חברות

שימוש בחיזוק חיובי לכלב כדי לתגמל אותו

אילוף מבוסס חיזוקים / תגמולים מלמד את הכלב שדברים טובים קורים כשהוא עושה משהו שנתפס בעינינו כרצוי. חיזוק חיובי לכלב ניתן  כפרס על ביצוע התנהגות רצויה ומעלה את הסבירות שהכלב יחזור שוב על אותה התנהגות (וזה מה שאנחנו הרי רוצים!). מכאן שחיזוק חיובי הוא אחד הכלים החזקים ביותר שלנו לעיצוב ושינוי התנהגות הכלב שלנו. עבור גזעי כלבים רגישים מאוד, קאנה קורסו למשל, אילוף בשיטות חיוביות עם חיזוקים ותגמולים רבים הוא הכרחי.

באימון מבוסס חיזוקים אנחנו משתמשים בדברים שהכלבים שלנו אוהבים כך שתהליך הלמידה כולו הופך למהנה ומתגמל.

איך מתחילים?

חטיפים בזמן אילוף ובחיים האמיתיים

מכיוון שרוב הכלבים הם בעלי מוטיבציה גבוהה למזון, חטיפים הם הדבר הראשוני כשמדברים על חיזוק חיובי לכלב. בעת תרגול, הם מהווים את הדרך הכי טובה לתגמל התנהגות באופן מיידי וברצף. בחיים האמיתיים מעבר לתרגולים היזומים – החטיפים מהווים דרך נהדרת לשמר התנהגות רצוייה וכן ללכוד ולתגמל התנהגויות ספונטניות שהכלב מציע ואתם אוהבים.
החטיפים צריכים להיות מפתים מאד עבור הכלב (לא ביסקוויט יבשושי, אלא פסטרמה, עוף, מעדנים לכלב או חטיפים אחרים שהכלב אוהב). חשוב שהם יהיו חתוכים לחתיכות קטנות. אל תתנו לכלב כתגמול משהו שהוא צריכים ללעוס לאורך זמן או שמתפורר ובטח לא את גרגרי המזון הרגיל שלו.

חיזוק חיובי לכלב כדרך חיים – במה עוד אפשר לתגמל?

כפי שוודאי הבנתם, התנהגות שהכלב מתוגמל עליה היא התנהגות שהוא צפוי לחזור עליה בפעם הבאה. נהדר! גם אנחנו וגם הכלב מרוויחים מכך. איך נחזק את ההתנהגויות הרצויות שהכלב מציע כדבר שבשגרה? מלבד החטיפים, אנו יכולים לרתום גם את הסביבה היומיומית כמספקת חיזוקים ולתת לכלב משהו שהוא מוצא כמהנה ברגע מסויים. אתם תראו שככל שאתם ממשיכים לחזק, הוא יתחיל להציע יותר ויותר את התנהגויות הרצויות האלה ואחרות.

איך עושים זאת? הכל מתחיל ברשימה!

כדי שיהיה לכם "שק רעיונות לחיזוקים", עורכים רשימת דברים שיוצרים אצל הכלב שלכם מוטיבציה ויכולים להוות חיזוק מהנה ומתגמל. דוגמאות:

dogform
  • משחקים – אתם יכולים ליזום משחק שהכלב שלכם נהנה ממנו כאשר הוא עושה משהו שאתם אוהבים. לדוגמה משחק משיכות בחבל, פריזבי, זריקת כדור, מקל, אצטרובל וכדומה. עבור כלבים בעלי יצר משחק מפותח, כמו גזע הפומרניין, משחקים יכולים לסייע מאוד בתהליך האילוף.
  • תשומת לב מכם – שבחים, ליטופים, מסאג' נעים וכל דבר שהכלב שלכם אוהב. בהקשר זה, כדאי לדעת שישנם סוגי כלבים מסוימים, בורדר קולי לדוגמא, שיחוו חרדת נטישה אם לא מספקים להם תשומת לב מרובה וגירויים פיזיים ושכליים מספקים.
  • גישה אל החוץ – אם הכלב שלכם אוהב להיות בחוץ (ורוב הכלבים אוהבים כי יש בחוץ עולם שלם של ריחות, מראות מעניינים, דברים לחקור וכמובן כלבלבים אחרים), אתם יכולים להשתמש בגישה אל החוץ כחיזוק חיובי על התנהגות רצוייה.
  • משחק עם כלבים אחרים – אם כלבכם אוהב לשחק עם כלבים אחרים, אתם יכולים להשתמש בגישה לכלבים אחרים כפרס על התנהגות טובה.

* דגש חשוב בעניין העיתוי מתן החיזוק:
צריך לשים לב שלא להשתמש בטעות בחיזוק חיובי לכלב כדי לתגמל התנהגויות לא רצויות. לדוגמה, אם נאפשר לכלב גישה אל החוץ בכל פעם שהוא נובח, אנחנו למעשה מתגמלים אותו על התנהגות שאנו רוצים להיפטר ממנה. יש לחכות להפסקת הנביחה או לבקש התנהגות חלופית ואז לתגמל.

כמה מילים על עיצוב התנהגות (שיטת ה"שייפינג" Shaping)

לעיתים נדרש זמן עבור הכלב ללמוד התנהגויות מסוימות. במקרה זה שיטת ה"שייפינג" יכולה לעזור. בשיטת ה"שייפינג" אנו מלמדים את הכלב לבצע התנהגות חדשה על ידי פירוקה לתתי שלבים קטנים, כלומר החיזוק ניתן על קריטריונים שונים אשר בהדרגה מתקרבים להתנהגות הסופית הרצוייה.

לדוגמא, אם אתם מלמדים את הכלב שלכם לתת יד, אתם יכולים בהתחלה לתגמל אותו על הרמת היד מהרצפה, ואז על הרמתה גבוה יותר, ואז על נגיעה ביד שלכם, ואז על כך שהוא מאפשר לכם להחזיק את כף היד שלו.

בשיטה זו קל לכלב להבין מה אנו רוצים ממנו ולייצר הצלחות בכל שלב.

וזה מה שאנחנו רוצים בעצם, הצלחות, הנאה הדדית והתנהגויות טובות!

מירב גמליאל בושן – מאלפת ומטפלת התנהגותית לכלבים
וסופרת ילדים הכותבת בעיקר על עולמו של הכלב www.mozzi-dog.co

עדיין לא מצאת את התשובה שחיפשת?

whatsapp
אהבתם? שתפו
עדיין לא מצאת את מה שחיפשת? אנחנו זמינים עבורך לכל שאלה בווטסאפ שלנו לשליחת הודעה