תזונה

9 סיבות לכך שהחתול שלך לא נוגע באוכל

וגם כמה דרכים לגרום לו לאכול.....

מאת אורלי זכאי | CAT GURU
יועצת התנהגות חתולים

 

החתול שלך בררן מאוד באוכל? יכול להיות שניסית כבר כל כך הרבה סוגים של אוכל ובתמורה החתול שלך הסתכל על הצלחת, הסיט את המבט והתרחק… כל פעם מחדש…
יתכן גם שהחתול שלך אכל במשך כמה ימים מזון מסוים בשמחה רבה, אבל באופן פתאומי ומוחלט כבר אינו מעוניין לאכול אותו יותר. הרבה מאוד חתולים מסרבים לאכול את המזון ששמים להם בצלחת ולא משנה איזה סוג מזון אתם מציעים לחתול, בין אם מדובר במזון יבש לחתולים, מזון רטוב, או מזון טרי שהכנתם לו במיוחד בבית. מהן הסיבות שבגללן החתול עלול להיות מאוד בררן או לסרב לאכול?

סיבה 1 : אולי הוא לא בריא?
כל שינוי בתיאבון של החתול, עלול להיות תוצאה של בעיה בריאותית. הצעד הראשון שכדאי לעשות הוא לגשת לווטרינר לבדיקה רפואית. יכולות להיות לכך הרבה סיבות בריאותיות, כמו למשל שן רקובה או דלקת חניכיים שגורמות לחתול לכאבים בכל פעם שהוא מנסה ללעוס. דלקת בדרכי הנשימה, חום, או בעיות אחרות, גם הם יגרמו לחתול להתרחק מהאוכל.
חתולים אלופים בהסתרה של כאבים וחולשה ולכם יהיה מאוד קשה לעלות על בעיה, אלא רק כשהוא כבר ממש לא יוכל לסבול יותר את הכאב.
אל תניחו בשום מקרה שהחתול מפונק ואל תגידו שהוא יאכל אם יהיה רעב. חתול שלא אוכל יומיים שלושה, עלול לפתח "כבד שומני", בעיה מאוד רצינית שמסכנת את חייו.

אז מה עושים?  הולכים לווטרינר ומוודאים שהשינוי בתיאבון אינו תוצאה של בעיית בריאות!

סיבה 2 : שינוי פתאומי בתזונה
חתולים לא אוהבים שינויים פתאומיים בתזונה. מעבר פתאומי למזון אחר, עלול לגרום לחתול לשלשול או להתרחקות מצלחת האוכל בגלל רתיעה מהריח או המרקם הלא מוכר.

אז מה עושים? המעבר למזון חדש צריך להיעשות בהדרגה, כך שהחתול יתיידד עם הטעם והמרקם ומערכת העיכול שלו תתרגל למרכיבים החדשים! 

סיבה 3: העדר חשיפה לטעמים ולמרקמים שונים
הרבה מאוד חתולים שאכלו כל חייהם את אותו המזון בדיוק, עלולים לפתח בעיה כשמנסים להחליף להם פתאום למזון אחר, המותאם יותר למצבם הבריאותי או לגילם.

אז מה עושים? מגוונים את המזון של החתול על ידי שימוש בטעם אחר או במרקם אחר של אותו מזון!

סיבה 4: פחד ומתח נפשי
אם חתול אחר בבית מציק לחתול, הוא עלול להחליט שזה מסוכן מדי להתקרב לאזור האוכל ועלול להישאר רעב עד שימצא פתרון. גם אם החתול מרגיש בסטרס באופן קבוע, עלולה להיות לכך השפעה על האכילה.
אזור האוכל אמור להיות מקושר באופן מוחלט לרוגע ובטחון. בבתים שיש בהם יותר מחתול אחד, חשוב מאוד לארגן מספר צלחות אוכל במקומות שונים על הרצפה, או להניח צלחת במקום גבוה יחסית, רחוק יותר מחיות אחרות בבית ומילדים קטנים. זה מעניק לחלק מהחתולים תחושת בטחון. במקביל, חשוב מאוד לבנות מערכת יחסים טובה בין החתולים בבית כדי שכולם יחיו בנחת ובשמחה.

אז מה עושים? חתול בסטרס הוא חתול לא מאושר, לכן גלו מה הסיבה למתח שבו הוא שרוי וטפלו בה. ניתן להסתייע ביועצת התנהגות חתולים!

