חברות

משעמם לי…רעיונות להעשרת חייו של הכלב

בטח שמעתם לא פעם את האמרה "כלב עייף הוא כלב טוב!" ובכן, זה בהחלט נכון. כמו בני אדם, גם כלבים זקוקים להעשרה ולפעילויות פיזיות ומנטאליות שיסיעו להם לפרוק אנרגיה בצורה טובה ולהיות רגועים, מסופקים ושמחים. שיעמום אצל כלבים, ממש כמו אצלנו, יכול להוביל לשלל התנהגויות לא רצויות. אז מה עושים?

החדשות הטובות הן שיש לא מעט דרכים פשוטות לשפר את איכות החיים של כלבינו, לשמור עליהם בריאים ומאושרים ולהעשיר את היומיום שלהם בפעילויות מהנות שאף עוזרות למניעת בעיות התנהגות עתידיות.

חשוב לומר שהדברים צריכים להעשות בצורה חיובית, סבלנית, תוך התבוננות בכלב שלנו – מה הוא אוהב, מה הוא מרגיש ברגע נתון, האם הוא נהנה, האם הוא מבין מה אנו רוצים ממנו, האם הוא זקוק למשהו אחר באותו הרגע… זכרו – באנו לעזור ולהיטיב עימו.

מוכנים? יצאנו לדרך…

העשרה באמצעות פעילות גופנית

פעילות גופנית סדירה, על בסיס יומיומי, חשובה לרווחתם של גזעי כלבים רבים  כגון רועה בלגי. הפעילות הגופנית חשובה במישור הפיזי והבריאותי אך במידה רבה גם כמסייעת להפחתת התנהגויות לא רצויות, כמו לעיסת אביזרים בבית, נבחנות מוגזמת, חפירות בגינה וכו'.

המלצות לפעילות גופנית:

טיול מהנה על בסיס יומיומי: לא רק לשם עשיית צרכים, אלא טיול שכולו הנאה. מומלץ אם אפשר לשחרר את הכלב בשטח פתוח בו הוא יוכל לרוץ, לרחרח כרצונו ולהשתובב (משך הטיול תלוי ביכולות הפיזיות של הכלב, בבריאותו, במזג האוויר וכו')

משחקי זריקה/הבאה: משחק מהנה שאפשר לשלב גם תוך כדי טיול, המתאים לכלב שנהנה להחזיר חפצים וגם לכלב שאוהב רק לתפוס ולשעוט קדימה בשמחה עם החפץ בפה (ניתן להשתמש בכדור, מקל, פריזבי…)

משחק משיכה בחבל: משחק מתגמל שמהווה גם דרך מצויינת  ללימוד התנהגויות רצויות כמו איפוק, רוגע, עזיבה ועוד (חשוב לשחק לפי כללי המשחק. על כך במאמר נפרד).

משחק מחבואים/"חפש אותי": שדרוג של תרגול "אליי" שיכול גם לפרוק לכלב אנרגיה בצורה אופטימלית. כאשר הכלב מכיר את המילה "אליי" ומגיב אליה בצורה מעולה, ניתן להתחבא, לקרוא לו ולתת לו לחפש ולמצוא אותנו…מומלץ להתחיל לתרגל בסביבת הבית (להסתתר בחדרים או מאחורי אובייקטים גדולים) ורק אז לתרגל בחוץ. ניתן במקביל לצ'פר את הכלב בתגמול טעים כשהוא מגיע אלינו.

מסלול מכשולים ביתי ומהנה: ניתן להשתמש בכיסאות, שרפרף נמוך, חישוקים, קרטונים, מטאטא המונח בשכיבה על שתי ערימות ספרים, כדורים ועוד. עודדו את הכלב לאורך המסלול ובסיום כל אתגר, באמצעות חטיפים טעימים ושבחים.

dogform

משחק עם כלבים: כלבים הם בעלי חיים חברתיים וככאלו הם זקוקים למשחק ומפגש חברתי, לא רק איתנו, אלא גם עם בני מינם. ספקו לכלב שלכם זמן קבוע לקיום אינטראקציה מהנה ושמחה עם כלבים אחרים (כמובן בהתאם לרצונות ולגבולות האישיים של כל כלב).

