שאלות ותשובות

כל התשובות לשאלות הכי נפוצות

יש לך שאלה שלא נמצאת במאגר?

שאל את המומחים

שאלות ותשובות

מה נותנים לכלב לאכול?

למרות שאנחנו מתייחסים לכלב כאל בן משפחה קרוב, אנחנו חייבים לזכור שמדובר בבעל חיים עם צרכים מאד שונים מצרכיהם של בני אדם. אחד ההבדלים המרכזיים בין בן אדם לכלב הבית הוא שכלבים אינם חופשיים לבחור את מזונם. האדם יכול לפתוח את המקרר ואת המזווה ולבחור לעצמו מגוון מזונות במהלך היממה. הכלב, לעומת זאת, תלוי בנו ב- 100%. הכלב יאכל רק מה שאנחנו מחליטים שהוא יאכל. לכן המזון הכי טוב לכלב הוא מזון יבש מאוזן ומלא לכלבים שקונים בחנות.

לגורים או לכלבות בהריון מומלץ לתת מזון גורים עקב הצרכים המוגברים של הכלב/ה בשלב הזה של חייהם. בנוסף, ניתן למצוא בשוק מזונות המותאמים לגיל, גזע או מצב תזונתי של הכלב כגון מזונות לייט, מזונות לכלבי עבודה ועוד.

חטיפים ומעדנים לחים לכלבים אפשר לתת  במידה מבוקרת, כמזון משלים, למטרת פינוק או אילוף.

מה אסור לכלב לאכול?

חשוב לבחור מזון מחברה מוכרת בעלת מוניטין. לוודא שיש תווית בעברית עם טלפון של היבואן/יצרן למקרה שיש צורך ליצור קשר עם החברה.

במידה ונותנים לכלב מזון ביתי (שאריות ביתיות), יש להקפיד על מספר כללים:
א. לא לתת עצמות של עוף או דגים כדי למנוע נזק אפשרי למערכת העיכול.
ב. לא לתת בשר, דגים או ביצים שלא עברו בישול יסודי כדי להקטין את הסיכוי למחלות מעיים לכלב או לבעלים
ג. לכלבים אסור לתת שוקולד. שוקולד מכיל חומר המכונה "תיאוברומין" אשר עלול לגרום להרעלה בכלבים.

מה נותנים לחתול לאכול?

למרות שאנחנו מתייחסים לחתול כאל בן משפחה קרוב, אנחנו חייבים לזכור שמדובר בבעל חיים עם צרכים מאד שונים מצרכיהם של בני אדם. אחד ההבדלים המרכזיים בינינו לחתולי הבית הוא שחתולי הבית אינם חופשיים לבחור את מזונם. האדם יכול לפתוח את המקרר ואת המזווה ולבחור לעצמו מגוון מזונות במהלך היממה. החתול, לעומת זאת, תלוי בנו ב- 100%. חתול הבית יאכל רק מה שאנחנו מחליטים שהוא יאכל. לכן המזון הכי טוב לחתול הוא מזון יבש מאוזן ומלא לחתולים שקונים בחנות.

לגורי חתולים או לחתולות בהריון מומלץ לתת מזון גורים עקב הצרכים המוגברים של החתול/ה בשלב הזה של חייהם. בנוסף, ניתן למצוא בשוק מזונות הנותנים מענה לצרכים ספציפיים כגון מזון למניעת הירבול, מזון לחתולים מסורסים ומעוקרים ועוד.

מעדנים וחטיפים לחתולים אפשר לתת במידה מבוקרת, כמזון משלים, לפינוק וגיוון התזונה.

מה אסור לחתול לאכול?

חשוב לבחור מזון מחברה מוכרת בעלת מוניטין. לוודא שיש תווית בעברית עם טלפון של היבואן / יצרן למקרה שיש צורך ליצור קשר עם החברה.

במידה ונותנים לחתול מזון ביתי (שאריות ביתיות), יש להקפיד על מספר כללים:
א. לא לתת עצמות של עוף או דגים כדי למנוע נזק אפשרי למערכת העיכול.
ב. לא לתת בשר, דגים או ביצים שלא עברו בישול יסודי כדי להקטין את הסיכוי למחלות מעיים לחתול או לבעלים.
ג. לחתולים אסור לתת בצל או מוצרים שמכילים בצל. בצל גורם בחתולים למחלת דם המכונה "אנמיה של גופיפי היינז".
ד. לא מומלץ לתת לחתולים מזון המותאם לכלבים

 

 

כמה פעמים ביום כלב צריך לאכול?

גורים נמצאים בשלב הגדילה ולכן חשוב לספק להם כמות מזון מספקת. ככל שהגור צעיר יותר עליו לאכול יותר ארוחות ביום. כלב נחשב "גור" כל עוד הוא גדל, תקופת הגדילה משתנה מגזע לגזע.

