כניסת לקוחות עקבו אחרינו
הצטרפו למשפחה
Loading...

רועה אוסטרלי

רועים

סוג המשפחה

12-18שנים

תוחלת חיים ממוצעת

20-30ק"ג

משקל ממוצע של כלב בוגר

46-58ס"מ

גובה ממוצע לכלב בוגר

תיאור כללי

אחד הכינויים של כלב הרועים האוסטרלי הוא "עין רפאים" מכיוון שלכלב זה פעמים רבות יש עיניים בהירות בצבע כחול, ירוק או חום בהיר. כלבי רועה אוסטרלי יכולים להיות בעלי צבע עין שונה בכל עין, או בעלי צבע שונה באותה עין (חצי ירוק וחצי חום). צורת העיניים היא שקד והמבנה הייחודי שלהן נועד כדי שחרקים מעופפים לא יפגעו בהן וגם כדי להגן על העיניים מקרני השמש. פרוותו של כלב רועה אוסטרלי באורך בינוני, מגוונת ובעלת כתמים בצבעים שחור, כחול, אדום וחום. מגוון הצבעים מעניק לכל כלב מראה ייחודי משלו. מבנה גופם של כלבי הרועה האוסטרלי הוא קומפקטי בינוני, כאשר האורך שלהם עולה מעט על הגובה.

תכונות אופי

קל לאילוף

כלב מסוג רועה אוסטרלי הוא אינטליגנטי מאוד ואנרגטי. אמנם הכלב מעט ביישן בקרבת זרים, אבל בסה"כ ניתן לומר שהאופי שלהם נעים וטוב. בגלל אהבתם הרבה למשחקים כלבי הרועים האוסטרליים יכולים להיות כלבי משפחה נפלאים. כלבים אלו תמיד רוצים להיות חלק מהמשפחה ומהפעילויות שלה.

כלב רועים אוסטרלי מסתדר נהדר עם ילדים. הוא נוטה לנשוך בעקבים כחלק מהמשחק שלו, אבל ניתן ללמד אותו להימנע מכך. כלב הרועה האוסטרלי הוא כלב נאמן שמשתוקק לרצות את בעליו. כלבים אלו יכולים להגן היטב על בני המשפחה ועל הטריטוריה שלהם, הם יוצרים קשרים חזקים עם הבעלים שלהם ובנוסף לכל התכונות החיוביות הללו הם גם מאוד אמיצים.

בריאות

כלבי רועה אוסטרלי יכולים לסבול מבעיות חמורות בעיניים, דיספלסיה של מפרק הירך שיכולה לגרום לצליעה. כמו כן, כלבים מגזע הרועה האוסטרלי יכולים לסבול מאפילפסיה, בעיות בלב, סרטן, אלרגיות, חוסר תפקוד בלוטת התריס. גזע זה רגיש מאוד לרכיב הנקרא ivermectin"" אשר מופיע בתרופות מסוימות.

רוב בעיות הבריאות של כלבים אלו הן בעיות תורשתיות, לכן כבר בגיל 6 שבועות ניתן לבדוק את הגורים אצל הווטרינר, במיוחד בנוגע לליקויים בעיניים! כלבים מגזע רועה אוסטרלי בעלי פגמים תורשתיים צריכים להיות מעוקרים או מסורסים כדי לצאת מתוכנית הרבייה.

כלב רועים אוסטרלי נחשב למגיר פרווה כבד. אתם תצטרכו לשאוב את ביתכם לעיתים כפופות. הברשת הפרווה על ידי שני סוגי מברשות איכותיות יכולה לעזור להסרת השיער המת. גילוח במקרה של גזע זה אינו מומלץ, הוא יכול לחשוף את הכלב לכוויות שמש ואפילו לגרום לו לצלקות. אל תרחצו את הרועה האוסטרלי שלכם לעיתים קרובות, הדבר יכול לפגוע בשומן הטבעי של הפרווה. לאחר הרחצה אתם חייבים לייבש אותה היטב, פרווה לחה יוצרת אצל הרועה האוסטרלי בעיות עור. אתם יכולים לייבש את הפרווה עם מייבש שיער, אבל הקפידו לעשות זאת ממרחק בטוח של כחצי מטר ובעזרת מברשת פינים.

 

פעילות גופנית: כלב רועים אוסטרלי זקוק מאוד לפעילות גופנית נמרצת. הפעילות הספורטיבית שומרת עליהם מרוצים ובריאים. הם חייבים לקבל בכל יום את ההזדמנות שלהם לפרוק את האנרגיה הרבה האצורה בתוכם. כלבים מגזע הרועה האוסטרלי זקוקים גם לגירוי מנטאלי במקביל לפעילות הפיזית.
כלבים אלו לא נועדו להיות חיות בית, אלא אם כן יש לכם כבשים בחצר האחורית. הם זקוקים לעבודה, אחרת הם יהפכו למשועממים ויתחילו ללעוס חפצים ולנבוח בלי סוף. כלב הרועים האוסטרלי זקוק ודורש תשומת לב מתמדת והוא פעמים רבות אנרגטי מידי בכדי לשמש כחיית מחמד בלבד.
כלבי רועים אוסטרליים רבים ננטשו בגלל מרצם הרב, אשר ללא הפעילות המתאימה, הפך להתנהגות הרסנית.

אילוף

המפתח לקבלת כלב רועה אוסטרלי מאוזן ושמח הוא באמצעות תהליך סוציאליזציה מוקדם ככל האפשר, הכולל חשיפת הכלב לבני אדם, בעלי חיים וגם למקומות שונים. גזע זה יכול להיות חשדן מאוד בקרבת אנשים יוצאי דופן. כפי שציינו קודם לכן, כלב הרועים האוסטרלי הוא בראש ובראשונה כלב עבודה והוא חייב לעבוד ולהיות עסוק, גם תרגילי אילוף קבועים הם סוג של תעסוקה בשבילו.
כלבים מגזע רועה אוסטרלי לומדים מהר מאוד, הם מצטיינים במעשיהם ונהנים ממגוון של אימונים, משחקים ותשומת לב.
כדאי מאוד לשתף את כלב הרועים האוסטרלי בשיעורי אילוף בכיתות, במיוחד כאשר הם עדיין גורים.

 

מעוניינים ללמוד על זני כלבים נוספים מסוג רועה? קיראו עוד על רועה אנטולי, רועה גרמני, רועה בלגי ורועה קווקזי.