חברות

עובדות מדהימות על חוש הריח של כלבים

לכל הכלבים יש דבר אחד במשותף: חוש ריח מדהים.
אפים של כלבים הם לא רק חמודים, אלא גם שימושיים!
כדי להבין באמת מה כלבים יכולים לעשות, בואו נתבונן (ונרחרח) לעומק על חוש הריח המעולה של חברינו הכלבים.

חוש הריח של הכלב הרבה יותר חזק משלנו.

מדענים משערים שחוש הריח של הכלב הוא בין פי 10,000 ל-100,000 יותר חזק משלנו. אחת הסיבות שלכלב יש יכולת ריח כל כך טובה מאיתנו היא מספר קולטני הריח. על כל קולטן ריח שיש לאדם, לכלב יש בערך 50.

לא כל האפים נוצרו שווים

בעוד שלכל גזעי הכלבים יש חוש ריח מצוין, לכלבים עם אף פחוס, כמו בולדוג, יש פחות מקום לתאים לזיהוי ריח מאשר לכלבים עם חוטם ארוך יותר.

פרס "האף הטוב ביותר" מגיע לכלב הבלודהאונד (כלב דם)!

גזע זה מוביל עם כ-300 מיליון קולטני ריח. גזעי כלבים כמו לברדור וגזעי רועים (רועה גרמני, בלגי וכו') – מובילים אחריו.

כלבים מריחים אחרת מבני אדם

אנו בני האדם נושמים ומריחים דרך אותו מעבר אוויר באף שלנו. כאשר כלבים נושמים, קפל של רקמה מפריד בין שתי הפונקציות – ריח ונשימה.

חוש הריח של הכלב יכול לזהות רגשות אנושיים

מחקרים מצביעים על כך שסביר מאוד שחוש הריח של הכלב יכול לקלוט פחד, חרדה ואפילו עצב בבני אדם. ניסיון להסוות את הרגשות החזקים שלנו, עשוי אולי להטעות את חברינו האנושיים, אבל לא יכול לשטות בחוש הריח של הכלב.

לכלבי גישוש יש כישורים מיוחדים

הם מאומנים להתעלם מאלפי ריחות אחרים בסביבתם כדי להיות מסוגלים לאתר ריח ספציפי.

לאף קר ורטוב יש את היתרונות שלו

האף הקר והרטוב של הכלב עוזר לו להריח את העולם בצורה יעילה יותר. ציפוי של ריר על אף הכלב עוזר לו להריח על ידי לכידת חלקיקי ריח

 

למה כלבים מבלים כל כך הרבה זמן בהרחה?

קודם כל, זה מהנה – באותו האופן שבו אנו מסתכלים סביבנו ונהנים מכך. שנית זו דרכם לברר על הסביבה: מה היא מכילה והאם היא בטוחה. הם קולטים מידע שהשאירו כלבים אחרים ומעבדים אותו – האם הם מכיר את הכלבים שעברו שם, מתי הם עברו שם, ועוד מידע חיוני כמו גיל, מין, גודל, מצב בריאותי וכנראה גם מצב הרוח שלהם.

 

להרחה יש כל כך הרבה יתרונות עבור הכלב

אנחנו צריכים לתת לכלבים שלנו זמן לרחרח. רובנו יודעים שחמש דקות של אימון מעייפות את הכלב שלנו כמו פעילות גופנית של שעה, אבל אנחנו לא תמיד שמים לב שחמש דקות של הרחה עושות את אותו הדבר. זה לא רק האף שלהם שעובד, זה גם חלק גדול מהמוח שלהם.

עבור כלבים אנרגטיים – הרחרוח במהלך הטיול יכול להרגיע אותם ובעקבות כך להאט את הקצב שלהם.

עבור כלבים רגישים וריאקטיביים – ההרחה של הסביבה יכולה לעזור להם להרגיש בטוחים יותר.

dogform

וכאמור לעיל, עבור כל הכלבים – הרחרוח מספק חלק עיקרי מהצרכים התחושתיים שלהם, באותה מידה שפעילות גופנית, תרגול ומשחק עושים.