בגזעים גדולים, כמו דני ענק, בול מסטיף וסנט ברנרד, תקופת הגדילה נמשכת 18 חודשים.

ובגזעים קטנים כמו פינצ'ר ננסי, מלתז ופאג, תקופת הגדילה נמשכת 6 חודשים.

עבור גזעים בגודל רגיל תקופת הגדילה נמשכת כשנה.

את תקופת הגדילה צריך לחלק לשלוש: בשליש הראשון נותנים 3-4 ארוחות ביום, בשליש השני, 3 ארוחות ביום ובשליש השלישי, 2 ארוחות ביום. כלב בוגר ניתן להאכיל בארוחה אחת ביום.

כמה פעמים ביום חתול צריך לאכול?

חתולים אוהבים לאכול ארוחות קטנות במהלך כל היום. אם החתול אוכל מזון יבש אפשר לשים לו צלחת מלאה במזון ומפעם לפעם למלא אותה, כדי לאפשר לו לאכול ארוחות קטנות כשנוח לו. אם נותנים לחתול מזון רטוב (מעדני בשר משומרים), יש לתת כל פעם כמות המספיקה לארוחה אחת, על מנת לשמור על טריות המזון.
אם החתול שמן יש לווסת את כמות המזון היבש והרטוב, כדי למנוע אכילת יתר.

האם מומלץ לחסן את הכלב?

החוק בישראל מחייב חיסון כלבת לכל כלב בגיל שלושה חודשים ופעם אחת בשנה לכל החיים.
בנוסף, כדאי מאד לתת לגורים חיסון משושה. חיסון זה מונע שש מחלות קשות:
שתי מחלות נגיפיות הגורמות לדלקת בדרכי האוויר העליונות ("שפעת"), מחלת העכברת (לפטוספירוזיס), מחלת הכלבלבת, דלקת כבד נגיפית ומחלת הפרוו (parvo) אשר פוגעת קשות במערכת העיכול של גורי כלבים ועלולה להסתיים במוות.
את החיסון המשושה נותנים לגורים שלוש פעמים: בגיל 6-8 שבועות, 10-12 שבועות ו- 14-16 שבועות. אח"כ נותנים לכלב חיסון משושה פעם בשנה במשך כל החיים.
מומלץ להתייעץ עם רופא וטרינר לקביעת תכנית חיסונים.

מה עושים נגד פרעושים?

פרעושים הם טפילים חיצוניים הניזונים מדמן של חיות המחמד שלכם. הם עלולים לגרום לבעיות בריאות לחתולים ולכלבים כאחד.

עקיצות פרעושים מזוהות באמצעות תסמינים שונים, החל מגרד וגירוי קל ועד אי נוחות רבה ונשירת שיער. במקרים מסוימים, עקיצות פרעושים עלולות לגרום לתגובות אלרגיות חמורות, כגון דלקת עור, העשויה לבוא לידי ביטוי בצורה של נגעים מגרדים וקליפתיים.

לטיפול בפרעושים, יש לבחור טיפול הקוטל פרעושים בוגרים וביצים במהירות, חשוב גם להרוג את הזחלים על ידי טיפול גם בסביבה הנגועה.

האם מותר לרחוץ חתולים?

כן, מותר לרחוץ חתולים, אבל בדרך כלל אין צורך. חתולים, באופן טבעי, חיות מאוד נקיות. הם מתלקקים ללא הרף ומנקים את פרוותם. אם מסיבה כלשהיא רוצים לרחוץ חתול, מומלץ להשתמש בשמפו מיוחד לחתולים. חשוב להבריש את החתול לאחר הרחצה.

מה עושים נגד תולעים?

כלבים סובלים משני סוגי תולעים: תולעים עגולות ותולעים שטוחות. התולעים חיות במעיים של הכלב ויכולות לעבור גם לבני אדם. על-מנת לטפל בתופעה יש לתת לכלב תרופה קוטלת תולעים, שניתן להשיג בכדורים, בסירופ או בזריקה.

חשוב לדעת שתולעים שטוחות מועברות על ידי פרעושים ולכן כל עוד לא מטפלים בבעיית הפרעושים של הכלב הטיפול נגד התולעים לא יהיה אפקטיבי.

אזורים מסוימים בישראל נגועים בתולעת מסוכנת המכונה "תולעת הפארק". יש להתייעץ במרפאה הווטרינרית על מנת לברר אם האזור בו אתם מגדלים את כלבכם נגוע ולקבל טיפול מונע בהתאם.

מומלץ להיוועץ עם ווטרינר לפני מתן הטיפול.

האם מותר לרחוץ גור כלבים ?

