טיפוח

שמונה עובדות על חתולים וטיפוח

חתולים מבלים כשליש מזמן הערות שלהם בניקיון וטיפוח הפרווה, אז זו כנראה משימה מאוד חשובה עבורם. אבל האם ידעתם למה הם מטפחים את עצמם?

אהבתם? שתפו

חוץ מלנקות את הפרווה הרכה והיפה שלהם, הנה שמונה עובדות חשובות על איך ולמה חתולים מנקים את עצמם.
עובדה #1 – הלשון של החתולים מחוספסת ומלאה במי שערות קשות וכשהחתול מלקק את עצמו הוא לא רק מנקה את הלכלוך מהפרווה אלא מושך ומוציא שערות מיותרות.
עובדה #2 – כפות רגליים קדמיות
חתולים מלקקים את החלק הפנימי של כפות הרגליים ואז מנקים את הפנים והאוזניים, אזורים שהם לא מצליחים להגיע אליהם עם הלשון.
עובדה 3 # – שיניים
חתולים משתמשים בשיניים הקדמיות כדי להוציא פרעושים מהפרווה ושאריות צמחים. הם לועסים את הציפורניים עם השיניים כדי לנקות לכלוכים וחלקים מתים של הציפורן וכך הם מאפשרים לציפורניים לצמוח חדשות, חזקות וחדות יותר.

אבל למה הם עושים את כל זה?
בואו נמשיך עם עוד חמש עובדות על המטרה, כלומר למה הם כל כך משקיעים בניקיון שלהם:
עובדה #1
חתולים הם גם ציידים וגם ניצודים (טרף) ולכן חשוב להם מאוד להיפטר מריחות כדי שטורפים לא יגלו את המיקום שלהם. זה נכון ורלוונטי גם לחתולים שחיים רק בתוך דירה. זה פשוט מי שהם וחשוב לדעת את זה.
עובדה #2
הסיבה השנייה היא בריאות העור והפרווה – טיפוח עוזר לפזר ולמרוח את השומן הטבעי של העור על כל הפרווה ועל ידי זה לשמור על הפרווה בריאה ונקייה.
עובדה #3
סיבה נוספת היא הידוק קשרים עם חברים – חתולים צעירים מלקקים אחד את השני. לפעמים הם ממשיכים עם זה עד גיל מבוגר ואפילו כל החיים, כשחיים ביחד חתולים במערכת יחסים טובה. בבית כזה, החתולים ילקקו אחד את השני גם במקומות שאי אפשר להגיע אליהם בקלות או בכלל.
עובדה #4
הרגעה היא סיבה נוספת לטפח את עצמם ואפשר לראות הרבה פעמי חתול שמלקק את עמו מיד אחרי שנפל מהשידה. הליקוק מרגיע אותם ומשחרר אותם מ"המבוכה". אם חתול נמצא בסטרס הוא עלול ללקק את עצמו יותר מהרגיל ובמקרים חמורים שראיתי אצל לקוחות שהזמינו אותי ליעוץ, החתול ליקק את עצמו עד כדי קרחות ופציעה של העור.
עובדה #5
כדאי לדעת ששינוי פתאומי בהרגלי הטיפוח והניקיון של החתול, צריך להדליק נורה אדומה. חתול שמפסיק ללקק את עצמו, או מלקק את עצמו הרבה פחות מהרגיל, או מלקק את עצמו הרבה יותר מהרגיל, תדעו שזו התנהגות שמעידה על בעיה. או שהחתול חולה או שהוא בסטרס רציני ואפילו דכאון. זה השלב ללכת לווטרינר כצעד ראשון על מנת לשלול או לטפל בבעיה הרפואית. אם נשללה בעיה בריאותית, זה השלב להזמין יעוץ התנהגות כדי להבין מה הסיבה לסטרס, ולפתור את הבעיה.
אורלי זכאי | CAT GURU
יועצת התנהגות חתולים