חברות

תסמונת "פיקה" בחתולים או "למה החתול שלי אוכל שקיות ושמיכות?"

המונח Pica מתאר התנהגות שבה החתול אוכל דברים שהם לא מזון. החומרים שיותר מאפיינים תסמונת פיקה בחתולים הם צמר-בעיקר שמיכות, גרביים וסוודרים. אבל חלק מהחתולים יאכלו כל דבר, החל משקיות ניילון ועד החול בארגז הצרכים שלו.

תסמונת פיקה בחתולים זאת בעיה. ההתנהגות הזו עלולה לסכן את החתול שלכם. כדאי לדעת את העובדה הבאה במערכת היחסים שלכם עם החתול – זו אחת הדרכים שהוא מכיר כדי לתקשר איזה שהוא קושי.

ברוב המוחלט של המקרים, זו התנהגות שנראה אצל חתולים שחיים רק בדירה, כלומר כשלא מאפשרים לחתול לצאת החוצה. במקרים האלה, אין לו שום דרך לפתור לעצמו בעיות בדרכים טבעיות לו. לכן הוא יעשה מה שהוא יודע כדי להראות לכם שיש לו בעיה וחשוב מאוד לתת לו מענה.

החתולה של לקוחות שלי אוכלת בובות בד ופרווה . מדובר בחתולה שחיה בדירה עם זוג סטודנטים מקסימים ועסוקים מאוד, שנמצאים בעבודה במהלך היום, כמו כולנו. אלא שלחתולה הזו, השהיה לבד בבית קשה מדי. המשמעות של להיות יום שלם לבד בבית היא מעט מדי פעילות וענין, כלומר, שעמום הולך ומצטבר. יום אחרי יום שמתפתח לתסכול כרוני וגורם לסטרס. את הסטרס הזה היא מנסה לפרוק על ידי אכילת בובות.

אם זה לא הספיק, אז לאחרונה נולד תינוק והסטרס גבר. בתהליך העבודה איתם, אני עוזרת להם לבנות מערכת יחסים טובה ומעניינת בין החתולה לתינוק, לשלב אותה בשינוי בבית ולא להרחיק כמו שהרבה הורים נוטים לעשות. זה גורם לה להתחבר עם התינוק ולגלות עולם חדש והמון עניין ותעסוקה. יש עוד עבודה לעשות, אבל הם בדרך הנכונה.

 

אז למה זה קורה?

מה גורם לחתול לאכול דברים כאלה ומה עושים כדי לפתור את הבעיה? חוקרים משערים שאלה הגורמים לתסמונת פיקה בחתולים:

  1. מחסור בסיבים בתזונה
  2. שעמום ותסכול – חתולים שחיים בסביבה לא מספקת ינסו להרגיע את עצמם על ידי ההתנהגות הזו. חתול משועמם שלא מסופק מבחינה מנטלית ופיזית, עלול להתחיל ללעוס חפצים רק בשביל התעסוקה.
  3. בעיה רפואית – נוירולוגית או גנטית עלולות להיות הגורם.

 

הטיפול בתסמונת פיקה בחתולים

הטיפול בתופעה הזו של אכילת דברים שהם לא אוכל (שימו לב שאני מדברת ממש על אכילה ובליעה של דברים) כדאי שיעשה בעזרת יועצת התנהגות חתולים. בתסמונת פיקה בחתולים מדובר ברמת תסכול גבוהה וכדאי מאוד להתייחס לכל הפרטים שמרכיבים את התמונה המלאה. פגשתי עשרות משפחות וחתולים עם הבעיה הזו במהלך השנים בעבודתי כיועצת התנהגות חתולים והניסיון שלי הראה שבכל המקרים היה מדובר בשילוב של כמה סיבות שגרמו לחתול לפתח בעיית התנהגות.

dogform

הבשורה הטובה היא שבהרבה מקרים ניתן לפתור את הבעיה.

ששת הצעדים הראשונים לפתרון הבעיה שתוכלו כבר היום להתחיל וליישם:

  1. אני תמיד ממליצה להתחיל מבדיקה אצל הווטרינר על מנת לשלול בעיות בריאותיות.
  2. שינוי תזונתי- מכיוון שחוסרים במרכיבים מסוימים בתזונה, כמו למשל סיבים תזונתיים, עלולה להיות סיבה לאכילה של דברים לפי החוקרים התנהגותיים, כדאי להעשיר את התפריט של החתול במזון בריא ומגון
  3. פעילות פיזית ומנטלית מגוונת ועשירה יותר, כי חתול משועמם יחפש תעסוקה. יש אפשרות לתת כדורי האכלה, צעצועי הפעלה, מתקני טיפוס ושיוף ציפורניים ועודיש רשימה ארוכה של אפשרויות להעשיר את סביבת המחיה ולהפוך אותה למעניינת ומספקת יותר.
  4. פעילות אינטראקטיבית, כלומר פעילות משותפת שלכם עם החתול, יומיומית. אם אתם משתמשים במשחק חכה, חשוב שתשחקו איתו בצורה כזו שתאפשר לו באמת לרדוף ולצוד את הטרף. תאפשרו להם באמת לעשות פעילות ציד כמו שהיו רוצים. הרי זו המהות של חתול.

 

  1. חלופות ראויות לנשיכה ולעיסה – בנוסף לצעצועי האכלה, תגדלו בבית באדנית דשא. כך הם יוכלו ליהנות קצת מהטבע כמו שהיו שמחים לעשות. היום אפשר לקנות בחלק מהמשתלות אדניות מוכנות עם דשא. אם אתם לא מוצאים, אפשר לגדל בבית די מהר. אז דשא, דשא יפני, לימונית, עשב חיטה ואפילו פטרוזיליה, זו רשימת הקניות שאני מליצה לכם לביקור הקרוב במשתלה
  2. הפחתת סטרס – עשו כל מה שאתם יכולים כדי לברר מה יכול לגרום לו לסטרס ותתנו מענה לקושי הזה. החל ממעבר דירה, מגורים משותפים, פרידה, גיוס לצבא ועוד

 

תיעזרו באיש מקצוע – אם אין לכם אפשרות לגלות לבד מה הגורם לסטרס ולהתנהגות הזו, או שאתם לא יודעים איך לפתור את הבעיה, תפנו אלי לפגישת יעוץ ונפתור את הבעיה יחד.

 

צריכים עוד מידע? כאן באתר מחכים לכם עוד מחכה לכם עוד מידע שכתבתי על התנהגות חתולים ופתרון בעיות התנהגות. אם לא מצאתם תשובה לשאלה שלכם, פנו אלי ואעזור בשמחה

אורלי זכאי, ועצת התנהגות חתולים

 

עדיין לא מצאת את התשובה שחיפשת?

whatsapp
אהבתם? שתפו
עדיין לא מצאת את מה שחיפשת? אנחנו זמינים עבורך לכל שאלה בווטסאפ שלנו לשליחת הודעה