שינה וסביבה

5 טעויות שעושים עם ארגז הצרכים של החתול

כדי למנוע בעיות נפוצות כמו צרכים מחוץ לארגז, או פיפי על המיטה והספה, אתם צריכים להסתכל על ארגז הצרכים דרך העיניים של החתול...

אהבתם? שתפו

כשאנחנו מאמצים חתול, אנחנו מניחים כלי אוכל, כלי מים וארגז צרכים בבית ומניחים או מצפים פשוט שזה יהיה המקום שבו החתול יעשה את הצרכים שלו. כל זמן שהחתול עושה מה שציפיתם והכל עובד לפי התכנית שלכם, אז הכל בסדר וכולכם מרוצים.

החתול לעומת זאת, מתייחס לארגז הצרכים בראיה יותר מורכבת ממה שאנחנו חושבים ובעיות של צרכים מחוץ לארגז יכולות להתפתח די מהר, בגלל טיפול לא נכון.

אני כאן בדיוק כדי לחסוך לכם בעיות, ולכן אני רוצה שתסתכלו על ארגז הצרכים קצת דרך העיניים של החתול, כדי למנוע בעיות כמו צרכים מחוץ לארגז, או פיפי על המיטה והספה ולכן רכזתי לכם כמה טעויות שאנשים עושים עם ארגז הצרכים של החתול ומה נכון לעשות.

ארגז לא נקי מספיק
לא הייתם רוצים להיכנס לשירותים שלא הורידו את המים קודם, נכון? אז למה אני רואה כל כך הרבה בתים שלא מתייחסים לעניין הזה כשזה נוגע לארגז הצרכים של החתול. צריך לזכור שארגז מלוכלך עושה את החתול שלכם ללא מרוצה ומתוסכל. צריך לנקות את הארגז פעמיים ביום – בוקר וערב.

מיקום לא נכון של הארגז
מאוד מאוד חשוב להרחיק את האוכל והשתייה של החתול מארגז הצרכים ואפילו לא לשים באותו חדר. אף אחד לא אוהב לאכול ליד השירותים ואצל חתולים מדובר בעניין הישרדותי ולא רק ענין של העדפה ובוודאי לא פינוק. הם יקפידו לעשות צרכים רחוק מהמקום שבו הם אוכלים ומבלים רב היום כדי לא "לקרוא" לטורפים. גם א הם חיים אצלכם בבית, חתולים תמיד פועלים מתוך יצר ההישרדות.

מעט מדי ארגזים לכמות החתולים בבית
אם יש לכם יותר מחתול אחד בבית, אתם צריכים לרב יותר מארגז אחד. כמה ארגזים? התשובה לשאלה הזו תלויה בין היתר גם במערכת היחסים בין החתולים שלכם. אחד העקרונות הכי חשובים בבית זה לדאוג שהחתולים לא יצטרכו להתמודד על המשאבים, כדי לא ליצור מתח ויריבות ביניהם. עדיף לכם לנקות פיפי מארגזי צרכים ולא מהמזרון או הספה בסלון, זה הרבה יותר קל.

מעט מדי חול בארגז
אחד הדברים הנפוצים שאני רואה בפגישות הייעוץ שלי, זה מעט מדי חול בארגז הצרכים של החתול. לפעמים ממש רואים את התחתית של הארגז. מה שצריך לעשות זה לשים חול בערך בגובה שני שליש מגובה הארגז כדי שהחול יספוג טוב את השתן והשתן לא ירטיב את תחתית הארגז. אם השתן מצטבר למטה בארגז הריח יהיה בלתי נסבל והחתול יהיה מאוד לא מרוצה מזה.

התעלמות מבעיה בריאותית
הרבה מאוד בעיות התנהגות, יש להן רקע בריאותי. הרבה מאוד חתולים סובלים מכאב, כיוון שהבעלים מניחים שהסיבה שבגללה החתול מתרחק מארגז הצרכים היא התנהגותית, כאשר בפועל, היא יכולה להיות על רקע בעיה במערכת השתן, כשל כליות, סכרת או שילוב של כמה גורמים. כאשר אתם רואים שינוי בהתנהגות הטבעית של החתול כדאי לדבר עם הווטרינר ולשלול בעיה רפואית לפני שתפנו לטיפול התנהגותי.

אורלי זכאי
יועצת התנהגות חתולים