סיבה 5 : קערת האוכל קרובה לקערת המים
זה נשמע אולי פינוק מופרז, אבל אל תשכחו שאתם מגדלים ציד בבית. ממש כפי שבטבע לאחר הטרף לא ממתינה קערת מים, כך גם בבית: חתולים לא אוהבים שצלחת האוכל והמים קרובות זו לזו. עדיף להרחיק אותן אחת מהשנייה. כדי שתמיד תוכלו לוודא שהמים טריים ונקיים, מומלץ להניח קערת מים אחת במטבח. בנוסף, כדאי להניח לפחות עוד קערת מים נוספת אחת בבית או אפילו מזרקת חתולים שמעודדת את רוב החתולים לשתות יותר.

dogform

אז מה עושים? הרחיקו את קערת האוכל מקערת המים והוסיפו מזרקה, כדי לעודד את החתול לשתות וכדי שירגיש שמכבדים את הטורף שבו!

סיבה 6 : קערת האוכל קרובה לארגז הצרכים
כמו שאנחנו לא נוהגים לאכול בשירותים, כך גם החתול לא אוהב לאכול קרוב ל"שירותים".
כשהחתול מריח את ארגז הצרכים (זכרו שחוש הריח של החתולים הרבה יותר טוב משלנו), הוא יעדיף להתרחק מהאוכל, או להתרחק מהשירותים. הימנעות מהשירותים תגרום לעשיית צרכים ברחבי הבית. בשני המקרים התוצאה לא רצויה, לכן חשוב להקפיד שהאוכל והמים של החתול יהיו רחוקים מאוד מארגז הצרכים.

אז מה עושים? הרחיקו ככל הניתן את קערת האוכל (וגם את קערת המים) מארגז הצרכים!

סיבה 7 : המזון קר מידי או לא טרי
חתולים לא אוהבים אוכל שיצא מהמקרר בטמפרטורה נמוכה מדי, כיוון שמבחינת החתול זה אומר שהוא לא מאוד טרי. בנוסף, מזון קר מדיף פחות ריח ולכן הוא פחות מפתה. חתול מעדיף לאכול מזון בטמפרטורת הגוף של הטרף, אז תזכרו את זה כשאתם נותנים לחתול מזון רטוב או טרי שהכנתם במיוחד. בכל מקרה הקפידו גם על הטריות, כי מזון טרי או רטוב מתקלקל מאוד מאוד מהר, לכן אין להשאיר אותו בצלחת.

אז מה עושים? מזון טרי ובטמפרטורת הגוף של הטרף – זה המזון האידיאלי עבור החתול!

סיבה 8 : המזון לא מתאים לחתול שלכם
בהרבה מאוד בתים נותנים לחתול מזון שאינו מתאים לו מבחינת הרכיבים התזונתיים או שחסרים בו מרכיבים החיוניים מאוד לבריאותו. אם בחרתם לתת מזון טרי, חשוב ללמוד את הנושא ולהבין איך להרכיב תפריט מאוזן ומתאים לגיל ולמצבו הבריאותי של החתול.

אז מה עושים? התאימו את המזון לגילו, למצבו הבריאותי ולטעמו של החתול!

סיבה 9 : חסר לחתול אתגר הציד
נכון שזה קל מאוד לשים אוכל בצלחת, אבל עבור החתול אוכל צריך להיות אתגר – כמו בטבע. כדי לדמות את אתגר הציד, להעסיק את החתול, להפיג את שעמומו מאוכל מוכן שממתין בקערה ולחייב אותו ליותר מאמץ, קיימים בשוק צעצועי האכלה לחתולים. מלבד מתן מענה מצוין לצרכי הציד של החתול והעיסוק ב"טרף", צעצוע האכלה עוזר מאוד בבתים בהם יש יותר מחתול אחד ומערכת היחסים בין החתולים לא כל כך טובה. צעצוע ההאכלה מסיח את דעתם ומעניק להם עיסוק נכון.

אז מה עושים? אתגרו את החתול עם צעצוע האכלה, שמעסיק אותו ומדמה אכילה אחרי ציד!

 

בואו להתנסות במתכון החדש והמשופר של לה קט! לקבלת קופון התנסות היכנסו>>

עדיין לא מצאת את התשובה שחיפשת?

whatsapp
אהבתם? שתפו
עדיין לא מצאת את מה שחיפשת? אנחנו זמינים עבורך לכל שאלה בווטסאפ שלנו לשליחת הודעה