אפשר לרחוץ גור בכל גיל, כל עוד דואגים שלא יתקרר.  מומלץ להשתמש בשמפו המותאם במיוחד  לכלבים על מנת להימנע מגירויים בעור וצריבות.

האם צריך לתת לגורי חתולים/ כלבים חלב?

לא. כמו כל יונק, גורים צריכים חלב מהרגע שהם נולדים ועד שהם נגמלים מחלב אמם ( כלבים בגיל 6-8 שבועות. , חתולים  בגיל 7-11 שבועות)  לאחר מכן, אין סיבה לתת להם חלב. ישנם כלבים/ חתולים שאף רגישים לחלב ועלולים לשלשל ממנו.

האם צריך לתת חיסונים לחתולים?

כן. אמנם החוק בישראל עדיין לא מחייב חיסון כלבת בחתולים אך קיימים הליכי חקיקה בנושא ובקרוב נהיה חייבים לבצע חיסון כלבת לחתולים כמו בכלבים (האמנם?). בלי קשר לחוק, כדאי מאד לבצע חיסון כלבת לכל חתול בגיל שלושה חודשים ופעם אחת בשנה לכל החיים.
בנוסף, כדאי מאד לתת לחתולים חיסון מרובע. חיסון זה מונע ארבע מחלות חתולים חשובות:
שתי מחלות נגיפיות: רינוטרכאיטיס ו-קליצי הגורמות לדלקת בדרכי האוויר העליונות (הצטננות), מחלת הדררת (פסיטקוזיס) העלולה להדביק גם בני אדם והחשובה מכל: מחלת החתלתלת. זו מחלה נגיפית מאד נפוצה אשר פוגעת בגורי חתולים ויכולה לגרום אף למוות.

את החיסון המרובע נותנים לגורים שלוש פעמים: בגיל 6-8 שבועות, 10-12 שבועות ו- 14-16 שבועות. אח"כ נותנים לחתול חיסון מרובע פעם בשנה במשך כל החיים.

את החיסון המרובע נותנים לגורים שלוש פעמים: בגיל 6-8 שבועות, 10-12 שבועות ו- 14-16 שבועות. אח"כ נותנים לחתול חיסון מרובע פעם בשנה במשך כל החיים.
מומלץ להתייעץ עם רופא וטרינר לקביעת תכנית חיסונים.

למה אומרים שחתולים מסוכנים לנשים בהריון?

נהוג לומר זאת בגלל מחלה המכונה טוקסופלזמוזיס. מחלה זו נגרמת על ידי טפיל חד תאי זעיר אשר עלול לפגוע בעובר של נשים שלא נחשפו אליו לפני ההיריון, והינן בשליש השני להריון. מומלץ, לפני הכניסה להריון, לברר באמצעות בדיקת דם אם האישה נחשפה בעבר לטפיל או לא. אם התוצאה תראה שלא, אז האישה בקבוצת סיכון ובמקרה זה מומלץ לנשים בהריון לנהוג  בזהירות בעת פינוי הצואה מארגז החול. מומלץ לסלק את הצואה מידי יום, להשתמש בכפפות ולרחוץ היטב ידיים.

מה זה מחלת שריטת החתול?

מחלה נדירה שנגרמת כתוצאה מחיידק השוכן באופן טבעי בציפורניים של חלק מהחתולים. אדם שנשרט מחתול הנושא את החיידק, עלול לחלות. המחלה מתבטאת בהגדלה משמעותית של קשרי הלימפה, בעליית חום הגוף ובהרגשה מאד לא טובה המזכירה תחושה של שפעת חריפה. הטיפול במחלה עלול להיות ממושך אם לא מאבחנים אותה. לכן, אם נשרטים מחתול יש לשטוף היטב את המקום במים וסבון. אם תוך מס' שעות מופיעה מחלת חום, חשוב לפנות לרופא.

מה זה מחלת "שיעול המכלאות"?

מחלה אשר פוגעת בדרכי האוויר העליונים של כלבים. הגורם העיקרי הוא חיידק בשם "בורדטלה ברונכיספטיקום" אשר גורם לשיעול אופייני. המחלה מאד מדבקת, במיוחד בקרב כלבים שנמצאים בקרבה זה לזה. המחלה אינה קשה על פי רוב, ויכולה לחלוף מאליה ללא טיפול. בכל מקרה יש לפנות לווטרינר, כי הזנחה של "שיעול המכלאות" עלולה לגרום לסיבוכים נוספים. קיים חיסון למניעת "שיעול המכלאות" ומומלץ לשקול מתן חיסון זה אם מתכננים לשים את הכלב בפנסיון או אם הוא עתיד להיות במצב בו הוא פוגש כלבים רבים.