בריאות

חתולים וכלבים בחורף – עצות וטרינריות לקראת העונה הקרה

מאת ד"ר דיויד רוזנבלט - רופא וטרינר

השמועה מספרת, שבחודש נובמבר החורף מתחיל. בחורף הפרעושים, הקרציות והחתולות המיוחמות יוצאים לפגרה. במקומם מגיעות צרות חורפיות שמאמר זה עשוי לעזור לכם למנוע. החורף הישראלי, כמו תופעות ישראליות רבות, לא כל כך קיים, אבל הוא שלנו ואנחנו אוהבים אותו. ובכל זאת, ליקטתי עבור בעלי חיות המחמד צרור עצות שימושיות וחורפיות עבור חתולים וכלבים בחורף.

קור:

חתולים וכלבים בחורף מסתדרים יחסית היטב בטמפרטורות נמוכות. זאת בתנאי שנדאג להם למקום מסתור מהגשם והרוח. כדאי שהמלונה תהיה מבודדת מהרצפה. זה לא אומר שאם נכניס אותם לבית המחומם והנעים הם יפנו לעמותת תנו לחיות לחיות. אדרבא (אגב, גורים קטנים מתקשים לשמור על חום גופם, ולהם כדאי לדאוג לחימום).

ביגוד: 

מעבר לצו האופנה, כלבים (במיוחד כלבים קטנים וכלבים קצרי פרווה) צריכים סוודר או מעיל בימים קרים כשמטיילים אתם בחוץ. חתולים מגזע ספינקס, שאין להם פרווה, גם כן יזדקקו לבגד מיוחד בחורף.

ברקים ורעמים:

כלבים בחורף עלולים לסבול מתופעה המכונה "חרדת רעמים". בזמן סופות רעמים הם נכנסים לחרדה ומנסים להיכנס למיטה שלכם. אם כלבכם סובל מתופעה זו, כיום קיימים מספר תוספי מזון לכלבים הנותנים מענה לבעיה זו ומבוססים על צמחי מרפא מרגיעים, כגון וולריאן, קמומיל ופסיפלורה.

חימום:

במהלך האבולוציה אבותיהם הפראיים של חיות המחמד שלנו לא נחשפו לקמין או רדיאטור 12 צלעות, ולכן אין להם האינסטינקט הדרוש להיזהר מכוויות. שימו לב, שהחתול או הכלב אינו מתכרבל קרוב מדי לתנור. אם הוא נכווה, החישו אותו לרופא/ה. בנוסף, מומלץ להימנע משימוש בשמיכה חשמלית. אם כלב לועס את השמיכה הוא עלול להתחשמל. אחת מהדרכים הבטיחותיות לחמם כלב קטן או חתול כשהם ישנים זה לספק להם בקבוק מים חמים. יש אנשים שלוקחים בובת פרווה כמו דובי ומכניסים לתוכה את בקבוק המים כדי שהחיה תוכל להתפנק עם בובה חמימה בחורף.

תזונה: 

כדאי לדעת, שחתולים וכלבים בחורף משתמשים בהרבה אנרגיה על מנת לשמור על חום גופם כאשר הם שוהים בחוץ. לכן הם צריכים לאכול יותר, ואפילו הרבה יותר. אם בעל החיים שוהה בחוץ בטמפרטורה קרה מאד הוא עשוי להזדקק לכמות כפולה של מזון. כלבים וחתולים שחיים בבית לא אמורים לאכול יותר במהלך החורף כי הם נהנים מהטמפרטורה שיש בתוך הבית ולא צריכים לחמם את עצמם.

dogform

מחלות חורף:

כל החיידקים והנגיפים שפוגעים בדרכי הנשימה נפוצים יותר כשמתקרר. ישנם יותר מקרים של שעלת מדבקת הנגרמת על ידי החיידק בורדטלה ברונכיספטיקום בקרב כלבים בחורף. אצל חתולים ניפגש לעתים קרובות בחתול מנוזל ומקורר שחטף את נגיף הרינו-טרכאיטיס. קיימים חיסונים יעילים נגד מחלות אלה ועוד. החיסון לכלב לא כלול בחיסון המשושה ויש לבקש אותו במיוחד. לעומת זאת, החיסון בחתולים כלול בחיסון המרובע, ואם דאגתם לחסן את חתולכם כל שנה כמומלץ, אז הוא יהיה מוגן יותר.

חתולים ומכוניות: 

חתולים אוהבים להתחמם מתחת למכסה המנוע של מכוניות. אם אתה חתול ואתה ישן שנת ישרים מתחת לאיזה מכסה מנוע, אתה לא רוצה שהלהב של הרדיאטור יעיר אותך. עשו נוהג קבוע של מספר טפיחות על מכסה המנוע לפני הכניסה לרכב. בנוסף לכך, ידוע שחתולים אוהבים במיוחד את טעמו המתוק אל אתילן גליקול. זהו הנוזל המכונה אנטי-פריז, שנהוג להוסיף לרדיאטור. אם אתם משתמשים באנטי-פריז, חשוב לאחסנו סגור היטב במקום בטוח. החומר הזה רעיל מאד.

צער בעלי חיים:

כשבחוץ קר, גשום וחשוך ובתוך הבית נעים וחמים, זה הזמן לחשוב על מאות הכלבים והחתולים הרטובים והעצובים, שכמעט שכחו מה זה חיבוק של ילד ויד מלטפת. רוצו לאמץ ידיד חדש. דאגו בעוד מועד לניתוח עיקור או סירוס לחית המחמד שלכם, כי כל גור חדש שיולד יחרוץ את גורלו של גור אחר שמחפש בית. בחורף כדאי גם לחשוב על החתולים חסרי הבית שמסביב. קצת אוכל ומקום מסתור יעזור להם לעבור את החורף בשלום.

חתולים וכלבים בחורף זקוקים למעט עזרה מאיתנו על מנת לעבור את העונה הקרה בשלום

עדיין לא מצאת את התשובה שחיפשת?

whatsapp
אהבתם? שתפו
עדיין לא מצאת את מה שחיפשת? אנחנו זמינים עבורך לכל שאלה בווטסאפ שלנו לשליחת הודעה