שינה וסביבה

עובדות על הריון של חתולה

מתי חתולה נכנסת להריון?

חתולים הם חיות מאוד מאוד פוריות. חתולה לא מעוקרת יכולה להיכנס להריון ולהמליט 3 פעמים בשנה.

באיזה גיל חתולה יכולה להיכנס להריון?

בגזעים מסוימים, כמו למשל חתול סיאמי, חתולה יכולה להיכנס להריון כבר בגיל 4-5 חודשים. זאת לעומת גזעים אחרים, כמו למשל חתול פרסי, שבו חתולה יכולה להיכנס להריון בגיל 7 חודשים בערך. חתולי רחוב הם מעורבים בעיקר, בשלל גזעים, ואנחנו יכולים לראות חתולות צעירות מידי בהריון.

אומר כבר כאן שאני בעד עיקור וסרוס חתולים מסיבות רבות, בין היתר כדי לצמצם את אוכלוסיית החתולים העזובים בישראל. ההערכה היא שיש בישראל כ-2 מיליון חתולי רחוב, רובם לא מטופלים וסובלים ממחלות וחיים קצרים וקשים. חתולות רחוב שנכנסות להריון וממליטות שוב ושוב, יוסיפו עוד עשרות אלפי חתולים מדי שנה.

עיקור וסרוס חתולי רחוב הוא הדבר הנכון לעשות אם רוצים למנוע סבל מיותר והמתות וזו הדרך הטובה ביותר לשלוט בהתרבות חתולי הרחוב.

משך הריון של חתולה

הריון חתולים נמשך חודשיים, עד שהגורים מוכנים לצאת לעולם.

כמה חתולים יש בשגר

מספר החתולים שחתולה תמליט משתנה כמובן ויכול לנוע בין אחד לשישה בערך. זה תלוי בהרבה גורמים, בין היתר: גיל החתולה, מצב בריאותי, תזונה ועוד.
אם החתולה תחליט בזמן ההריון להזדווג עם זכר נוסף, יכול להיות שיהיו גורים נוספים.

dogform

האם סירוס משפיע על התנהגות החתול

ההתנהגות היחידה שמושפעת מסירוס היא זו שמושפעת מההורמונים. המזג של החתול והאישיות שלו הם תוצאה משולבת של גנטיקה ותנאי מחיה בבית ואלה לא מושפעים מהסירוס. הסירוס הוא לא זה שמרגיע או גורם לפעילות מרובה, או אגרסיביות כלפי אנשים. התנהגויות שנראה אצל חתולים לא מסורסים וחתולות לא מעוקרות, כמו למשל יללות מרובות, חוסר שקט, עצבנות בגלל הצורך להזדווג וחוסר היכולת לעשות את זה כשהם סוגרים בתוך הבית, אלה יעלמו עם הסירוס והעיקור.

היתרונות של עיקור וסירוס

  1. אלפי חתולים מומתים בישראל כיון שהרבה יותר חתולים נולדים לעומת מעט מדי בתים מאמצים. עיקור וסירוס יצמצם את אוכלוסית חתולי הרחוב וימנע סבל והמתות בעתיד.
  2. אחת מבעיות ההתנהגות הכי נפוצות אצל חתולים היא ריסוס שתן ברחבי הבית ולא בארגז הצרכים. חתולים מרססים ומסמנים קירות, מיטות, ספות וכו', כיוון שלחתולים לא מסורסים יש צורך עז לסמן את הטריטוריה שבה הם חיים.
  3. חתולים עלולים לריב עם חתול אחר, בין אם הם מסורסים ובין אם לא, אבל רב המריבות יהיו בין חתולים לא מסורסים. הסיבות למריבות יהיו בגלל תחרות על הטריטוריה. אם המריבה הזו תוביל לפציעה, זה עלול לסכן את חיי החתול. סירוס מקטין משמעותית את הסיכוי למריבות ופציעות.
  4. ריח השתן של חתול לא מסורס הוא ייחודי וחזק מאוד. סרוס גורם לשינוי בריח השתן לריח עדין ונורמלי.
  5. חתולים מסורסים לא נוטים להשמין בגלל הסירוס, להבדיל מהדעה הרווחת בעניין. מסרסים לרב בגיל חצי שנה בערך ובאופן טבעי בגיל הזה החתול קצת פחות פעיל מאשר כגור צעיר. הוא ישמין אם בנוסף לזה, לא תדאגו למספיק פעילות פיזית וגיוון בפעילות באופן יומי. במצב כזה החתול ישתעמם, יהיה פעיל פחות וישמין.

לסיכום, סרסו ועקרו את החתולים שלכם וכדאי לא פחות לדאוג גם לעיקור וסירוס חתולי הרחוב בישוב שבו אתם חיים

אורלי זכאי

יועצת התנהגות חתולים

עדיין לא מצאת את התשובה שחיפשת?

whatsapp
אהבתם? שתפו
עדיין לא מצאת את מה שחיפשת? אנחנו זמינים עבורך לכל שאלה בווטסאפ שלנו לשליחת הודעה