תזונה

נשנושים לכלבים

האם מותר לתת לכלב חטיף? בטח שכן! כל עוד נקפיד לא להגזים עם כמות החטיפים כדי לשמור על האיזון התזונתי וכל עוד החטיף מיועד לכלב ונרכש מספק אמין, אין סיבה לא לפנק את ידידנו השעיר באיזה חטיף טעים.

פופ-קורן? עוגיות בטעם חמאה? עוגיית מברשת שיניים? אוזני חזיר לשעשוע?

היצע החטיפים לחיות מחמד הוא עצום והוא הולך וגדל כל העת. יצרני החטיפים מבינים שחיות המחמד הם חלק מהמשפחה שלנו, וכפי שאנחנו קונים להם בגדים, לוקחים אותם לתספורת, מביאים להם מתנה ביום ההולדת… כך אנחנו נשמח להעניק להם חטיף מפנק מפעם לפעם.
האם צריך לתת לכלב חטיף? האמת שלא. כלב אשר מקבל מזון מאוזן ומלא באיכות גבוהה אינו זקוק לכל תוספת תזונתית פרט למים טריים.
האם מותר לתת לכלב חטיף? בטח שכן! כל עוד נקפיד לא להגזים עם כמות החטיפים כדי לשמור על האיזון התזונתי וכל עוד החטיף מיועד לכלב ונרכש מספק אמין, אין סיבה לא לפנק את ידידנו השעיר באיזה חטיף טעים.

ניתן להשיג חטיפי לעיסה במגוון צורות. הנפוץ ביותר הוא עור המעוצב בצורת עצם עם שני קשרים בקצוות. לחטיפים אלה אין ערך תזונתי של ממש והם משמשים בעיקר להעסקת הכלב ולעידוד הלעיסה. יש לשים לב כי היו מקרים בהם חטיפים מסוג זה היוו מקור להדבקה בחיידק הסלמונלה, לכן מומלץ להימנע מרכישת חטיפי עור שאינם ארוזים ולהקפיד לרכוש כאלה הנמכרים באריזה עם שם היצרן ועם תווית. ניתן להשיג חטיפים משודרגים מקבוצה זו במגוון ציפויים וטעמים מפנקים.

אילו חטיפים יש לכלבים?

חטיפים על בסיס עצם – ניתן להשיג מגוון "עצמות משוחזרות". מוצרים אלה טופלו בצורה המבטיחה שהם לא יכילו חיידקים מסוכנים. כמו בחטיפי העור, אין במוצרים אלה ערך תזונתי של ממש. הם מהווים מקור להתעסקות ולעידוד לעיסה.

חטיפים על בסיס בשר מיובש – כשמייבשים בשר בצורה מיוחדת מקבלים מגוון של חטיפים טעימים ומזינים. להבדיל מחטיפי עור או עצם, לחטיפים אלה ערך תזונתי והם מהווים מקור טוב לחלבון. בגלל תהליך הייבוש החטיף עמיד לאורך זמן בטמפרטורת החדר. המרקם הקשה מעניק לכלב חוויה של לעיסה והתעסקות.

חטיפים אפויים – חלק גדול מהחטיפים לכלבים הם אפויים כמו עוגיות/ביסקוויטים לבני אדם. הסוג הקלאסי המוכר לכולם הוא חטיף אפוי בצורת עצם. חטיפים אלה בדרך כלל מכילים חומרי גלם ממקור צמחי מעורבבים עם קמחי בשר. הם מעניקים ערך תזונתי. להבדיל מחטיפי עור, עצמות ובשר מיובש הם לא משמשים להתעסקות, אלא לזלילה מידית. במקרים רבים חטיפים אלה הם מאוזנים ומלאים בדיוק כמו המזון הרגיל של הכלב וניתן להחליף חלק מהמזון הרגיל בחטיף בלי להפר כלל את האיזון התזונתי. בתוך הקבוצה הזו ניתן למצוא חטיפי בריאות המיועדים לסייע בניקוי השיניים, למנוע אבן שן, למנוע ריח רע מהפה, לחזק את העצמות וכו'.

חטיפים דחוסים – שיטה נוספת לייצר חטיפים לכלבים היא דחיסה של חומרי גלם בשריים. מוצרים אלה מוגשים לעתים קרובות בצורת "סיגר" או עוגייה מלבנית. יש להם ערך תזונתי התלוי בחומרי הגלם.

חטיפי נוספים – בנוסף לסוגי החטיפים המוזכרים לעיל, קיים מגוון עצום של חטיפים מסוגים שונים ומשונים: עוגיות, סוכריות, פופקורן ועוד.

dogform

 

למה עלינו לשים לב כשרוכשים חטיפים לכלב שלנו?


ערך קלורי
יש לשים לב שאם החטיף הוא בעל ערך קלורי, האכלה בכמות גדולה של חטיפים יכולה לגרום להשמנת יתר. אם נותנים חטיפים עם ערך קלורי יש להפחית את כמות המזון בהתאם. בנוסף, אם החטיף אינו מאוזן ומלא יש להקפיד לא להגזים עם הכמות על מנת לא להפר את האיזון התזונתי המתקבל מהמזון הרגיל של הכלב.
חטיף ניתן לתת בין הארוחות כפרס על התנהגות יפה, כחלק מתהליך האילוף או סתם לצורך הפינוק. להבדיל ממזון רגיל המוגש סתם בתוך הצלחת, מתן החטיף מהווה הזדמנות נחמדה מאד לשלב האכלה עם אינטראקציה עם הכלב.

לשמור על האצבעות שלנו
יש לשים לב, שכאשר נותנים חטיף לכלב מהיד שלנו הוא עלול להתבלבל ולנשוך את היד בלי כוונה, במיוחד אם נותן החטיף הוא ילד קטן. כדאי ללמד ילדים להניח את החטיף ולתת לכלב לקחת אותו לבד ולא מהידיים. כדאי ללמד את הכלב לא לחטוף מהיד אלא אם אנחנו מזמינים אותו לכך. יש להתייעץ עם מאלף כלבים בנדון. אחרת הכלב עלול להתרגל ולחטוף לאנשים מזון מהיד במפתיע.

בכל שאלה או התלבטות לגבי מזון לכלבים בכלל וחטיפים בפרט, כדאי להתייעץ עם הווטרינר או עם שרות הייעוץ הווטרינרי של היצרן.

בתיאבון!!

עדיין לא מצאת את התשובה שחיפשת?

whatsapp
אהבתם? שתפו
עדיין לא מצאת את מה שחיפשת? אנחנו זמינים עבורך לכל שאלה בווטסאפ שלנו לשליחת הודעה