בריאות

10 צמחי בית רעילים לכלבים

יש מספר עצום של צמחים רעילים מאוד ואף קטלניים לכלבים. חלק מהצמחים הללו נמצאים בגינות ציבוריות או בסביבה ליד הבית וחלקם בתוך הגינות או החצרות הפרטיות ובתוך הבתים שלנו.

במאמר הנוכחי נדבר על עשרה צמחי בית רעילים לכלבים ולבעלי חיים נוספים, שעלינו להרחיק את חיות המחמד שלנו מהם.
אם יש לכם חשד, ולו הקל ביותר, שהכלב שלכם אכל מהם, גשו בהקדם האפשרי למרפאה וטרינרית לקבלת טיפול.

צמחים רעילים לכלבים ותסמיני ההרעלה שהם גורמים

צמח האלוורה

ג'ל האלוורה הנפלא שעוזר לעור שלנו במקרים של פצעים, גירודים וכוויות, עלול להזיק לחיית המחמד שלנו. תסמינים של הרעלה כוללים: הקאות, שלשולים, עייפות, רעידות ודיכאון כללי במערכת העצבים המרכזית.

דקל ננסי (ציקס מופשל)

דקלי הנוי הפופולריים רעילים ומסוכנים במיוחד לכלבים. אומרים שהם גם מושכים מאוד מכיוון שחלק מהכלבים מוצאים אותם די טעימים. תסמינים של הרעלה כוללים: הקאות, שלשולים, צואה דמית (דמוית זפת שחורה), הצהבה של העיניים, החניכיים או העור, אי ​​ספיקת כבד ואף מוות.

נרקיס

הנרקיס אמנם יפה ומלכותי, אך חשוב לדעת שהוא אחד הרעילים ביותר מבין צמחי הבית הרעילים לכלבים. למרות שכל חלקי הצמח רעילים, הפקעת מסוכנת במיוחד. תסמינים של הרעלה כוללים: בחילה, הקאות, שלשולים, עלייה בקצב הלב, נשימה לא תקינה, רעידות וכאבי בטן

ביגוניה

הביגוניה היפה והפופולרית, על זניה הרבים והשונים, רעילה במיוחד לבעלי חיים. למרות שהשורשים מכילים את רוב הרעל, יש להרחיק את חיות המחמד מכל הצמח. תסמינים של הרעלה כוללים: התעטשות מוגזמת, פצעים בפה, נפיחות בפה ובלשון, ליקוק שפתיים, הקאות, התייבשות, הימנעות מאכילה או שתייה.

אמריליס

הפרח היפה מכיל בתוכו חומר רעיל ביותר, בעיקר בפקעת. תסמינים של הרעלה כוללים: ריור יתר, עייפות, רעידות, והפרעות במערכת העיכול – הקאות, שלשולים, ירידה בתיאבון וכאבי בטן.

 

רקפת

הרקפת היפהפייה, שניתן לגדל גם בבית, מכילה בעיקר בפקעת חומר רעיל בשם ציקלאמינין. סימני הרעלה כוללים: גירוי של מערכת העיכול, שלשולים והקאות מרובות, שינויים במקצב הלב ודופק גבוה.

 

ניצנית

צמח הבית הנפוץ והיפה שייך לקבוצת צמחים המכילים רעלנים לבביים. עם זאת, בליעה על ידי כלבים וחתולים גורמת לרוב לגירוי או לעצבנות במערכת העיכול. אם נבלעת כמות גדולה מספיק, עלול להיות סיכון לסימנים חמורים יותר, כולל שינויים בקצב הלב, חולשה וקריסה. ​תסמינים (קלים) כוללים בדרך כלל הקאות ושלשולים.

 

dogform

חרצית

חרציות מכילות קוטל חרקים טבעי ובליעתן פוגעת במערכת העצבים. תסמינים של הרעלה כוללים בחילות, הקאות, פריחה בעור, ריור מוגבר, שלשולים וחוסר קואורדינציה.

אוזן פיל

אוזן הפיל היא שם נפוץ לכמה סוגים של צמחים. צמחים אלו מכילים גבישי סידן אוקסלט בלתי מסיסים, שעלולים להאכיב ואף להוות סכנה במקרים מסוימים. העלים והגבעולים הם החלקים הרעילים ביותר של צמחים אלו. לעיסה או נשיכה של צמח מסוג אוזן הפיל ישחררו את הגבישים הללו והם יחדרו לרקמות. תסמינים של הרעלה כוללים: גירוי בחלל הפה, כאב ונפיחות של הפה, הלשון והשפתיים, ריור מוגזם, הקאות, קושי בבליעה, בחילות והקאות.

 

פוטוס

המטפס הפופולרי רעיל לחיות המחמד, על אף שלרוב אינו מסכן חיים. בליעת הצמח עלולה לגרום לצריבה עזה וגירוי של הפה, הלשון או השפתיים. תסמינים נוספים כוללים עייפות, הקאות, קושי בהקאות, שלשולים וריור מוגבר. תסמינים חמורים יותר כוללים אובדן הכרה, התקפים או קשיי נשימה הנגרמים על ידי נפיחות פנימית.

 

כיצד מונעים מחיית המחמד לאכול צמחי בית רעילים לכלבים?

 

  • בדקו וזהו אילו צמחים יש לכם בבית (ואם התחדשתם בצמח חדש, חפשו עליו מידע באינטרנט, גם באנגלית) והרחיקו מהכלב (או החתול) את הצמחים המסוכנים.
  • תוכלו לתלות צמחים רעילים לכלבים בתוך סלסלות.
  • צמחי גינה גדולים תוכלו לתחום בתוך גדרות כך שיהיו מחוץ להישג ידו (או יותר מדויק –כפותיו/פיו) של כלבכם.
  • העסיקו את כלבכם באמצעות צעצועי האכלה מעניינים. כך, לא ימצא כל סיבה להסתקרן מצמחי בית רעילים לכלבים או שאר חפצים אסורים ומסוכנים.
  • השגיחו על כלבכם ובדקו את מעשיו גם כאשר הוא משחק בתוך חצר או גינה מגודרת.

 

שמרו על כלבכם בטוח, שמח ובריא!

מירב גמליאל בושן – מאלפת ומטפלת התנהגותית לכלבים
וסופרת ילדים הכותבת בעיקר על עולמו של הכלב www.merav-dogs.com

עדיין לא מצאת את התשובה שחיפשת?

whatsapp
אהבתם? שתפו
עדיין לא מצאת את מה שחיפשת? אנחנו זמינים עבורך לכל שאלה בווטסאפ שלנו לשליחת הודעה