כניסת לקוחותעקבו אחרינו
הצטרפו למועדון ביופט
Whatsapp Whatsapp

טוי רוסי קצר שיער

זעירים - כלבי ליווי

סוג המשפחה

15-16 שנים

תוחלת חיים ממוצעת

1.5-3ק"ג

משקל ממוצע של כלב בוגר

22-27 ס"מ

גובה ממוצע לכלב בוגר

תיאור כללי

טוי רוסי הוא אחד הגזעים הקטנים בארץ ובעולם. הוא בעל מראה אצילי ואלגנטי, גבוה רגליים, קל עצם, ראש מעוגל עם אוזניים גדולות וזקופות. הגזע מגיע עם שני סוגי פרווה – קצר וארוך. לטוי הרוסי קצר השיער – פרווה קצרה, חלקה ומבריקה. והזן השני, טוי רוסי ארוך שיער, בעל פרווה ארוכה בקצות האוזניים, ובחלק האחורי של הירך והזנב. לשני הזנים אין תת פרווה, לכן, הנשירה הטבעית למעשה מינימאלית ואינה מורגשת. טוי רוסי לא זקוק לרחצה תכופה ולא דורש טיפוח פרווה מיוחד.

הגזע קיים במגוון צבעים, עם ציור טיפוסי של אזורים בגוון בהיר יותר (כנוי Tan באנגלית). צבעיו העיקריים הינם – שחור, חום, כחול, לילך, אדום ושמנת. צבע האף והעיניים תואם לצבע הפרווה. המומחים והמגדלים מעדיפים גווני פרווה קהים יותר (שחור, חום ואדום) מאשר הבהירים.

הגזע מגיע אלינו מרוסיה, אבל המקור שלו הוא הטוי טרייר האנגלי, שהיה מאוד פופולארי בתחילת המאה ה – 20 בקרב האצולה הרוסית. לאחר מהפכת 1917 הגזע כמעט נכחד ונעלם יחד עם בעלים. בשנות החמישים, ההתעניינות בכלבים הדקורטיביים שוב עלתה. אך, המצב הפוליטי ו"מסך הברזל" הסובייטי, לא אפשרו יבוא כלבים גזעים מחול. מגדלים החלו במאמצים לשחזר את הגזע במצב הנתון. נקבע תקן שונה מהתקן של טוי טרייר האנגלי, ומאותו הרגע התפתחות הגזע ברוסיה החלה בדרכה.

תכונות אופי

הגזע מלא שמחת חיים, פעיל ועליז. לא פחדן ולא תוקפני, וידידותי לסובבים. מסתדר טוב עם כולם – בני אדם ובעלי חיים אחרים בבית, ציפורים ומכרסמים. טוי טרייר נקשר לבעלים ונאמן להם עד אין סוף. זקוק למילה טובה מהם, מגע וקירבה. הוא יתאפס על הברכיים או יתכרבל עם בעלים בשמיכה מול הטלוויזיה – כדי פשוט להיות שם.

טוי רוסי חביב אך לא טורדני, אינטליגנטי, רגיש למצבי רוח בבית, לא הרסני ומתאים במיוחד לגידול בסביבה עירונית. הוא "דיוקן" אידיאלי של בעליו. הגזע משתלב בקלות בקצב ובאורח החיים שלהם – מהרגוע ועד לפעיל. בהתאם לאופי הבעלים וחינוך שקיבל, הטוי הרוסי יודע להיות "חתול ביתי". ומנגד, טוי רוסי יודע להיות ספורטיבי וחבר ממדרגה ראשונה לנסיעות וטיולים מכל סוג. ניתן לצאת עם טוי רוסי למסע רגלי, להסיע אותו בתיק ידני ולטוס איתו ביחד בתא הנוסעים. טוי רוסי מתאים בתור חיית מחמד לכמעט כל סוגי המשפחות וליחידים.

בריאות

כלבים מגזע טוי רוסי רגישים לטמפרטורות קיצוניות עקב משקל גוף הזעיר, היעדר תת פרווה ושכבת שומן תת עורית לא משמעותית (טווח טמפרטורות האופטימלית הינו זהה לבני אדם – 22-24 מעלות). לימים הקרים לבחירת הבעלים מבחר מסחרר של בגדי חורב נוחים ויפים לגזעים זעירים. יש לזכור כי חימום יתר מסוכן מקירור יתר! בקיץ חשוב להימנע מטיולים ארוכים בשעות החמות. בכל עונות השנה יש להקפיד על גישה החופשית למים טריים.

כלבים מגזע טוי רוסי, בדומה לגזעים זעירים אחרים, נוטים לצבור משקל עודף אם הם אינם פעילים מספיק ואם הם אוכלים מעבר למידה. לכן, למרות שניתן ללמד אותם לצרכים על משטח חד פעמי או במגש חתולים, חשוב להקפיד על פעילות קבוע כגון טיול עם רצועה. כמו כן, חשובה האכילה המבוקרת – מנות שקולות לפי משקל רצוי פעם-פעמיים ביום לכלבים בוגרים. לא כדאי להשאיר מזון זמין קבוע.

לטוי רוסי עצמות גפיים דקות וארוכות. נפילה מגובה עלולה לגרום לנזק במיוחד בגורים. יש לזכור כלל אחד פשוט: טוי רוסי חופשי לקפוץ מגובה שהוא בעצמו מסוגל לעלות אליו! היות וטוי רוסי אוהבים ילדים וישמחו לשחק ולהשתולל איתם, חשוב להסביר לילדים כללי זהירות ודרך נכונה להתנהג עם הכלב.

גוריו של הטוי הרוסי, בדומה לכלל גזעים זעירים, זקוקים לפעמים לעזרתו של הווטרינר באת החלפת שיניים חלביות לקבועות – שן שלא יצאה בזמן כדאי לעקור. חשוב להקפיד על צחצוח שיניים וניקוי אבן לפי הצורך.

כלבי הטוי הרוסי הם כלבים אמיצים, הם לא מרגישים את עצמם קטנים מול כלבים אחרים. לבעלים (במיוחד של טוי רוסי זכרים) חשוב להיות ערים במגעים עם כלבים אחרים הגדולים יותר.

אילוף

כלבים מגזע טוי רוסי הם חכמים, אינטליגנטיים, בעלי כושר למידה ורצון גבוהים ביותר, קשובים לבעלים וקלים לאילוף מכל סוג.
טוי רוסי אוהבים ללמוד טריקים חדשים, משתתפים בהצלחה רבה בפעילויות ספורטיביות כגון "אדז'יליטי" וכמו כן, מתאימים לתחום ה"ריקודים עם כלבים". טוי רוסי בא לעולם להיות "כלב נוח ומשמח את הבעלים". לכן, באמצעות האילוף מתאים, שמבוסס על חיזוק חיובי לכלב, ניתן לפסל דפוסי התנהגות הרצויים ע" הבעלים בקלות ובמהירות.

 

מאת: המגדלת גזע טוי רוסי בישראל – אירנה בל
BellToy" kennel – Russkiy Toy in Israel"

 

לשאלות ובירורים נוספים ניתן לפנות ל: 7788 68 528 972+

dogform

עדיין לא מצאת את התשובה שחיפשת?

whatsapp
אהבתם? שתפו
עדיין לא מצאת את מה שחיפשת? אנחנו זמינים עבורך לכל שאלה בווטסאפ שלנו לשליחת הודעה
x

לידיעתך, באתר זה נעשה שימוש בקבצי Cookies. המשך גלישה באתר מהווה הסכמה לשימוש זה.
למידע נוסף ניתן לעיין במדיניות הפרטיות