בריאות

מניעת אבנים בדרכי השתן דרך מזון

בעקבות מחקרים חדשים בתחום, לה קט מעדכנת פורמולות כדי לסייע להתמודד עם בעיה נפוצה זו

מאת ד"ר דיויד רוזנבלט, הווטרינר של חברת ביופט

הנוסחה החדשה של לה-קט מתוכננת לסייע במניעת היווצרות אבני struvite בדרכי השתן. הפורמולציה מתבססת על ההנחה כי אבנים אלה נוצרות בסביבת שתן בסיסית ובנוכחות מגנזיום.

קשר זה הוכח כבר ב-1989 במאמרו החשוב של R.Glenn Brown שהתפרסם ב- Canadian Veterinary Journal1 . כמו כן, הסיכוי להיווצרות גבישים קטנה ככל שנפח השתן עולה ולכן קיימת חשיבות לעודד שתיית מים.

המאמר מאת Brown קובע שלחומציות השתן השפעה גדולה יותר מרמת המגנזיום, ממצא שהוביל תזונאים בכל העולם למצוא שיטות להשפיע על חומציות השתן של חתולים דרך המזון.

הפתרון שנבחר עבור הנוסחה החדשה של לה-קט כוללת הגבלת כמות המגנזיום, איזון רמת נתרן שתעודד שתייה והוספת תוסף המזון אמוניום כלוריד (NH4Cl).

אמוניום כלוריד (NH4Cl) הינו תוסף המוריד את ה-pH בשתן של כלבים וחתולים. נמצא כי הכמות האופטימלית של תוסף זה בשימוש ללא הגבלת זמן במזון מלא של כלבים וחתולים היא בין 0.2% ל-0.5%. מזונות מרשם המיועדים לטיפול באבנים יכולים להכיל 0.5% עד 1% אמוניום כלוריד. כמויות גדולות יותר עלולות להוביל לחמצת מטבולית ועליה בהפרשה של סידן, מגנזים ואשלגן בשתן.

dogform

במינון המיטבי, יוני האמוניום מופרשים מהגוף במהירות דרך השתן, דבר המונע עליה בריכוז יונים אלו מעבר לרמה האופטימלית ברקמות. דבר זה מאפשר שימוש בטיחותי בתוסף.

אמוניום כלוריד צוין על ידי ה-FEEDAP (פאנל מומחים מהקהילה האירופית העוסק בתוספי מזון לבעלי חיים)2 כתוסף מחמיץ שתן עוצמתי ובטיחותי ואישרו אותו לשימוש במזון לכלבים וחתולים. על פי רשם תוספי התזונה למזון בעלי חיים של הקהילה האירופית (European Union Register of Feed Additives)3NH4Cl מוגדר כתוסף טכנולוגי שניתן להשתמש ללא הגבלת גיל החיה, הפועל להמסת אבני סטרוויט והפחתת היווצרותן מלכתחילה.

 

 

1. R. Glenn Brown, Low ash cat foods: The role of magnesium in feline nutrition, Can Vet J. 1989 March; 30(3): 225.
2. Scientific Opinion on the safety and efficacy of ammonium chloride for bovines, sheep, dogs and cats, EFSA Panel on Additives and Products or Substances used in Animal Feed (FEEDAP), European Food Safety Authority (EFSA), Parma, Italy. 2012
3. European Union Register of Feed Additives pursuant to Regulation (EC) No 1831/2003

עדיין לא מצאת את התשובה שחיפשת?

whatsapp
אהבתם? שתפו
עדיין לא מצאת את מה שחיפשת? אנחנו זמינים עבורך לכל שאלה בווטסאפ שלנו לשליחת הודעה