חוש הריח עוזר לכלב לחיות חיים עשירים יותר, בטוחים יותר ובריאים יותר

 

לחוש הריח של הכלבים יש כל כך הרבה יתרונות עבור בני האדם

חוש הריח לא רק עוזר לכלב לחיות חיים עשירים ומעניינים יותר, אלא ידוע שהוא יכול מאד לעזור לבני אדם – כלבים עוקבים, מאתרים ומזהים כל מיני דברים חיוניים כגון סמים, נעדרים, פצצות וחומרי נפץ אחרים, סימני הצתה, פורעי חוק במנוסה, סרטן ומחלות זיהומיות, עקבות של בוטנים במזון ועוד.

 

חוש הריח של חברינו הכלבים משפר את איכות חיינו ועוזר לשמור על בריאותנו וביטחוננו!

 

אתם יכולים לעזור לכלביכם להנות מרחרוח בטיולים:

  1. תנו לכלבכם לבלות את 5 הדקות הראשונות (לפחות!) של ההליכה שלו בהרחה.

 

  1. אל תסתכלו על ההרחה כעל בזבוז זמן, אלא לגמרי ההפך… כאמור – אתם ממלאים צורך חיוני – "חגיגת ההרחה" הזו בת 5 דקות יכולה להיות מגרה ומעשירה עבור הכלב שלכם כמו כל שאר ההליכה שלו.
  2. בכל פעם שאתם מבקרים במקום חדש, תנו לכלב שלכם לבלות זמן איכות בהרחה.

 

  1. הריחות משתנים בעקבות שינויי מזג האוויר או שינויים סביבתיים, כך שגם אם תעשו את אותה הליכה קבועה, הריחות תמיד יהיו מעניינים עבור הכלב שלכם, לא משנה כמה פעמים הם היו שם בעבר – מכאן שההזדמנות לרחרח חשובה לא פחות בפעם ה-100 כפי שהייתה בפעם הראשונה!
  2. תוכלו להכיר את נקודות ההרחה המובילות בטיולים הרגילים שלכם. סביר להניח שהן נמצאות במקום שבו כלבים אחרים מסמנים באופן קבוע שתן וכדאי לתת לכלב שלכם לבלות זמן בהרחת אותן הנקודות.

 

  1. אם הכלב שלכם עוצר לרחרח, אל תגררו אותו משם. תארו לעצמכם שמישהו ימשוך אתכם כשאתם מנסים להסתכל על משהו מעניין או חשוב… תנו לו זמן לרחרח לפני שתעודדו אותו להמשיך הלאה בטיול.
  2. הקדישו זמן מדי שבוע לצאת אך ורק לטיול ריח. לכו לפארק חדש או למרחב חיצוני אחר ופשוט תנו לו לבלות את כל ההליכה ברחרוח. עקבו אחריו לאן שהריח מוביל. צפו בכלב שלכם בזמן שהוא עושה זאת ונסו להבין טוב יותר עד כמה הריח חשוב לו ונסו לחשוב מה הוא עשויי לגלות על העולם.

 

זכרו תמיד – כלבים לא סתם מבזבזים זמן בהרחה.

סטנלי קורן – מומחה מוביל בתחום הפסיכולוגיה של הכלבים, היטיב לתאר זאת: "כלבים קוראים על העולם דרך האף שלהם, והם כותבים את ההודעות שלהם, לפחות לכלבים אחרים, בשתן שלהם."

אז אם הכלב שלכם מתעכב בעת טיול לרחרח – תנו לו הזדמנות "לקרוא" את הרכילות השכונתית, ותנו לו זמן להשאיר את "חתימתו"….

 

מירב גמליאל בושן – מאלפת ומטפלת התנהגותית לכלבים
וסופרת ילדים הכותבת בעיקר על עולמו של הכלב www.merav-dogs.com

 

 

עדיין לא מצאת את התשובה שחיפשת?

whatsapp
אהבתם? שתפו
עדיין לא מצאת את מה שחיפשת? אנחנו זמינים עבורך לכל שאלה בווטסאפ שלנו לשליחת הודעה