העשרה חושית

העשרה חושית כוללת למעשה כל דבר המגרה את חושי הכלב; מראה, צליל, ריח, טעם ומגע. פעילויות מנטאליות אינן תחליף לפעילויות הפיזיות, אך הן מעייפות לא פחות ושילובן בלו"ז היומיומי חשוב ואף הכרחי למניעת בעיות התנהגות. משחקי חשיבה, חידות אוכל, צעצועי האכלה, תרגולים, לימוד התנהגויות חדשות, משחקים אינטראקטיביים ועוד יעניקו לכלבכם מגוון חוויות חושיות מהנות ואפשרויות לשמר את היצרים הכלביים הטבעיים שלו.

המלצות לפעילויות חושיות:

"חפש את המטמון"/ "מצא את המטעמים": פעילויות המשלבות עבודת אף של הכלב כגון הסתרת חטיפים עם ריח חזק ברחבי הבית או בתוך הדשא – הכלב נהנה מהרחרוח, מהחיפוש ומהמציאה. פעילות זאת מתאימה במיוחד לכלבים בעלי חוש ריח מפותח, כמו כלבים מגזע רועה גרמני.

צעצועי האכלה: צעצועים שנועדו למילוי במטעמים אותם הכלב צריך להוציא.
צעצועי האכלה שומרים על מוחו של הכלב פעיל, מגורה ושמח. מוצרים אלה, בין אם נרכשו בחנות ובין אם הוכנו בבית על ידנו (למשל גביע יוגורט ריק שהכנסנו אליו דברים טעימים ומעכנו אותו קלות), מעודדים את הכלב ללעוס, לדחוף ולגלגל עם האף או הרגל, להקפיץ באוויר, למשוך ולשחק כדי להשיג את התוצאה הרצויה – הוצאת האוכל הטעים החוצה.
את צעצועי האכלה ניתן למלא במבחר מזונות ומרקמים לפי דרגות קושי.

הכנסת אתגר לזמן הארוחה: כפי שוודאי כבר הבנתם, פעילות אידאלית היא זו שמאפשרת לכלב להשתמש באפו ובמוחו כדי להשיג את מזונו ולפרוק אנרגיה בצורה טובה, רגועה ויעילה. במקום שהכלב יאכל את הגרגרים מתוך הכלי אוכל לכלבים ויסיים את מזונו בן רגע, ניתן להפוך את זמן הארוחה שלו לאיטי, מאתגר, מרתק ומהנה. ניתן להכין לבד בבית צעצועי האכלה המתאימים למזון יבש (וחובה עלינו להשגיח על הכלב בעת השימוש בהם), לדוגמה:

  • לוקחים קרטון חלב ריק (ללא הפקק) או בקבוק פלסטיק (ללא הפקק, עוטפים אותו בגרב כמשנה זהירות), עושים בהם מספר חורים, כך שגרגרי המזון יוכלו לצאת דרכם. על מנת ליצור עניין נוסף, כדאי להכניס פנימה חתיכת נקניקייה או חטיף דומה עם ריח חזק ומלהיב עבור הכלב.
  • לוקחים מגש מאפינס מסיליקון, הופכים אותו ומפזרים את הגרגרים בין הבליטות.

אימון ולימוד התנהגויות/טריקים חדשים: אילוף ותרגול מהווים דרכים נפלאות, מתגמלות ומהנות לבניית שפה משותפת ותקשורת טובה בין הכלב לבני משפחתו האנושיים. התרגול מעשיר את חייו של הכלב, הופך אותו לכלב עייף מנטאלית ופיזית ומסייע לפריקת אנרגיה בצורה טובה.
טיפ- השתמשו בתגמולים "שווים" ומגוונים של אוכל, או צעצועים, לפי העדפות הכלב והשתדלו לשמור על תרגולים קצרים ולהעלות את דרגת הקושי בהדרגה, בהתאם להבנה ולביצועים של הכלב.

זכרו! פעילויות העשרה המשולבות בחיי היומיום, מאפשרות לכלבכם להגשים את מלוא הפוטנציאל שבו, להתפתח גם מבחינה קוגניטיבית, להיות בריא ורגוע ולהנות כמה שיותר מהחיים בקרבכם.

מירב גמליאל בושן – מאלפת ומטפלת התנהגותית לכלבים
וסופרת ילדים הכותבת בעיקר על עולמו של הכלב www.mozzi-dog.com

עדיין לא מצאת את התשובה שחיפשת?

whatsapp
אהבתם? שתפו
עדיין לא מצאת את מה שחיפשת? אנחנו זמינים עבורך לכל שאלה בווטסאפ שלנו לשליחת הודעה