל שאלה בווטסאפ שלנו לשליחת הודעה