תזונה

מים לחתולים – על הרגלי השתייה של חתולים

לעתים קרובות אני נתקל בבעלי חתולים הדואגים שהחתול שלהם לא שותה מספיק.
זו דאגה מוצדקת, כי חתולים שלא שותים מספיק עלולים להתייבש בטווח הקצר, ולסבול ממחלות של מערכת השתן לטווח ארוך.
על אף שזו דאגה מוצדקת, הרבה פעמים נדמה לנו שהחתול מיובש ולא שותה מספיק, אבל זה לא נכון. זאת מכיוון שחתולים באמת לא צריכים לשתות כמויות גדולות בגלל שהם קטנים!

כמה מים חתול צריך לשתות?

חתול בית צריך ביום כ-50 סמ"ק מים לק"ג משקל גוף. זה אומר, שחתול בינוני השוקל 4-5 ק"ג צריך רק כ-200 עד 250 סמ"ק מים ביום. מובן, שכמות המים לחתולים עולה כשמזג האוויר חם או כשהחתול פעיל יותר.

בטבע, חלק גדול מהמים האלה מגיע מהמזון. בטרף קטן כמו מכרסמים וציפורים יש כ-70% מים. המשמעות היא, שאם חתול קטן בטבע אוכל כ-250 גרם טרף, הוא כבר קיבל 70% מהמים שהוא צריך.

חתולי בית, לעומת זאת, לא טורפים בטבע, אלא אוכלים אוכל מסחרי מלא. הרבה מאד חתולים אוכלים מזון יבש, המכיל רק כ-10% מים. לכן, הם צריכים לשתות הרבה יותר מחתולים שאוכלים שימורים, המכילים כ-80% מים.
למעשה, תזונאים רבים סבורים שזו סיבה טובה לבסס את תזונתו של חתול בית על שימורים ולא על מזון יבש.

האמת היא, ככל הנראה, שכל עוד המזון מלא, אפשר לתת לחתול לבחור מה הוא מעדיף, ובכל מקרה יש להציע לחתול מקור מים טריים כל הזמן וללא הגבלה. כדאי לשים לב, שבלי קשר לשאלת המים לחתולים, שימורים רבים לחתולים אינם מלאים. כלומר, הם אינם מספקים את כל הצרכים התזונתיים של החתול, והם מיועדים רק כתוספת מפנקת למזון היבש המלא. המידע החיוני הזה תמיד יהיה רשום על האריזה.

ראוי לציין, כי ישנם חתולים רבים אשר נמנעים מלשתות ממקור מים עומדים ותמיד יעדיפו מים זורמים, כמו ברז דולף. אם יש לכם חתול כזה, כדאי לרכוש לו מזרקה מיוחדת לחתולים המסחררת את המים ומעודדת את החתול לשתות או לתת לו בנוסף למזון היבש תוספת מפנקת של שימורים.

dogform

סימנים לכך שהחתול מיובש

חשוב להכיר את הסימנים המעידים על חתול מיובש ואם יש חשש להחיש אותו למרפאה הווטרינרית. סימנים אלה כוללים עייפות לא מוסברת, עיניים שקועות ועור לא גמיש (כשמרימים את העור באזור העורף ועוזבים, הוא אמור לחזור מיד למקומו. אם הוא נשאר מורם ויורד לאט בחזרה, זה סימן לחתול מיובש). בנוסף יש לוודא, ככל שניתן, שהחתול שלכם מטיל את מימיו מספיק ולעתים מספיק קרובות.

לסיכום, כמות המים שהחתול שלכם צריך אינה גדולה והיא תלויה בסוג האוכל ובגודל החתול. עקבו אחר השתיה של החתול ובכל מקרה של דאגה, אל תהססו ליצור קשר עם המרפאה הווטרינרית.

למגוון רחב של שימורי חתולים

ד"ר דיויד רוזנבלט, רופא וטרינר

עדיין לא מצאת את התשובה שחיפשת?

whatsapp
אהבתם? שתפו
עדיין לא מצאת את מה שחיפשת? אנחנו זמינים עבורך לכל שאלה בווטסאפ שלנו לשליחת הודעה