שינה וסביבה

איך להתכונן למעבר דירה עם כלב?

מעבר דירה יכול להיות חוויה מלחיצה ומאתגרת עבור רבים מאיתנו, כל שכן אם יש לכם כלבלב בבית. לכלבים נוח עם שגרה ומקומות מוכרים, ולכן מעבר לדירה חדשה כופה עליהם הסתגלות מחדש. כדי להבטיח מעבר חלק עבורכם ועבור כלבכם – תכנון והכנה מוקדמים, חיוניים להצלחת התהליך.

לפניכם מדריך מקיף כיצד להתכונן למעבר לדירה חדשה עם הכלב שלכם.

שלב האריזות וההכנות למעבר

התחילו מוקדם עם ההכנות לפני המעבר:

התחילו את תהליך האריזה זמן רב מראש. כלבים רגישים לשינויים בסביבתם, ומראה ביתם משתנה לנגד עיניהם, יכול לגרום להם ללחץ.
ארזו את החפצים שלכם בהדרגה במשך מספר שבועות כדי למזער את ההפתעה הפתאומית עבור הכלב.
שמרו על חפצי הכלב שלכם, כגון צעצועים, מיטה וקערות אוכל, נגישים בקלות עד הרגע האחרון. ריחות מוכרים יספקו נוחות במהלך המעבר.

ארזו תיק לימים הראשונים:

הכינו תיק עם פריטים חיוניים עבור הכלב שלכם, כולל האוכל שלו, תרופות באם ישנן, צעצועים אהובים, קערות וחטיפים. תיק זה יהיה שימושי במהלך הימים הראשונים בדירה החדשה כשאתם פורקים ומתמקמים.
שמרו בו גם מסמכים את התיעוד הרפואי של הכלב שלכם – תעודות חיסון וכל האישורים הדרושים. במקרה חירום חלילה או אם תצטרכו לבקר וטרינר חדש, המסמכים האלה יהיו בהישג יד ולא תצטרכו לשבור את הראש באיזה ארגז הם מסתתרים.

בקרו בדירה החדשה מבעוד מועד:

אם אפשרי, קחו את הכלב לבקר בדירה החדשה לפני המעבר. אפשרו לו לחקור את החלל, לרחרח ולהתרגל לסביבה החדשה. זה יכול לעזור להקל על תחושותיו ביום המעבר.

שמרו על שגרה ככל האפשר:

כאמור, כלבים אוהבים שגרה, ושיבושים יכולים להיות מלחיצים לחלקם. היצמדו ככל האפשר ללוח הזמנים הרגיל של ההאכלה והטיולים במהלך ההכנות למעבר. שגרה מוכרת תספק לכלבכם תחושת נוחות ונורמליות.

יום המעבר

צרו מקום בטוח ביום המעבר:

ביום המעבר, ייעדו לכלבכם מקום שקט ובטוח הרחק מההמולה. זה יכול להיות חדר עם המיטה, הצעצועים והמים שלו. ספקו לו צעצועי האכלה מעניינים כתעסוקה.
אם הכאוס של יום המעבר עלול להיות מאתגר עבור הכלב שלכם, שקלו לבקש מחבר או בן משפחה שישמרו עליו במשך היום. זה יכול להפחית את הלחץ גם לכם וגם לו.

דאגו לנוחות הנסיעה:

אם אתם נוסעים מרחק ניכר לדירה החדשה, וודאו שלכלבכם נוח ונעים במהלך הנסיעה. הביאו פריטים מוכרים, כמו שמיכה וצעצועים, ועצרו באופן קבוע להפסקות לשירותים ולטיולים קצרים. כמובן שגם חטיפים טעימים יעזרו לו לעבור את הנסיעה בצורה חיובית.

חקרו את הסביבה החדשה ביחד:

עוד לפני הכניסה לבית, קחו את הכלב שלכם ברצועה לסיבוב קצר לחקור את הסביבה החדשה. אפשרו לו להכיר את המראות, הקולות והריחות של הסביבה.

