טיפוח

נשירה אצל כלבים

נשירה אצל כלבים היא אחת הבעיות המטרידות ביותר אנשים שמגדלים כלבים. יש אנשים שנמנעים מלגדל כלב בגלל שהם לא רוצים ''את כל השערות האלה''. גלו איך תוכלו להפחית נשירת שיער כלבים.

מאת: דיויד רוזנבלט, וטרינר

לפני שמתחילים, חשוב להדגיש שנשירה אצל כלבים היא תופעה נורמלית לחלוטין. מחזור החיים של השיער הוא כזה, שכל שערה מתבגרת, מתה, נושרת ולבסוף צומחת תחתיה שערה חדשה שגם היא תמצא את עצמה יום אחד על הספה או השטיח שלכם, זהו תהליך טבעי הנמשך כל השנה באופן הדרגתי. בנוסף, בעונות המעבר, רוב הכלבים מחליפים את הפרווה. לקראת הקיץ, בחודשים מרץ עד מאי נשירת שיער כלבים בעיצומה, מעיל החורף של הכלב נושר ובמקומו צומחת פרווה יותר דלילה המתאימה לקיץ. לקראת החורף, כלבים רבים משירים את הפרווה הדלילה כדי לפנות מקום לפרוות החורף הסמיכה, כך שגם החודשים ספטמבר עד נובמבר הם חודשי נשירה (פחות מציקה מנשירת האביב).

קיימים גזעי כלבים שמבנה הפרווה שלהם דומה יותר לשיער של בני אדם ותופעת הנשירה אצלם הרבה יותר מתונה. אלה כוללים בעיקר את כלבי הפודל לסוגיהם. ידידי ומומחה הכלבים אורי בקמן, גילה לי שאפילו פיתחו גזע חדש המכונה "לברדודל", שהוא הכלאה בין לברדור לפודל, במיוחד לטובת אנשים עם אלרגיה לפרוות כלבים. ללברדודל יש אופי של לברדור ופרווה של פודל. יש גם גזעי כלבים ללא פרווה כגון: הכלב הסיני המצויץ והמקסיקן hairless הם גזעים עירומים שיש להם פרווה רק בראש ובקצה הזנב! יתר בעלי הכלבים נשארו "תקועים" עם הנשירה… עם זאת, לחיות עם השערות של הכלב שלכם, זה חלק מגידולו, הן אולי קצת מפריעות לפעמים אבל הן אינן מזיקות לבריאות ואפשר לנסות ולהפחית את הכמויות שנושרות על ידי הברשה, תספורת ותזונה מתאימה.

נשירה אצל כלבים
1. שלילת בעיה בריאותית:
בכל מקרה של חשד לנשירה מוגזמת חשוב לבקר עם הכלב במרפאה וטרינרית. זאת משום שלא כל נשירה אצל כלבים היא טבעית ונורמלית ויש לוודא שהכלב אינו סובל ממחלת עור או מחלה אנדוקרינית הגורמות לאבדן פרווה. הדבר נכון במיוחד אם נשירת שיער כלבים מלווה בקרחות, התגרדות מוגזמת, פצעים, אדמומיות בעור, ירידה בתפקוד ו/או בתיאבון וכיוצא באלה.

dogform

2. איכות המזון: ככל שהמזון של הכלב הוא מאיכות גבוהה יותר, כך משתפרת בריאות הפרווה והנשירה עשויה להתמתן. המרכיב החשוב במזון המגן על הפרווה הוא חומצת השומן החיונית, חומצה לינולאית. חומצת שומן זו נפוצה בשמנים צמחיים. לפני שהיו מזונות תעשייתיים באיכות גבוהה, היינו ממליצים לאנשים לתגבר את המזון עם "כף מרגרינה" או "כפית שמן חמניות". כיום, סוגים שונים של מזון יבש לכלבים מחברות רציניות מכילים כמויות מספיקות של חומצה זו ואין צורך בתוספים, אלא אם הוטרינר מזהה בעיה מיוחדת.

3. הברשה: הברשה תכופה אינה מונעת נשירה, אבל בהחלט משפרת את ההתמודדות עם נשירת שיער כלבים. ככל שמרחיקים יותר פרווה מתה בהברשה, שואב האבק עובד פחות.

4. תספורת לקראת הקיץ: כדאי לקחת את הכלב למספרה לכלבים ולא לספר אותו לבד בבית. התספורת מפחיתה באופן דרמטי את כמות השיער המפוזר בבית, מקלה על מניעת פרעושים וקרציות וגם מפחיתה עומס חום. יש גזעים שלא מומלץ לספר, אולם ניתן בפועל לספר כל כלב. התייעצו במספרה לגבי הפתרון הנכון ביותר עבור הכלב שלכם.

עדיין לא מצאת את התשובה שחיפשת?

whatsapp
אהבתם? שתפו
עדיין לא מצאת את מה שחיפשת? אנחנו זמינים עבורך לכל שאלה בווטסאפ שלנו לשליחת הודעה