הכירו לכלבכם את הדירה החדשה בהדרגה:

אפשרו לכלב שלכם לחקור אזורים שונים בדירה החדשה בהדרגה. התחילו עם חדר אחד או שניים והרחיבו את הגישה שלו בהדרגה ככל שהוא מרגיש נוח. ההדרגתיות תעזור לו להרגיש יותר נינוח בסביבה החדשה שלו. כמובן שתוכלו להיעזר בחטיפים טעימים להאצת התהליך.

הקצו אזור ייעודי ונוח בבית החדש:

עם הכניסה לדירה החדשה, קבעו אזור ייעודי ונוח עבור כלבכם (רצוי לא לפני הכניסה לבית, ולא אזור רועש) – מקמו שם את המיטה, קערות האוכל, קערת המים והצעצועים שלו. זה יעזור לכלבכם להרגיש בנוח בחלל החדש.

הימים שלאחר המעבר

עדכון זיהוי ורישומים:

עדכנן את תג הזיהוי ופרטי השבב של כלבכם עם הכתובת החדשה ופרטים ליצירת קשר.

dogform

קבעו שגרה בסביבה החדשה:

כלבים אוהבים שגרה, כבר אמרנו? אז נסו לבסס שגרה חדשה כמה שיותר מהר. שמרו על ארוחות עקביות, טיולים ומפגשי משחק (לא רק איתכם, גם עם כלבים ידידותיים באזור) כדי לעזור לכלב שלכם להרגיש בטוח ושמח בסביבה החדשה שלו.

מעקב אחר רמות הלחץ:

שימו לב לסימני מתח אצל הכלב שלכם, כמו שינויים בתיאבון, התנשפות מוגזמת או אי שקט. אם אתם מבחינים בסימנים כלשהם של לחץ או חרדה, מומלץ להתייעץ עם מאלף התנהגותי מוקדם ככל האפשר.
למאמר בנושא זיהוי סימני לחץ אצל כלבים לחצו כאן.

סבלנות וחיזוק חיובי:

היו סבלניים כשכלבכם מסתגל לדירה החדשה. הרבה כלבים מפגינים שינויים התנהגותיים במהלך תקופת המעבר. אלה עשויים לכלול ווקליות מוגברת, שינויים בהרגלי האכילה או בעיות צרכים זמניות.
השתמשו בחיזוקים חיוביים, בחטיפים טעימים ובשבחים כדי לבנות אסוציאציה חיובית עם הסביבה החדשה ולתגמל אותו על כל גילויי של התנהגות רצויה מבחינתכם.

זכרו כי כל כלב הוא ייחודי, ותקופת ההסתגלות עשויה להשתנות מכלב לכלב.

מעבר דירה עם כלב דורש תכנון קפדני, אך עם ההכנות הנכונות, זו יכולה להיות חוויה חיובית גם לכם וגם לחבר הפרוותי שלכם.

שימו לב לרמזים של הכלב שלכם, ובאהבה, סבלנות ועקביות תוכלו לעזור להם להתמקם בדירה החדשה שלהם בקלות.

על ידי שמירה על שגרה ועקביות, יצירת סביבה בטוחה ונוחה ומתן שפע של אהבה ותשומת לב למה שהכלב שלכם מאותת, תוכלו לעזור לכלב שלכם להתמקם בבית החדש בקלות.

 

מירב גמליאל בושן – מאלפת ומטפלת התנהגותית לכלבים
וסופרת ילדים הכותבת בעיקר על עולמו של הכלב www.merav-dogs.com

עדיין לא מצאת את התשובה שחיפשת?

whatsapp
אהבתם? שתפו
עדיין לא מצאת את מה שחיפשת? אנחנו זמינים עבורך לכל שאלה בווטסאפ שלנו לשליחת הודעה